A Cuban Girl's Guide to Tea and Tomorrow

Okładka książki A Cuban Girl's Guide to Tea and Tomorrow Laura Taylor Namey
Okładka książki A Cuban Girl's Guide to Tea and Tomorrow
Laura Taylor Namey Wydawnictwo: Atheneum Books for Young Readers literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Atheneum Books for Young Readers
2020-11-10
2020-11-10

Lila to młoda dziewczyna, która przechodzi gorszy czas. Zbyt dużo dzieje się w jej życiu, z czym sobie nie radzi. Rodzina postanawia jej w tym pomóc i wysyła dziewczynę na wakacje do Anglii do ciotki, która prowadzi pensjonat. Dziewczynie trudno się odnaleźć. Wyjazd z Miami, zmiana klimatu, otoczenia i zderzenie się z czymś nowym to dla niej wyzwanie, ale jednocześnie odkrywanie siebie w inny sposób. Lila pomaga ciotce w kuchni, poznaje nowych ludzi i przede wszystkim Oriona - chłopaka szalenie intrygującego. Wszystko jest nowe, ciekawe, zachęcające, nowe znajomości wyjątkowe... Ale wakacje niedługo się skończą. Co wtedy?

Mam mieszane uczucia do tej książki. Z jednej strony jest to bardzo przyjemna młodzieżówka. Dobrze się jej słuchało, jest lekko napisana. Porusza ważne tematy. Jednak czegoś mi tu brakowało. Bohaterowie mnie w ogóle nie przyciągali... Słuchałam jej, było ok, ale jak skończyłam to pomyślałam, że nie jest to nic szczególnego. Ot taka książka do poczytania, ale w pamięci nie zostanie i nie jest jakaś wyjątkowa. Mieszane uczucia pozostają 🤷

Comfort Book
Bardzo miło spędziłam przy niej czas. Idealna na relaksujące, niezobowiązujące dni. Lekka i przyjemna.
Czułam klimat kubański i serce bohaterki do gotowania.

Nie jest to książka "ambitna" z wielkimi wątkami, ale to nie jest absolutnie jej wadą. Dla mnie była otulająca, taka do kubka herbaty.

Polecam, bo poczułam po niej ciepełko w sercu

Comfort Book
Czułam klimat kubański i serce bohaterki do gotowania.

Polecam, bo poczułam po niej ciepełko w sercu

6,5 ⭐ - bardzo przyjemne, ale w sumie to tyle.

6,5 ⭐ - bardzo przyjemne, ale w sumie to tyle.

Witajcie Kochani 💖

Jaka książka sprawiła wam zawód w tym roku?

U mnie z książkami było bardzo różnie, na początku roku trochę się wystraszyłam, że przestałam być wybredna i zaczyna mi się podobać wszystko... Aż do pierwszej pozycji, która mnie zawiodła. I od tamtego czasu kilka takich pozycji u mnie się pojawiło na koncie.

Jedną z nich jest właśnie "A cuban girl's guide to tea and tomorrow". W dzień zapowiedzi tej pozycji słyszałam mnóstwo głosów odnośnie wyglądu jednego bohatera na okładce - a mianowicie chłopaka, który złudnie przypominał Adriena Agreste.

I choć z początku nie do końca byłam pewna, czy sięgnąć po książkę ostatecznie to zrobiłam i niestety poczułam lekkie rozczarowanie.

"Czasami nie zauważamy nowych rzeczy, nowych miejsc, nowych ludzi, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do widzenia rzeczy takimi, jakie były."

Miłość nie zawsze jest częścią planu... Poruszająca historia o dziewczynie z Miami, która niespodziewanie odnajduje uczucie - i samą siebie - w małym angielskim miasteczku.
Lilii Reyes nie planowała lata w Anglii. Zdecydowanie nie miała zamiaru utknąć w małym miasteczku Winchester, zupełnie pozbawionym słońca i z pewnością nie przypominającym Miami. Kiedy Lila w lokalnej herbaciarni poznaje Oriona Maxwella, jej koszmarna wycieczka zaczyna nabierać kolorów.

