On tyranny
978-83-233-2635-9
polityka, Strauss, Leo, despotyzm
Ćma

„O Tyranii” to książka niezwykła. Polski czytelnik otrzymuje wreszcie przekład jednej z najważniejszych - czy też najbardziej niepokojących - pozycji w kanonie dwudziestowiecznej myśli politycznej. Mówiąc najprościej, dotyczy ona wzajemnych relacji polityki i mądrości. Tego, w jaki sposób człowiek mądry odnajduje w sobie skłonność do udzielania rad tyranom. Z kolei pojęcie „tyranii” groźnie zbliża się do rzeczywistości - naszej nowoczesnej rzeczywistości - kształtowanej przez niepohamowany rozwój powszechnie dostępnej technologii. Czy można jeszcze szukać mądrości w świecie, w którym liberalno-demokratyczny model społeczeństwa należałoby uznać za ostateczny rezultat duchowych zmagań człowieka?

Midinette | 2015-10-19
Na półkach: Filozofia, Przeczytane