Baletnice. W cieniu brata

Okładka książki Baletnice. W cieniu brata Elisabeth Barféty
Okładka książki Baletnice. W cieniu brata
Elisabeth Barféty Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Baletnice (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baletnice (tom 3)
Znak emotikon
2021-05-05
2021-05-05
Natalia Zmaczyńska

Książka pokazująca jak bardzo problemy w szkole, czy brak wsparcia kogoś obok, może wpłynąć na naszą naukę, zdrowie i jak bardzo może zaboleć ciągłe odrzucanie drugiej osoby. Książka ma taką piękną historie i mimo że nie interesuję się za bardzo tańcem, taniec jest w tej książce sam w sobie. Piękna książka pięknie wydana, ale brakuje mi tego efektu "łał". Serdecznie polecam od wieku 7-11 lat, starsze dzieci po prostu się tą książką znudzą.

#782 - Baletnice. W cieniu brata - Elisabeth Barfety - Wydawnictwo Znak Emotikon
#342/52/2021

Książka ma 160 stron. Swoją premierę miała dnia 05.05.2021 roku. Jest to trzeci tom cyklu Baletnice.

W szkole baletowej zbliżają się ważne przesłuchania, każdy uczeń marzy by zostać wybrany.

W książce znajdziecie historię chłopca, który wychował się w rodzinie tancerzy, przez co czuje presję, aby dorównać poziomem do rodziców i brata.

Czy chłopcu uda się odsunąć na bok piętno i inne problemy ?

Cała seria porusza bardzo ważne tematy i jest wartościowa dla dzieci i nastolatków.

My mamy już za sobą pięć części tego cyklu.

#342/52/2021

Seria "Baletnice" przeznaczona jest dla zdecydowanie młodszych czytelników, ale nie ukrywam, że bardzo mi się podoba. Fajne jest to, że w każdej z książek bohaterem jest inny uczeń szkoły baletowej i w tym tomie jest to chłopiec imieniem Colin. Wszystkie części poruszają ważne dla nastolatków tematy, w tym przypadku są to dla mnie jeszcze dzieci, przed którymi wysoko postawiono poprzeczkę rywalizacji, ambicji i oczekiwań.

Samopoczucie chłopca jest bardzo złe i jest już na skraju wytrzymałości. Jego starszy brat, który świetnie radzi sobie w szkole, całkowicie go ignoruje, a od rodziców nie spodziewa się żadnego wsparcia czy nawet słów otuchy czy pochwały. Pozostawiony sam sobie wstydzi się przyznać przed przyjaciółmi, że czuje się samotny i ignorowany, a jedyną osobą, przed którą może się zwierzyć jest starsza koleżanka.

W szkole baletowej zbliżają się niezwykle ważne przesłuchania i każdy rwie się do tego, aby zostać wybranym. Nie ma tutaj limitu wieku, więc nawet najmłodsi mogą stanąć w szranki i próbować swoich sił. Colin uparł się, że to on zostanie wybrany i nie bacząc na nic, zaczął morderczy trening. Odtrącił od siebie wszystkich, ale na szczęście przyjaciele mają na niego oko.

„W cieniu brata” to historia chłopca, który został wychowany w rodzinie tancerzy, przez co każdego dnia czuje niewyobrażalną presję, aby dorównać bratu, czy rodzicom. Dochodzą go także słuchy, że część uczniów myśli, że dostał się do szkoły nie dzięki swoim umiejętnościom, a przez znanych rodziców. Zdecydowanie nie poprawia to stanu w jakim znalazł się Colin, ale na kogo może liczyć chłopak, skoro rodzina go nie wspiera, a przyjaciół sam odsunął na bok? Czy udźwignie wszystkie problemy?

www.feminadomi.pl
"W cieniu brata" jest opowieścią o sile rozmowy, o tym, że zawsze można liczyć na przyjaciół oraz, że zmiana planów, czy niespełnione marzenie mogą mieć też pozytywne konsekwencje.

www.feminadomi.pl

Dzisiaj o poranku kilka zdań o książce, która już na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę - piękna pastelowa okładka, złote zdobienia i baletnice. Ale to tylko opakowanie - wewnątrz kryje się niezwykła historia… A mowa o książce z serii Baletnice – „W cieniu brata”.
Cała akcja ma miejsce w Szkole Tańca Opery Paryskiej. Tym razem na kartach książki poznajemy Colina, którego marzeniem jest bycie tancerzem. Niestety wygląd chłopaka i ciągłe porównania go do starszego brata – artysty - nie ułatwiają mu realizacji marzeń. Dodatkowo postawa rodziców – zawodowych tancerzy pogłębia tylko jego kompleksy. Czy Colin ma szanse wygrać przesłuchania do ogłoszonego spektaklu? Co musi się stać, aby bracia stanęli za sobą murem?
Książka w niesamowity i bardzo wartościowy sposób pokazuje dzieciom to, że każdy człowiek ma prawo do kompleksów czy do problemów z akceptacją siebie samego. Dlatego niezwykle cieszy mnie fakt, że tym razem głównym bohaterem książki stał się chłopiec . Temat odbioru siebie jest niesłychanie aktualny i potrzebny, a zaprezentowany w taki sposób może stanowić świetny wstęp do rozmowy z dzieckiem na ten trudny temat. Zapewniam też, że nie zabraknie tutaj emocji czy zawirowań miłosnych z udziałem znanych ze wcześniejszych tomów dziewczyn.
Książkę polecamy dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Duże litery sprawią, że książkę będą chciały przeczytać same, a czarno – białe ilustracje są niezwykłym dopełnieniem treści zawartych na kartach książki. Natomiast oprawa graficzna sprawia, że książka będzie świetnym pomysłem na prezent…