Słowem wstępu chcę podkreślić, że doskonale zdawałam sobie sprawę z gatunku książki i wieku bohaterów, co oznacza rozterki nastolatków. Lila przeżywa zarówno rozterki miłosne, szkolne, jak i dosłownie za rogu spogląda na nią dorosłe życie. Dziewczyna chce wraz z siostrą prowadzić rodzinny lokal i sprawić by ich rodzinna kubańska kuchnia zasłynęła w kraju. Jednakże zostaje odesłana - dla jej dobra i oderwania się od wszystkiego, co przypomina jej o byłym chłopaku, który dosłownie zerwał z nią na kilka dni przed balem maturalnym - do rodziny w Anglii. Gdzie napotyka Oriona. Osobiście bardzo mi się podobały nawiązania do gwiazdozbiorów i gwiazd, które miały w książce miejsce, jednakże miałam wrażenie, że dosłownie bohaterka nic nie robiła tylko piekła i gotowała w miejscu, w którym miała odpocząć.

Jednakże było kilka naprawdę bardzo ciepłych momentów, które w tamtym momencie pomyślałam sobie, że choć może nie jest to idealna lektura, sprawiła, że zaczęłam trochę inaczej postrzegać to, co czytam. Nawet kilka momentów w tamtym momencie miałam ochotę wtedy zaznaczyć, jednakże z tyłu głowy zdawałam sobie sprawę, że niestety książka nie pozostanie ze mną po jej skończeniu. Wiele momentów również obecnie zlewają mi się razem, przez co nie do końca już pamiętam co się dokładnie działo, ale niektóre momenty dalej dobrze pamiętam.

Choć książka nie podbiła mojego serca myślę, że osoby, które lubią młodzieżówki i rozterki sercowe - zarówno po zerwaniu, jak i po poznaniu osoby, która z czasem zaczyna coraz więcej dla nas znaczyć i zdaje się być tą jedyną, doprawioną lękami o przyszłość, gdyż bohaterką złudnie zakładała, że nic nie zaburzy jej planów na przyszłość, a na pewno nie miłość po przyjeździe do innego kraju, to sądzę, że jest to idealna lektura dla was. Zważywszy, że Orion należy do jednych z tych bohaterów, którzy słuchają drugiej osoby, a nawet jest skłonny do pewnych niespodzianek ze swojej strony, co nie ukrywam zaskoczyło mnie pozytywnie ❤️

Moja ocena to ostatecznie 3,5/5🌟

Witajcie Kochani 💖

Jaka książka sprawiła wam zawód w tym roku?

Jedną z nich jest właśnie "A cuban girl's guide...

Nie pamiętam kiedy tak bardzo zmęczyłam się podczas czytania książki. Pióro autorki, a może przekład na polski, nie wiem co tutaj zawiniło, ale czasami zdania czytałam kilka razy, bo nie wiedziałam o co w nich chodzi.
Skusiły mnie te wysokie oceny, ale szczerze, to ja nie wiem dlaczego takie są...

Ot, zwykła młodzieżówka, laska ma problemy, poznaje chłopaka i nagle wszystko jest pięknie. Dobra, nie będę tak upraszczać, bo coś tam można wyciągnąć z tej książki. Radzenie sobie po stracie bliskich osób, poznawanie siebie, pomaganie znajomym/przyjaciołom.

Z bohaterami nie potrafiłam się zakumplować, w ogóle mnie do siebie nie przyciągali. Wszyscy byli tacy nijacy, niby był wątek miłosny, a ja nic nie czułam, nie było tam za grosz chemii. Lila momentami mnie drażniła, ale wydaje mi się, że tylko na początku książki, co nie zmienia faktu, że w żaden sposób się z nią nie zżyłam, nie kibicowałam jej.

Daję 3/10, bo przy końcówce jakoś tak zrobiło się lżej i nareszcie przebrnęłam przez tę książkę. Myślałam, że to będzie super historia na wiosnę, a tym czasem męczyłam ją od wiosny przez całe lato.

Ot, zwykła młodzieżówka, laska ma problemy, poznaje chłopaka i nagle...

Boże, jak bardzo czuję niedosyt po przeczytaniu tej książki. Tak bardzo brakuje mi Oriona i Lili. Pierwszy raz od dawna poczułam, że między stronami aż tak bardzo odnalazłam swoje miejsce. Miami i Anglia, a dokładnie Winchester były mi tak bardzo blisko, że czułam się jakbym była w świecie bohaterów.

