Kalkowska. Biogeografia

Okładka książki Kalkowska. Biogeografia
Anna Dżabagina Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria, Fundacja Terytoria Książki Seria: Portrety Kobiet biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Portrety Kobiet
słowo/obraz terytoria, Fundacja Terytoria Książki
2021-02-08
2021-02-08
9788379082025
feminizm LGBT śmierć życie emancypacja biogeografia kultura polka emigracja pisarka inspiracja poetka awangarda

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

„Kalkowska. Biogeografia” Anny Dżabaginy była dla mnie jak odkrycie nowego lądu. Choć nie należy do lektur łatwych i przyjemnych, to pokazała mi w drobiazgowy sposób zapomnianą, choć w swoich czasach popularną sylwetkę poetki, prozaiczki i dramatopisarki, której poglądy trzeba przywoływać w dzisiejszych czasach z całą mocą.
Eleonora Kalkowska żyła w latach 1883-1937. Jest przedstawicielką modernistycznego nurtu w literaturze, docenianą przez współczesnych jej krytyków, jednak niemal całkowicie zapomnianą. Autorka jej biografii upatruje przyczyny tego w trudnościach w przyporządkowaniu jej twórczości do konkretnych ram narodowościowych. Choć Polka, tworzyła w większości w języku niemieckim i to w Berlinie zyskała największą sławę i uznanie.
Jej twórczość zasługuje dzisiaj na uwagę, gdyż Kalkowska wyrażała w niej swoje feministyczne poglądy, pacyfizm, sprzeciw wobec kary śmierci, penalizacji aborcji. Opowiadała się za wspólnotą kobiet, które mogły zmienić świat, tak niespokojny w jej czasach.
Książka Anny Dźabaginy pierwotnie była pracą doktorską na Wydziale Polonistyki, skupia się zatem na jej twórczości literackiej, interpretacji utworów i przedstawieniu szerokiego kontekstu kulturalnego, społecznego i politycznego. Jest to o tyle uzasadnione, że utwory sceniczne Eleonory Kalkowskiej miały charakter interwencyjny, opowiadały o bieżących, głośnych wydarzeniach. Jednym z najsłynniejszych jest „Sprawa Jakubowskiego”, odnosząca się do wyroku skazującego na śmierć polskiego chłopa, oskarżonego, prawdopodobnie niesłusznie, o morderstwo. Sztuka ta swego czasu wywołała głośny skandal w Warszawie, gdzie na deskach teatralnych zmieniono jej wydźwięk, pomijając kluczowe sceny. Inny, równie popularny, to „Notatki prasowe”, komentujący falę samobójstw, jaka pojawiła się w Niemczech w wyniku kryzysu gospodarczego i niespotykanego nigdy wcześniej bezrobocia.
Analizy utworów Kalkowskiej są bardzo drobiazgowe, a z drugiej strony pokazują szeroki kontekst sytuacji, do których się odnoszą. Kiedy Kalkowska mówi o sytuacji kobiet, Dżabagina szczegółowo omawia tą kwestię w tamtych czasach. Ta ogólna wiedza o epoce jest w tej książce istotna i wspaniale pokazuje nie tylko warunki, w jakich przyszło tworzyć pisarzom pierwszej połowy XX wieku, ale też ważne kwestie, które przyciągały uwagę opinii publicznej.
Anna Dżabagina przywołała w swojej książce pamięć o nietuzinkowej postaci i jej twórczości. Omawia jej zainteresowanie nietzscheanizmem oraz psychologią freudowską. Włożyła ogrom pracy w sklejenie z fragmentarycznych i szczątkowych informacji źródłowych opowieść o utalentowanej pisarce, którą trudno uznać za wyłącznie niemiecką, czy też wyłącznie niemiecką. Nie mówiąc już o tym, że w innych językach też tworzyła. Nie sposób jednak dostrzec, że jest to praca naukowa, która pomija niemal całkowicie życie osobiste i charakteryzuje się specyficznym językiem. Wzbogacają ją dosyć liczne zdjęcia i oczywiście przebogata bibliografia. Nie polecam jej każdemu – ale osobom zainteresowanym kulturą początku XX wieku – zdecydowanie. Odnajdą w niej bogate źródło wiedzy podanej w przystępny sposób.

Eleonora Kalkowska żyła w latach 1883-1937. Jest...