Wszystkie kłamstwa Adama

Okładka książki Wszystkie kłamstwa Adama Fionnuala Kearney
Okładka książki Wszystkie kłamstwa Adama
Fionnuala Kearney Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
You, Me and Other People
Wydawnictwo Kobiece
2021-03-23
2021-03-23
2015-06-18
Przemysław Hejmej
zdrada rozwód tajemnice małżeństwo romans

"WSZYSTKIE KŁAMSTWA ADAMA" FIONNUALA KEARNEY

Jest to debiutancka powieść autorki, chociaż u nas została wydana najpierw druga jej powieść pt. "Dzień, w którym cię straciłam", której nie czytałam.
Książka została bardzo słusznie zakwalifikowana do gatunku : literatura obyczajowa.

Ciekawa historia, przemyślana i dopracowana fabuła, realistyczni bohaterowie i ich dylematy życiowe.
Jest bardzo prawdziwie a jednocześnie nie oczywiście.
Prosty język oraz styl powoduje, że powieść czyta się bardzo lekko i szybko. Mi to zajęło około dwóch godzin.
Ciekawe zakończenie pozostawiające niedopowiedzenia.

Nasz główna bohaterka to Beth Hall.
Jest dojrzałą, spełnioną kobietą. Ma rodzinę, kochającego męża Adama i ukochaną dziewiętnastoletnią córkę Meg.
Realizuje swoją pasję, której oddaje się całkowicie. Jest kompozytorką piosenek. Ma piękny dom na przedmieściach Londynu
Ten idylliczny stan burzy romans jej męża. Niestety to nie po raz pierwszy.
Zrozpaczona kobieta wyrzuca męża z domu i stara się przemyśleć całą sytuacje na spokojnie. Swoje smutki topi w win
Dobrze, że ma wsparcie w swojej przyjaciółce, na którą zawsze może polegać.
Beth pragnie się pozbierać i zacząć życie na nowo, dlatego udaje się do psychoterapeuty.
Musi być teraz silna i wspierać swoją córkę, która nie może się pogodzić, że jej ojciec zdradzał matkę.
Na jaw wychodzą skrzętnie skrywane sekrety i okazuje się, że Beth wcale nie znała swego męża.
Wieloletnie małżeństwo oparte było na kłamstwach i zdradach.
Czy Beth sobie z tym poradzi ?

Podoba mi się, że całą historię poznajemy dwutorowo, dzięki opowieściom Beth i Adama.

Znajdziecie tutaj całą masę emocji, wzruszeń, poruszeń.
Będą rozterki i trudne decyzje życiowe, będzie ból i cierpienie.
Będzie też nadzieja, że mimo wszystko warto walczyć o siebie i swoje szczęście, bo każdy z nas zasługuje na to, aby kochać i być kochanym.

Idealna lektura na wakacyjny czas.

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"WSZYSTKIE KŁAMSTWA ADAMA" FIONNUALA KEARNEY

"Wszystkie kłamstwa Adama" to pierwsza powieść Fionnuali Kearney, choć u nas wydana jako druga. W 2018 roku ukazał się "Dzień, w którym cię straciłam", który był dość wysoko oceniany przez czytelników.

Jeszcze wczoraj Beth była szczęśliwa. Całkiem udane małżeństwo, piękna dziewiętnastoletnia córka, wspaniały dom na przedmieściach Londynu i praca, w której czuje się spełniona.
Ale to było wczoraj, dziś wygląda zupełnie inaczej, bowiem dowiedziała się, że mąż ją zdradza. I nie jest to pierwszy raz.

Wszystkie wydarzenia poznajemy naprzemiennie z perspektywy dwójki głównych bohaterów, Adama i Beth.
Ona próbuje poradzić sobie ze zdradą męża i na nowo poskładać swój świat. On oszołomiony rozwojem wydarzeń trwa w jakimś dziwnym supporcie, nie dociera do niego, co właśnie się stało.
Nie wiem co o nim myśleć, nawet on sam tego nie wie. Bez wątpienia jest dupkiem, ale pogubił się. I jest jeszcze córka, na progu dorosłości, lojalna wobec matki, wciąż kochająca ojca, mimo jego niedoskonałości i wad... W takim układzie nic nigdy nie jest proste.