Relacja Oriona i Lili była tak piękna, rozwijająca się swoim naturalnym tempem. W książkach, romansach już dawno mi brakowało relacji, które cechowała by taka czułość, bliskość, delikatność. Tutaj to odnalazłam. W tej książce znalazłam swój dom, azyl.

Bardzo polecam tę książkę i mam nadzieję, że Orion i Lila doczekają się kontynuacji swojej historii pewnego dnia. Ja wiem, że zdecydowanie wrócę do ich historii.

#25/2023

Relacja Oriona i Lili była tak piękna, rozwijająca się swoim naturalnym...

Lilka to zakochana w swoim świecie amerykanka, mieszkanka Maimi, z korzeniami kubańskimi. To licealistka, która w ciągu ostatniego roku przeszła naprawdę wiele co jest dla miej ogromnym ciosem i cóż.. nie radzi sobie z tym potrójnym pechem .. wiec jej bliscy, wysyłają ją na wakacje do Anglii do ciotki.. Dziewczyna jest zła na rodzinę, nie chce wyjeżdżać.. a gdy jest już na miejscu, zdecydowanie czuje różnicę, chociażby w pogodzie.. przez kilka dni nie wychodzi z pokoju, aż w końcu pewnego dnia postanawia to zmienić..
Jej ciotka prowadzi pensjonat, a Lilka trafia do kuchni tego pensjonatu i nagle zmienia całe swoje nastawienie do tego wyjazdu.. decyduje, że będzie pomagać w kuchni, jednak i tam dziewczyna musi się pierw zmierzyć z szefową kuchni..
Lilka poznaje też grupkę przyjaciół, którzy wyciągnęli ją z domu, zwyczajnie z nią porozmawiali i od tego czasu, spotykają się regularnie ❤
Jest jeszcze Orion, chłopak z innej galaktyki, bo przecież z Anglii, oboje do siebie ciągnie, są sobą zauroczeni, ale zdają sobie sprawę, że wakacje się skończą, i każde z nich zajmie się sobą, w końcu oboje mają swoje zobowiązania.. On prowadzi rodzinną herbaciarnie, a ona ma przejąć rodzinną piekarnię.

Uwierzcie mi, bardzo dawno nie czytałam tak smakowitej książki, czułam tu wszystkie smaki, zapachy, nie mam pojęcia jak tego dokonała Autorka, ale zdecydowanie przeniosła mnie w ten kolorowy świat na czas czytania książki.. To idealna pozycja na lato dla młodzieży, ale i dla starszych czytelników, pokazuje jak wielka jest siła miłości, rodziny.. I jak wiele szczęścia, może dać wsparcie.. nie zapomnijmy o tym w relacjach z naszymi najbliższymi.. To książka, która pokazuje też problemy młodych ludzi, ich troski, niepowodzenia, walkę o lepsze jutro, o marzenia.. I jak ważne jest wysłuchanie i docenienie tego... wtedy życie dla wszystkich z nas będzie łatwiejsze ❤. Totalnie pokochałam tą szaloną dwójkę bohaterów, wzruszyłam się na sam koniec historii i z przyjemnością poznałabym losy innych przyjaciół z paczki Oriona 💙🌹

Bardzo przyjemny letniaczek. Chociaż czasami mam wrażenie, że atmosfera była jesienna.
Słodka młodzieżówka, ale momentami mnie wynudziła. Koniec książki o wiele lepszy.

Książka jest fantastyczna, bohaterowie są wykreowani bardzo dobrze autorka idealnie opisała Anglię z kartki dosłownie mogłam poczuć zapach deszczu. Miało być znienawidzona podróż, a okazała się pięknym uniesieniem miłosnym..
Bardzo polecam tę historią.

Bardzo polecam tę historią.

Ta historia otula... Otula ciepłym szarym swetrem, smakiem kubańskich wypieków i zapachem świeżo zaparzonej herbaty. W tym zmysłowym kokonie przemierzasz przez dwa kontynenty, żeby uporać się że stratą i znaleźć swoje miejsce na Ziemi.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023