Someone to stay

Okładka książki Someone to stay Laura Kneidl
Okładka książki Someone to stay
Laura Kneidl Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Someone (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Someone (tom 3)
Someone to Stay
Jaguar
2021-03-17
2021-03-17
2020-10-16
Joanna Słowikowska

Okładka książki Magia krwi Bianca Iosivoni, Laura Kneidl
Magia krwi Bianca Iosivoni, La...
Okładka książki Moc amuletu Bianca Iosivoni, Laura Kneidl
Moc amuletu Bianca Iosivoni, La...

Miałam chyba największe oczekiwania w stosunku do tego tomu trylogii i to chyba rozproszyło trochę mój odbiór. Niesamowicie cieszę się, jaki nacisk autorka położyła na przemyślenia Alizy w związku z jej pochodzeniem, kulturą czy nawet różnicami pokoleniowymi w jej rodzinie. Sama historia miała lepsze i gorsze momenty, ale wątek wspomniany przed chwilą bardzo mocno ją spoił i ukierunkował.

Jak dla mnie trochę przesada.
Autorka w kolejnej książce po raz TRZECI tworzy postać jakiejś kobiety i mężczyzny, a potem pisze ich historię - miłość od pierwszego wejrzenia, kłótnia, znowu miłość. Tak było poprzednio - w "Someone new" i "Someone else". Trochę nudne i bardzo oczywiste, mało pomysłowe.

Czytało się całkiem dobrze, poza tym, że mam już dość kolejnej historii młodych dorosłych, którzy spotkali się na ulicy i od razu chcieli sobie wyznać miłość, było ok.

Ze wszystkich trzech tomów ten podobał mi się najmniej.

★★★★★★☆☆☆☆

Jak dla mnie trochę przesada.

Czytało się całkiem dobrze, poza tym, że mam już dość kolejnej historii...

Jest to świetne zakończenie niesamowitej przygody.
Niezbyt częstym zjawiskiem jest to, że kolejny tom danej serii jest lepszy od poprzedniego, a tutaj? Laura spisała się na medal, ponieważ każda część jest lepsza i bardziej wciągająca od poprzedniej. Wykreowane przez nią postacie są autentyczne i posiadają probelmy jak każdy normalny człowiek. Uwielbiam to u niej, gdyż spotkałam się już z wieloma bohaterami książek, w których postacie przedstawione są w całkiem płytki sposób i ich historię są zbyt oczywiste, a tutaj cały czas coś się dzieje. Jest akcja, która zmienia swoje trajektoria całkiem niespodziewanie.
Czytając tę pozycję przeżywałam istną burzę emocjonalną. Przez kilka ostatnich rozdziałów nie mogłam się pozbierać. Łzy płynęły jak jeszcze chyba nigdy.
Byłam wzruszona wiele razy, płakałam, śmiałam się i może czasami trochę denerwowałam. Ale co mogę zrobić innego kiedy książka wywiera na mnie tak wiele uczuć jednocześnie.
Kończąc drugą część nie do końca byłam pewna jak autorka będzie w stanie stworzyć coś równie pięknego. Oczywiście, że była w stanie. Powiem nawet, że to co wymyśliła do "Someone to stay" było jeszcze słodsze i trzymające w napięciu niż zrobiła to we wcześniejszych częściach. Niesamowite wrażenia, które przyniósł mi ten tom są nie do opisania. Ponownie nie byłam w stanie oderwać się od książki twórczości Laury. Zakochałam się w tej lekturze, w tych bohaterach i cieszę się, że każdy z nich w końcu był naprawę szczęśliwy i poradził sobie z przeciwnościami losu.
Idealne podsumowanie wszystkich tomów. Nic dodać nic ująć.
Jedynie czego mi w tym momencie brakuje to kolejnych książek Laury.

Jest to świetne zakończenie niesamowitej przygody.

Po "Elfach ziemi i powietrza" żegnam się z serią new adult, autorstwa Laury Kneidl. "Someone to stay" to trzecia z kolei, bardzo sympatyczna i ciepła opowieść o poszukiwaniu własnej drogi, dojrzewaniu do decydowania o kształcie, jaki chce się nadać własnej przyszłości i o pragnieniu dzielenia jej z kimś, kto rozumie i akceptuje priorytety i pasję partnera.