Na szczęście nie mamy do czynienia z totalnym dramatem, choć w realnym świecie tak właśnie się to odbywa. Zdrada i rozstanie to mały koniec świata, ale też nowy początek. Tutaj temat potraktowany został dość lekko, z odrobiną humoru, co prawda czarnego, ale jednak.

"Wszystkie kłamstwa Adama" to powieść obyczajowa z odrobiną psychologii. Tutaj najważniejsi są niedoskonali ludzie, ich emocje i dążenie do bycia lepszym. Nie ma tu oszałamiającej akcji, napięcia czy bolesnego dramatu. To historia jakich wiele, być może dziejąca się gdzieś obok nas.

Piękna okładka wpadła mi w oko, a że tymczasowo robię sobie urlop od hard romansów/ erotyków/ powieści mafijnych i innych książek typu „bajki dla dorosłych”, które cechują się miejscami naprawdę sporym oderwaniem od rzeczywistości, uznałam, że obyczajówka będzie dobrym wyborem. Łaknęłam historii o zwykłych ludziach oraz ich problemach. I dostałam, co chciałam.
Beth ma cudowną córkę, męża, piękny dom i realizuje swoją pasję, którą jest komponowanie piosenek. Wszystko staje na głowie, gdy kobieta dowiaduje się o zdradzie męża. Okazuje się, że od dłuższego czasu Adam spotyka się z młodszą kobietą. Gdy prawda wychodzi na jaw, mężczyzna wyprowadza się z domu. Beth próbuje poradzić sobie ze zdradą, stratą i bólem. Decyduje się na terapię. Tymczasem Adam nie robi nic, by odzyskać rodzinę. Po prostu nadal kontynuuje swój romans, choć i na niego ta sytuacja nie wpływa dobrze. W tym właśnie momencie spotykamy bohaterów. Są całkiem rozsypani i za wszelką cenę starają się odnaleźć w nowej sytuacji. Stają przed pytaniem, czy ich związek da się jeszcze uratować i czy właściwie tego chcą.
Powieść jest spokojna, skoncentrowana na odczuciach bohaterów i ich wewnętrznej przemianie. Akcja nieco się zaostrza, gdy na światło dzienne zaczynają wyłaniać się kolejne tajemnice Adama, które wpływają na niego samego oraz jego najbliższych.
Nie szukajcie w tej książce wielkich miłosnych uniesień, czy szalonych zwrotów w fabule. Bohaterowie Wszystkich kłamstw Adama są dojrzali, jak sama powieść. Książka opowiada o zmianach i ich akceptacji, o odkrywaniu prawdziwego „ja” oraz własnych potrzeb. Fionnuala Kearney udowadnia, że nawet najgorszy koszmar, ostatecznie może przerodzić się w coś dobrego. Nie ma tutaj też idealnego happy endu, ale jakoś nie wyobrażam sobie innego końca dla bohaterów. Niczego bym nie zmieniła.
Wszystkie kłamstwa Adama czyta się spokojnie, ale przyjemnie. Lektura daje do myślenia, szczególnie po jej zakończeniu. Można wysnuć ciekawe wnioski na sporo tematów, jak choćby wpływ przeszłości na obecny kształt nas samych. Dowiadujemy się też, jak wielką wagę ma wybaczanie, jak potrafi być trudne i że wina nigdy nie stoi wyłącznie po jednej stronie.
Wszystkie kłamstwa Adama to książka, której akurat potrzebowałam, a jej lektura sprawiła mi niemałą przyjemność. Jej treść okazała się dużo głębsza, niż się spodziewałam, co stanowiło miłą niespodziankę. Zatem jeśli akurat szukacie czegoś przyjemnego do poczytania wśród powieści obyczajowych, coś z sensem i przesłaniem, całym serduszkiem zachęcam Was do lektury.
www.milosniczkaslow.pl

Beth ma...

