Sokrates i Arystofanes

Okładka książki Sokrates i Arystofanes Leo Strauss
Okładka książki Sokrates i Arystofanes
Leo Strauss Wydawnictwo: Teologia Polityczna Seria: Biblioteka Teologii Politycznej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Teologii Politycznej
Socrates and Aristophanes
Teologia Polityczna
2018-01-01
2018-01-01
Michał Filipczuk

Książkę mogę polecić tylko tym, którzy zajmują się Arystofanesem naukowo albo są zupełnie zapaleni na punkcie jego twórczości. Autor był filozofem politycznym i niektóre komedie odczytuje w sposób interesujący, jednak sama książka jest zbyt obszerna, a styl zbyt nudny. Nawet recenzenci nie są do końca pewni co Strauss chciał osiągnąć. Zupełnie nie rozumie komedii staroattyckiej. Jeśli ktoś jest zainteresowany Sokratesem, to proszę tej książki nie czytać. Strauss opisuje przedstawienie Sokratesa z Arystofanejskich Chmur, ale nie jest to ani nic nowatorskiego, ani nic ciekawego. Jeśli kogoś interesuje to przedstawienie, to już lepiej sięgnąć do opracowań filologów, jak np. "Arystofanesa" Olgi Śmiechowicz czy artykułów naukowych.

PS: Wkładam to na półkę "filologia klasyczna" choć ani to filologia, ani filozofia, a z pewnością nie literaturoznawstwo. Jednak jakby nie patrzeć całość jest o dramacie antycznym, więc coś trzeba było wybrać.

• Filologia klasyczna

Dodaj cytat z książki Sokrates i Arystofanes