Siedem praktyk szczęścia

Okładka książki Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia Forrest Hanson, Rick Hanson
Rezyliencja. J... Forrest Hanson, Ric...
Okładka książki Mózg Buddy. Podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości Rick Hanson, Richard Mendius
Mózg Buddy. Po... Rick Hanson, Richar...

Autorem książki Siedem praktyk szczęścia jest Rick Hanson.  Swojej publikacji opisuje jak stać się szczęśliwym człowiekiem. Na jakich siedmiu zasadach trzeba się oprzeć swoje życiu.  By tak się stało w rzeczywistości. Przedstawiają się one następująco uspokojenie umysłu, ogrzewanie serca, pozostawienie w pełni, bycie całościową, przyjmowanie teraźniejszości, otwieranie się na wszystkości. Odnajdywanie bezczasu. Autor opowiada nam, że przeszłości nie zmienimy. Na wszystko i tak nie ma wpływu. Lecz zawsze możemy  działać, by w danym monecie coś zmienić.  A nie tylko narzekać na swój stan. Książce znajduje się duże odwołanie do medytacji. Która ma celu wyciszenie całego organizmu a w szczególności mózgu. Publikacja zostały zaczerpnięte idee ze starożytnego Wschodu buddy.  Po przeczytaniu tej książki poznałem techniki i metody do pełni szczęścia.  Jak stosować techniki odprężające. By poczuć swobodę ducha.

Książka jest kierowana  dla wszystkich, którzy  czuje się zmęczone, wyczerpane życiem. Także dla studentów psychologii  pedagogów, praktyków, którzy na co dzień zajmują tą dziedziną naukową.   Wszystkich, którzy dążą do samorealizacji. Ta publikacja pozwala lepiej poznać samego siebie.

Osiągnąć szczęście.

Rick Hanson snuje w swojej najnowszej książce szereg rozważań na temat szczęścia - stanu, do którego osiągnięcia każdy z nas tak naprawdę dąży i go pożąda (czy ktoś bowiem chciałby być nieszczęśliwy?). Szczęście jako całościowy stan naszego życia to oczywiście coś, na co w 100% nie mamy wpływu, okazuje się jednak, że do pewnego stopnia jesteśmy w stanie je w sobie wytrenować; na swój sposób wyćwiczyć. W jaki sposób? Według Hansona można to zrobić korzystając ze zdobyczy współczesnej neuropsychologii oraz ze starożytnych mądrości Wschodu.

Czym jest siedem tytułowych praktyk szczęścia? Według Hansona jest to siedem głównych obszarów, w których - za pomocą odpowiednich technik - powinniśmy trenować umysł i sposób odczuwania tak, aby przekształcić negatywne z założenia postrzeganie ludzi i świata w coś bardzo dla nas pozytywnego. Kiedy się o tym pisze, wydaje się to szalenie proste... Tak naprawdę wymaga to jednak mnóstwa pracy i ćwiczeń. A także, co oczywiste, czasu.

Owych siedem praktyk szczęścia to:
• Uspokajanie umysłu
• Ogrzewanie serca
• Pozostawanie w pełni
• Bycie całościowością
• Przyjmowanie teraźniejszości
• Otwieranie się na wszystkość
• Odnajdowanie bezczasu

O co w tym wszystkim chodzi? W największym skrócie o to, o czym napisałem wyżej - o przemodelowanie naszego sposobu postrzegania rzeczywistości. Poniekąd z automatu postrzegamy ją bowiem negatywnie, tak zostaliśmy zaprogramowani przez naturę. Skupiamy się głównie na poszukiwaniu w naszym otoczeniu zagrożeń, kumulujemy wysiłki na rozwiązywaniu problemów. Nie ma w tym zbyt wielu pozytywnych emocji i bodźców. Stąd koncepcja, aby spróbować za pomocą odpowiednich technik i ćwiczeń wytrenować swój umysł w taki sposób, aby zacząć częściej dostrzegać pozytywy obecne w naszym życiu. Aby zacząć widzieć to, co daje nam radość, poczucie spełnienia, a także bezpieczeństwa. Z biegiem czasu pozwoli nam to stać się osobą otwartą, spokojną, która świadomie postrzega codzienność i w pełni jest jej częścią. Według mądrości znanych już od czasów starożytnych jest to jedna z faktycznie skutecznych dróg do odnalezienia w swoim życiu szczęścia.

Filozoficzne mądrości to jedno, jednak to oczywiście nie wszystko. Hanson łączy uniwersalne i wiekowe zasady życia ze zdobyczami współczesnej neuropsychologii i neuronauki, a te dowodzą, że wyżej opisany sposób umysłowego treningu jest w stanie doprowadzić do swoistego przeprogramowania naszego mózgu na inne tory. Długotrwałe postrzeganie rzeczywistości z perspektywy, która jest pozytywna (przy jednoczesnej marginalizacji biologicznie uwarunkowanego, ciągłego poszukiwania zagrożeń) wiedzie ku wytworzeniu się w mózgu nowych połączeń neuronowych, z których - siłą rzeczy - nasz centralny ośrodek nerwowy korzysta częściej, bo stają się one w biegiem czasu częściej używane.

Trzeba przyznać, że brzmi to bardzo sensownie. Na starożytne mądrości można się krzywić, jednak trudno zbyć je machnięciem ręki, gdy poparte są one nauką. A ta, o czym przekonuje Hanson, nie pozostawia wątpliwości, że osiągnięcie stanu szczęścia jest możliwe także dzięki treningowi mentalnemu.

Warto rozważyć, czy aby nie byłoby sensownie spróbować zaufać autorowi i skorzystać z zawartych w książce rad oraz ćwiczeń. Sens jak najbardziej w tym wszystkim jest - a kto nie próbuje, ten czasami żałuje.

Gorąco polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

#SiedemPraktykSzczęścia #GWP #GdańskieWydawnictwoPsychologiczne #RickHanson #neuronauka

Osiągnąć szczęście.

• Psychologia
  • Kupić
  • Popularnonaukowe
  • 🤷‍♀️Do sprawdzenia
  • Poradniki
  • 02. Epub?

Dodaj cytat z książki Siedem praktyk szczęścia