Nie wiem co myśleć o tej pozycji. Moje uczucia podczas czytania zmieniały się jak w kalejdoskopie. Ciekawość przeplatała się z irytacją. Zachwyt zmieniał się w chęć rzucenia książki w kąt. Zacznę od tego, że Adam, czyli tytułowy bohater to jedna z gorszych literackich postaci, o której miałam przyjemność czytać! Książka opowiada docelowo o zdradzie w małżeństwie z wieloletnim stażem. Historie poznajemy z dwóch perspektyw, co akurat mnie się bardzo podobało, ponieważ mogliśmy zagłębić się w uczucia osoby zdradzanej jak i zdradzającej. Bardzo podobało mi się to jak została wykreowana postać Beth czyli żony. Kobieta niesamowicie przeżywa drugą już zdradę męża, która przelewa czarę goryczy. Chodzi na terapię i stara się stanąć na nogi. Z czasem znajduję radość życia i zaczyna spełniać się zawodowo. Jednocześnie próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie czy kocha dalej męża i czy jest w stanie znowu mu wybaczyć. Z drugiej strony mamy Adama, który wyszalał się z młodszą kochanką i do końca nie rozumie, dlaczego żona chce go zostawić, a dorosła córka ma do niego pretensje. W międzyczasie wychodzą inne fakty z życia głównego bohatera, które on sam latami skrzętnie ukrywał przed najbliższymi. Praktycznie każdy mój znacznik w tej książce dotyczy fragmentu, gdzie Adam mówi lub robi coś idiotycznego, co tylko dalej przekreślało jego postać w moich oczach. Niestety późniejsze próby tłumaczenia przez autorkę potencjalnych powodów jego postępowania nie były w stanie zmienić początkowego negatywnego wrażenia. Bardzo podobał mi się kontrast pomiędzy tym jak Beth poradziła sobie w separacji, a jak, zrobił to Adam, który z każdą decyzją i ujawnionym sekretem pogrążał się coraz bardziej. Myślę, że autorka troszkę przesadziła z ilością dramatów i problemów jakie rzucała pod nogi bohaterom, ponieważ oprócz zdrady mamy tutaj chorobę psychiczną, śmierć dziecka, traumy z dzieciństwa i jeszcze kilka innych. Można by skupić się na jednym problemie, zamiast kąsać po kawałku wszystkie. Zakończenie myślę, że bardzo na plus. Zostawia nutkę niedopowiedzenia, ale jednocześnie dostajemy wszystkie potrzebne odpowiedzi. Ostatecznie myślę, że książka warta uwagi, jeśli jesteście w stanie przymknąć oko na tragicznego głównego bohatera.

Czasem myślimy, że znamy kogoś jak własną kieszeń, ufamy na ślepo tej osobie, pokładamy wiarę w słowa i czyny. Nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, że może nas okłamywać i skrywać mroczne tajemnice, ale pewnego dnia gdy worek kłamstw pęka odkrywamy, że całe nasze życie było tylko fasadą, domem postawionym na kruchych fundamentach, a gdy one zaczynają pękać, całe nasze życie obraca się w gruzy.

Właśnie takie tematy pojawiają się w książce, zdrada i kłamstwa to motyw przewodni towarzyszący bohaterom na każdej stronie. I wiecie co... Dla mnie lektura tej książki była trudna, odnoszę wrażenie, że autorka poruszyła zbyt dużo tematów jak na jedną książkę, bo ona porusza ich wiele, poza tymi, które wymieniłam wyżej mówi nam o stracie, żałobie, chorobie, ukazuje kruchość ludzkiej psychiki i porusza takie życiowe tematy, ale nie zmienia to faktu, że moim zdaniem jest tego za dużo, przez co książkę czytało mi się ciężko i dość opornie, bo rozumiem to, że Adam skrywa tajemnicę, ale to jakie szambo się wylało u jednego człowieka to było takie trochę niesmaczne i odrealnione.

Co do samych bohaterów to rozumiem Beth, jej złość, nienawiść do męża, to jak została przedstawiona zraniona kobieta jest bardzo realne, bo sama na jej miejscu czułabym się podobnie. Co do Adama... Cóż nagroda do najbardziej irytującego książkowego bohatera leci właśnie do niego, ten facet... On serio sam nie wie czego chce, z jednej strony zdradza żonę, bo przecież znalazł sobie młodsza i seksowną kochankę, ale z drugiej strony to on jednak kocha żonę i chciałby, aby mu wybaczyła. Grr...

Wspomnę wam jeszcze o tym, że książka opisana została z punktu widzenia zarówno Beth jak i Adama, przez co można zagłębić się w ich uczucia i myśli, a także poznać ich indywidualne podejście do pewnych spraw.