Aliza, bohaterka powieści jest Amerykanką, wywodzącą się z rodziny imigrantów. Jest dumna ze swojego pakistańskiego pochodzenia, ale ma świadomość, że nie wszystkim młodym ludziom w podobnej sytuacji, wiedzie się tak dobrze jak jej. Dlatego dąży do tego, by pomagać innym - marzy o praktykach w organizacji wspierającej imigrantów. Studiuje prawo, ale jej prawdziwą pasją jest prowadzenie cieszącego się ogromną popularnością bloga kulinarnego. Pisze też swoją pierwszą książkę, w której obok rodzimych przepisów kulinarnych przemyca historię swojej familii. Jest świetnie zorganizowana i uporządkowana, ale pracoholizm pozbawia ją możliwości pełnego zaangażowania się w związek uczuciowy. Dopóki nie poznaje bliżej Luciena, chłopaka z kręgu znajomych swoich przyjaciółek, w ogóle nie dopuszcza do siebie myśli, że mogłaby być z kimś blisko. Czy dwoje mocno różniących się od siebie ludzi będzie w stanie zbudować coś trwałego? Sprawdźcie sami.

Jak wspominałam, to bardzo ciepła historia, nad którą bardzo miło spędza się czas. Bohaterowie od początku wzbudzają sympatię - Aliza z powodu swojego przywiązania do rodziny (szczególnie nestorki rodu) i autentycznej pasji, Luciena w związku z ogromną dojrzałością i poczuciem obowiązku wobec pozostającej pod jego wyłączną opieką siostry. Zresztą, chłopak również ma swoją pasję, której oddaje całe swoje serce. Oboje mają wiele wątpliwości i obaw przed zaangażowaniem się w związek, stąd nie brakuje w powieści emocji. To, co mnie szczególnie ujęło, to spokojne, wyważone tempo rozwijania się ich relacji, tak nietypowe dla współczesnych związków. Żadnego "hop, siup do łóżka" przy pierwszej lepszej okazji, choć wzajemne przyciąganie i zmysłowe napięcie towarzyszy im niemal od początku znajomości. Świetna lektura, również dla starszej młodzieży, do jakiej mimo metryki wciąż chciałoby się zaliczać 😂. Z czystym sumieniem polecam całą serię. Każdy z jej tomów opowiada intrygującą historię jednej z trzech par - niby odmienną, a jednak poruszającą podobne kwestie: tolerancji, samoakceptacji, dążenia do decydowania o własnym życiu czy budowania uczucia na trwałym fundamencie.
Chyba nie muszę dodawać, że @wydawnictwojaguar wydało tę serię po prostu przepięknie 😍.

Aliza, bohaterka...

Niestety, spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego. Ostatni tom serii nie zachywcił mnie tak jak powinien był. Nie oznacza to, że nie spedziłam miło chwil przy niej, ale to i tak nie jest to ta historia o której myślałam.
Poprzednie dwa tomy miały w sobie więcej akcji i bohaterowie chyba też skrywali większe tajemnice. Tutaj głównymi bohaterami są kolejni przyjaciele Aliza i Lucien.

Aliza Malik studiuje prawo na MFC, jednak same studia niespecjalnie ją interesują, bo jej prawdziwą pasją – którą wyniosła z rodzinnego domu – jest gotowanie.

Jest autorką bloga poświęconego kuchni, gdzie umieszcza swoje wegańskie przepisy, prowadzi konto na Instagramie, pracuje również nad książką kucharską, która wkrótce ma się ukazać w jednym z wydawnictw. Nauka i praca pochłaniają ją całkowicie, nie ma czasu na przyjemności, spotkania z przyjaciółmi, nie mówiąc już o posiadaniu chłopaka czy umawianiu się na randki. Coraz bardziej odczuwa też skutki permanentnego stresu, w którym żyje. Pewnego dnia spotyka jednak na swojej drodze Luciena, przyjaciela Cassie. Chłopak zapada jej w pamięć i przy następnym przypadkowym spotkaniu Aliza postanawia lepiej go poznać. W efekcie oboje zaprzyjaźniają się. Lucien studiuje ekonomię, po godzinach pracuje jednak jako makijażysta i charakteryzator. W zasadzie to jest jego pasja, ale zdecydował się na studia biznesowe, żeby być w stanie odpowiednio zaopiekować się młodszą siostrą, Amicią. Od śmierci ich rodziców w wypadku samochodowym trzy lata temu, Lucien jest jej jedynym opiekunem. Obowiązki domowe i ciągłe konflikty z dorastającą nastolatką przytłaczają go, ale dzielnie stawia im czoła, przedkładając zawsze dobro siostry nad własne marzenia i potrzeby.

więcej na: libraryofvelaris :)

"Bądź po prostu sobą i spełniaj swoje marzenia. Robiąc to, będziesz dla innych większą pomocą, niż myślisz."

