rozwińzwiń

O Machiavellim

Okładka książki O Machiavellim Leo Strauss
Okładka książki O Machiavellim
Leo Strauss Wydawnictwo: Teologia Polityczna Seria: Biblioteka Teologii Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
517 str. 8 godz. 37 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Teologii Politycznej
Tytuł oryginału:
Thoughts on Machiavelli
Wydawnictwo:
Teologia Polityczna
Data wydania:
2021-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-12-01
Liczba stron:
517
Czas czytania
8 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362884995
Tłumacz:
Piotr Nowak
Tagi:
machiavelli leo strauss teologia polityczna filozofia polityki książę
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Ocena 8,1
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ocena 10,0
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Okładka książki Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Ocena 7,4
Homoseksualnoś... Paweł Sawiński, And...
Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Ocena 7,8
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Okładka książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej Małgorzata Łysiak, Wojciech Stefaniak
Ocena 9,0
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
61

Na półkach:

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez „Rozważania…” Machiavellego – praca Straussa uświadomiła mi, dlaczego.

Leo Strauss pisze tak, jak muzykolog analizuje przekształcenia tematyczne w fugach Bacha, albo też jak matematyk, który z lubością przygląda się kolejnym własnościom zbioru Cantora. Dochodzi przy tym do punktu, w którym forma wydaje się zaciemniać przekaz. Najbardziej ogólne refleksje Machiavelli zaszyfrowuje w aluzjach, żartach, a poza tym w wielu przypadkach popada w wewnętrzną sprzeczność. Jest to o tyle interesująca lektura, że osobiście również często unikam przedstawiania swojego punktu widzenia wprost, tworząc sieć swego rodzaju meta-poglądów i meta-wypowiedzi (być może niestety po to, by przypodobać się współczesnym książętom). W gruncie rzeczy jednak taka sucha konstrukcyjna analiza nastręcza wątpliwości, czy w Machiavellim występuje jakakolwiek godna uwagi treść merytoryczna.

Poza tym nie zgadzam się z niektórymi diagnozami Straussa. Przede wszystkim nie uważam, żeby krytyka chrześcijaństwa Machiavellego była „subtelna” i wyrażała się poprzez milczenie na jego temat i pochwałę religii rzymskiej. Autor „Rozważań…” wielokrotnie podważa cywilizację, która promuje pokorę, życie kontemplacyjne i nagrodę w rzeczywistym niebie po śmierci, proponując w zamian powrót do rzymskich wartości takich jak waleczność i sława, które zapewnią nieśmiertelność w pamięci kolejnych pokoleń.

I na koniec: Strauss ciągle powtarza, że Machiavelli był nowatorem, ale nie udowadnia tego wystarczająco. Zamiast tego ogłasza ogłasza Machiavellego „upadłym aniołem” i „diabłem”. Jego oryginalność miała polegać na tym, że nikt wcześniej nie odważył się otwarcie promować zła oraz sygnować to własnym nazwiskiem. Sam Machiavelli twierdził natomiast, że wystarczająco wielu ludzi głosiło już jak być powinno; on zaś spróbuje opisać, jak jest. W związku z tym bliżej mi do poglądu z przedmowy do „Rozważań...” Bernarda Cricka, który podkreśla, że Machiavelli nie próbował nazywać zła dobrem (dokonywać rewizji pojęć),dostrzegał moralność, a przede wszystkim wyraźnie zdawał sobie sprawę z głębokiego konfliktu między polityką a moralnością. Moim zdaniem najbardziej niebezpieczni są ci, którzy próbują tę granicę rozmyć; ci, którzy dowodzą, że osiągnięty cel polityczny rzeczywiście staje się dobrem w sensie moralnym. Machiavellego do tych najbardziej przebiegłych nie zaliczam.

Bardzo trudno było mi przebrnąć przez „Rozważania…” Machiavellego – praca Straussa uświadomiła mi, dlaczego.

Leo Strauss pisze tak, jak muzykolog analizuje przekształcenia tematyczne w fugach Bacha, albo też jak matematyk, który z lubością przygląda się kolejnym własnościom zbioru Cantora. Dochodzi przy tym do punktu, w którym forma wydaje się zaciemniać przekaz....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    4
  • Absolutnie
    1
  • Klasyka światowa
    1
  • Polityka i społeczeństwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O Machiavellim


Podobne książki

Przeczytaj także