Szczerze to sama nie wiem czy polecać wam tę książkę, bo w moim przypadku budziła głównie irytację, a ciekawość, która towarzyszyła mi podczas czytania opisu ulotniła się w trakcie czytania... Aj sami zdecydujcie, bo może akurat wam przypadnie do gustu!

Adama zdrada to dopiero początek problemów i kłopotów jakie czekają Beth. Kobieta próbuje ułożyć sobie życie, wyrzuca ze swojego mieszkania i życia niewiernego męża i razem z przyjaciółką próbują odzyskać kontrole nad jej życiem. Gdyby kobieta wiedziała co jeszcze ją czeka i jakie kłamstwa wyjdą na światło dzienne...

Zacznę od tego, że w tej książce jest mnóstwo zbędnych opisów, których jest więcej niż dialogów. Przez co czyta się strasznie opornie i nudno, bo kogo interesują krzaki na ulicy, szczegółowy opis ubrań, ulicy czy kawy?

Co do bohaterów, wszyscy byli nijacy, ale skupię się na naszym głównym bohaterze Adamie- życiowej ciamajdzie... „Adam, od tych twoich perypetii można dostać kręćka w głowie” zupełnie się z tym zgadzam! Mimo, że to on wszystko zaprzepaścił to oczywiście „problem” nie leży w nim, bo jakby inaczej... Ręce opadają.

Oczywiście nie ma przy rozdziałach informacji kogo oczami teraz czytamy czego bardzo nie lubię, i czasami się gubiłam.

Patrząc na oceny na lubimyczytać nie tylko mi ta książka się nie spodobała, ale może akurat Wy po nią sięgniecie i Wam przypadnie do gustu bo wiadomo ile osób tyle opinii.

Zacznę od tego, że w tej książce jest mnóstwo zbędnych...

Kłamstwo ma zawsze negatywny wpływ na nasze życie. Jedno kłamstwo, rodzi kolejne i tak wplątujemy się w sytuacje bez wyjścia. Człowiek, który raz zdradzi, skusi się ponownie, tylko tym razem bardziej będzie się ukrywał.
Historia Adama i Beth jest bardzo realna. Dowiadujemy się, że mężczyzna przez lata okłamywał swoją żonę oraz, że nie pierwszy raz dopuścił się zdrady. Raz mu wybaczyła, jednak tym razem postanawia walczyć o siebie i chronić swoje uczucia. Kiedy na światło dzienne wychodzą kolejne jego kłamstwa nie jest w stanie mu już zaufać i wybaczyć, mimo, że rodzina i przyjaciele usilnie ją przekonują, aby dała mu szansę.
Powieść jest przepełniona prawdziwymi rozterkami jakie przechodzą bohaterowie. Pełna bólu i cierpienia, kłamstw i tajemnic, które wychodzą po latach na wierzch. Autorka w ciekawy sposób pokazała nam punkt widzenia Adama i Beth – ich odczuć i dlaczego tak, a nie inaczej postąpili oraz czym się kierowali w danej chwili.
Beth w końcu po latach oszustw ze strony męża postanawia zacząć od nowa, a jednocześnie odnaleźć w sobie siłę i to kim tak naprawdę jest. A jest wartościową i silną kobietą, która zasługuje na coś lepszego.
Adam okazał się hipokrytą i egoistą. Miałam wrażenie, że myśli tylko o sobie i o swoich odczuciach. Dla przyjemności stracił wszystko – kochającą żonę, córkę, zaufanie bliskich i przyjaciół. Ale czy warto było?
Historia jest napisana w dość specyficzny sposób. Trochę to taka psychologiczna obyczajówka. Autorka niejednokrotnie skupiała się na uczuciach bohaterów i ich dylematach. Powieść pokazuje, w jak nietypowy sposób działa umysł ludzki oraz, że kłamstwo potrafi zniszczyć nawet najlepsze rzeczy w życiu.
Mnie książka pochłonęła. Na pewno nie ma tu słodkiej historii, a raczej prawdziwe i brutalne życie, które jest gorzkie i raniące. I chyba właśnie ten aspekt do mnie przemówił.

