Jerozolima i Ateny oraz inne eseje z filozofii politycznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki
9788361199595
historia
LubimyCzytać

Niniejszy zbiór esejów jest znakomitym wprowadzeniem do myśli filozoficzno-politycznej Leo Straussa (1899–1973). Ten wybitny myśliciel polityczny – uznawany za jednego z twórców amerykańskiej tradycji neokonserwatywnej– pozwala nam zrozumieć czym jest filozofia polityczna w klasycznym, a więc sokratejskim sensie. Napotkamy tu wszystkie ważne dla Straussa tematy: źródeł cywilizacji zachodniej; ostatecznych uzasadnień myślenia filozoficznego i wiary religijnej; antagonizmu pomiędzy sferą polityki a sferą intelektualnych dociekań; prawa naturalnego i jego relacji do konwencji; napięcia pomiędzy tradycją a nowoczesnością; krytyki nowożytnego historycyzmu i relatywizmu; edukacji poprzez wielkie dzieła literatury Zachodu oraz trudności związanych z ich adekwatnym rozumieniem, a także propozycje ponownego odczytania – często kontrowersyjne – dzieł takich filozofów jak Platon, Majmonides, Nietzsche, Husserl czy Heidegger. Czytelnik ma poczucie, że obcuje z myślą najwyższej próby, z filozofem podejmującym problemy fundamentalne, ukazującym zarazem ich głęboki sens i ukrytą prawdę.(Od redakcji)

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!