Colin ma dziesięć lat i piętnastoletniego brata Franza. Obydwaj uczą się w elitarnej szkole baletu w Paryżu. Jednak relacja rodzeństwa pozostawia wiele do życzenia, młodszy z nich ma wiele kompleksów, które w dużej mierze wiążą się z tym, że porównuje się ze starszym bratem. Colin potrzebuje wsparcia, lecz niestety nie może liczyć na Franza. Tymczasem w szkole mają odbyć się bardzo ważne przesłuchania, do których dziesięciolatek pilnie się przygotowuje, gdyż pragnie udowodnić wszystkim ile jest wart i zostać wybranym do spektaklu.

Czy Colin osiągnie ten ambitny cel i tym samym znajdzie uznanie w oczach brata i kolegów ze szkoły?

Książka przybliża młodym czytelnikom realia nauki w szkole baletu. Jednak to nie wszystko, gdyż autorka poruszyła bardzo ważny temat relacji pomiędzy rodzeństwem i kompleksów u tych najmłodszych w rodzinie, które mogą wynikać ze sporej różnicy wieku.

Przyznam, że to już moje trzecie spotkanie z bohaterami serii " Baletnice" i w każdej części można odnieść wartościowe przesłanie, nie tylko dla najmłodszych. Ponadto akcja toczy się w nietuzinkowym miejscu, nie jest to zwykła szkoła, lecz szkoła baletu. Na czas lektury czytelnik przenosi się do świata młodych adeptów tańca klasycznego i towarzyszy im w codziennej nauce, ćwiczeniach i zabawach.

Książka jest pięknie wydana, w środku znajdziemy przeurocze ilustracje, które urozmaicają lekturę. Litery są duże, więc czy to rodzic, czy młodszy czytelnik nie będzie miał problem z przeczytaniem tekstu.

Myślę, że to świetny pomysł na prezent nie tylko dla miłośników baletu. Polecam całą serię " Baletnice" i dodam, że wkrótce ma ukazać się czwarta część ich przygód. Dzień Dziecka już niebawem, a miłość do książek warto wpajać od najmłodszych lat. Zapewniam, że lektura tej książki sprawi przyjemność nie tylko najmłodszym czytelnikom. Wiek dziecięcy już dawno za mną, jednak muszę przyznać, że czasem lubię zrobić sobie odskocznię i sięgnąć po takie właśnie tytuły, dzięki którym można znów spojrzeć na świat oczami dziecka.

Ta seria jest tak urocza i prezentuje się tak ładnie, że już same okładki zachęcają, by po nią sięgnąć.
Na razie ukazały się trzy tomy (we Francji 17!). W każdym poruszono inny temat, inny też jest główny bohater, ale wszystkie części dotyczą szóstki przyjaciół - uczniów pierwszego roku Szkoły Tańca Opery Paryskiej (ta szkoła istnieje naprawdę! Na końcu każdej książki znajdziecie parę ciekawostek na temat nauki w tej szkole).
W najnowszym, trzecim tomie bliżej poznajemy 10-letniego Colina.
Chłopiec jest bardzo lubiany przez swoich przyjaciół, a jednak ciągle czuje się gorszy niż inni. Wszystko przez to, że jest niski i zbyt szczupły. Nie pomaga też to, że jego o pięć lat starszy brat bardzo dobrze radzi sobie w szkole tańca, wzbudzając we wszystkich podziw i szacunek, a w Colinie nutkę zazdrości. Szkoda, że Franz trzyma Colina na dystans. Chłopiec nie czuje również wsparcia swoich rodziców - zawodowych tancerzy.
Dopiero pewien zbieg okoliczności sprawi, że bracia staną się sobie bardziej bliscy i zaczną się wzajemnie wspierać.
To kolejna, świetna część, która dotyka ważnego tematu - samoakceptacji. I fajnie, że wszystko pokazane jest przez pryzmat uczuć chłopca. Chłopcy też mają swoje kompleksy, też zazdroszczą, też szukają akceptacji u innych.
„Nie porównuj się z innymi. Bądź taki, jak chcesz”. To ważna prawda, którą warto wpoić swoim dzieciom.
Książka, mimo że dotyczy trudnych emocji i jest pełna młodzieńczych rozterek (tych miłosnych także),jest napisana lekko i z humorem. Czyta się ją bardzo szybko, a duża czcionka i śliczne, delikatne ilustracje zachęcają do samodzielnej lektury.
Gorąco polecam tę serię, jest urocza, mądra, a tematy, których dotyka, są bardzo bliskie naszym dzieciom.

• Dla dzieci
  • Przeczytane dziecięce/młodzieżowe