@zaczytany_swiat_mamy

"Wszystkie kłamstwa Adama" to książka, która wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony strasznie mnie irytowała, a z drugiej strony z ciekawością czytałam o odczuciach i zmianach Beth. Co mnie wkurzało? Postawa rodziny Beth i brata Adama. Zamiast pomóc Beth przejść przez ten trudny dla niej okres, pchali Adama by zrobił jakiś wielki gest, bo wtedy Beth do niego wróci. Lekceważyli uczucia Beth, a przecież to ona była najbardziej poszkodowana w całej tej sytuacji. Było mi jej autentycznie szkoda. Za to podobało mi się, że całą historię poznajemy z perspektywy dwojga małżonków. Dzięki temu możemy dowiedzieć się czym kierował się Adam i jak on sam czuję się z tą sytuacją. Bardzo polubiłam Beth, mimo tego co się stało, okazała się silną kobietą, która chcę walczyć o siebie. Kibicowałam jej do samego końca.

Cała historia przedstawia nam jak kłamstwa mogą zmienić nasz życie i nas samych. Jak związek budowany wiele lat może się rozsypać przez jeden incydent. A wszyscy wiemy, że zaufanie łatwo zniszczyć, a już trudniej odbudować.

"Wszystkie kłamstwa Adama" nie jest może książką dla wszystkich, ale warto przeczytać ją dla samej postaci Beth, która świetnie pokazuje to jak silne są kobiety.

Beth jest dojrzałą kobietą, spełniająca się jako kompozytorka piosenek country. Mieszka w pięknym domu, ma wspaniałą dziewiętnastoletnią córkę i przystojnego męża. Jednak on okazuje się być okropnym kłamcą. Wdał się w romans z dużo młodszą kobietą i to nie pierwsza zdrada z jego strony. Kobieta jest wściekła i wyrzuca mężczyznę z domu. Nie może jednak znieść myśli i wyobrażenia o nim i innej kobiecie. Wszystkie swoje smutki topi w winie, oraz pomocy i wsparcia ze strony przyjaciółki.

Gdy kobieta została po raz pierwszy zdradzona, terapia u psychologa przyniosła skutek i udało się im na nowo stworzyć szczęśliwi związek. Adam jednak nie należy do mężczyzn, którzy potrafią stworzyć stabilny związek. Jego życie oparte jest na kłamstwach i w pewnym momencie, sam się w tym wszystkim pogubił.

Przykre jest to, że kobieta przeżyła ze swoim mężem połowę swojego życia i w jednej chwili okazało się, że tak naprawdę nic o nim nie wiedziała. Adam to łajdak, tchórz, manipulant i okropny samolub. Nie usprawiedliwia go nawet to, że w pewnym momencie zaczyna rozumieć swój błąd. Zaczyna walczyć o jedyną kobietę, którą tak naprawdę kochał, ale ile można znieść...

Beth to naprawdę silna kobieta, która postanowiła pokazać, że trzeba walczyć o szczęście w każdym wieku i po każdym dramacie. Czy jej się uda stworzyć nowy związek i zapomni o Adamie, czy może jednak da mu ostatnią szansę i ich miłość odrodzi się na nowo.

"Wszystkie kłamstwa Adama" to opowieść o rodzinnych dramatach. Przede wszystkim pokazuje nam jak kłamstwa wpływają na nasze życie i jakie straszne konsekwencje mogą się przez nie pojawić. Z pewnością nie była to jakaś porywająca opowieść. Chwilami było dość monotonnie, a zbyt długie opisy sprawiały, że momentami książka była dość nużąca. Jednak fabuła jest bardzo ciekawa i myślę, że osoby, które spotkały się z takimi dramatami, będą mogły wyciągnąć z niej spore lekcje, jak się podnieść po stracie ukochanego i co zrobić, by uwierzyć w siebie na nowo.

Książka o kłamstwie i zdradzie. Bardzo obyczajowa, momentami dramatyczna. Ewolucja Beth jest niesamowita i dla samej jej postaci warto przeczytać. Adam jest patologicznym kłamcą uwikłanym w kokonie własnych kłamstw, zdrady i histerii. Język literacki bez zarzutu, fabuła przesiąknięta emocjami Beth. Ciekawa, momentami ciężka.

• Kwiecień
  • Pani Paula