@laurakneidl

Aliza była influencerką, kucharką z zamiłowania, blogerką i studentką prawa, do tego miała pakistańskie korzenie, których bardzo się trzymała. Posiadała głowę pełną marzeń, ale była jedna. Mając tak wiele zajęć, planów i marzeń ciężko było poświęcić się w pełni wszystkiemu. Poprzez Cassie poznała Luciena. Po śmierci rodziców zaopiekował się siostrą, wziął pełną odpowiedzialność na swoje barki. Studiował ekonomię, wychowywał siostrę, pracował wykonując straszne maski i charakteryzację a także robiąc makijaże, kochał to i nie wyobrażał sobie życia bez swojej sztuki. Byli podobni, zapracowani, bez wolnego czasu, rozdzieleni między pasję a naukę, przemęczeni natłokiem spraw. Lgnęli do siebie, mimo, iż nie mieli czasu na związki. Połączyła ich więź, bez której nie znaleźli by sensu życia.

Tą serię zdecydowanie należy poznać. Kolejni bohaterowie zmagający się z niemałymi problemami. Chcący stabilizacji, jednocześnie biorąc na swoje barki za dużo. Czasem nie da się połączyć pasji, marzeń, planów z tym co się zamierza i co podpowiada zdrowy rozsądek. Brak wiary w siebie, w to co robimy, poświęcenie, którego dokonujemy codziennie. Studia mijające się zupełnie z naszymi pasjami i tym co chcieli byśmy tak naprawdę w życiu robić. Lucien i Aliza codziennie mieli podobne dylematy. Podjęli się studiowania tego co należało, a czego do końca nie czuli, mieli pasje i hobby, w których całkowicie się odnajdywali i to ich uszczęśliwiało. Byli obciążeni, a czas wolny był dla nich rarytasem, na który rzadko mogli sobie pozwolić. Oboje jednak znaleźli wspólny język, mimo braku czasu kontaktowali się telefonicznie. Stworzyli więź, która była czymś nowym i świeżym, co pozwoliło im na wszystko spojrzeć inaczej. Będą podejmowali ryzyko i decyzje nie zawsze łatwe, ale kto powiedział, że życie takie bywa. Ryzyko będzie opłacalne, a zmiany wyjdą tylko na lepsze. Choć trudności będą ciężkie, los potrafi się odwdzięczyć dobrem za dobro. Bardzo polecam.

@laurakneidl

Tę część przeczytałam najszybciej, dzięki temu, że autorce udało utrzymać się moje zainteresowanie losami Luciena i Alizy. Byłam naprawdę ciekawa jak potoczą się ich losy w szczególności, że każde z nich miało w swoim życiu wiele zagwozdek. Tym razem autorka porusza kolejne ważne tematy, jakimi są różnice kulturowe oraz walka z demonami przeszłości i konsekwencjami niefortunnego zbiegu zdarzeń.
Aliza można by powiedzieć z pozoru wiedzie idealne, poukładane życie. Osiąga swoje cele, spełnia marzenia, ma wokół siebie wspaniałych przyjaciół, dla których może nie do końca ma czas, bo ciągle się przepracowuje. Rozwija swoją pasję, która równocześnie jest jej pracą. Wydawać się, więc może, że jej dni wypełnione są po brzegi. I tutaj pojawia się on, ubrany cały na… czarno :D Lucien, który według mnie jest bardzo skrytą osobą. Ale jego postać urzekła mnie niemal od razu, dzięki pięknej wrażliwości i opiekuńczości. Ma on na głowie tak samo wiele spraw jak Aliza: studia, praca, rozwijanie swoich niezwykłych umiejętności artystycznych oraz najważniejsze dla niego – opieka nad siostrą.
Jeśli sięgnięcie po tę książkę to dowiecie się m.in., jakie kłody pod nogi rzuca im los, jak to możliwe, że w ogóle udało im się złapać nić kontaktu, ale przede wszystkim poznacie wspaniałych bohaterów! Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, to muszę Wam powiedzieć, że zakończenie tej książki tak mnie wkurzyło… Byłam z niego tak bardzo niezadowolona! Tyle czekałam, tyle czekałam i autorka postanowiła wywinąć taki numer.. Oczywiście moje oburzenie nie wynika z faktu, że zakończenie było kiepski, – bo było naprawdę piękne, ale no zrozumiecie sami o co chodzi jak będziecie kończyli czytać Someone to Stay.

Strasznie się męczyłam czytających ten tom. Historia nawet fajna, ale czegoś mi brakowało.

Przy pierwszym spotkaniu zwrócili na siebie uwagę. Ona spodobała się jemu. On spodobał się jej.
Brzmi idealnie.
A więc co im stoi na przeszkodzie?
Czas.
Aliza prowadzi bloga o gotowaniu. Kocha gotować. Rozwija się w tym kierunku i aktualnie zajmuje się wydaniem własnej książki. Do tego całkowicie poświęca się studiom.

Praca, praca, nauka, praca – dziewczyna poświęca każdą wolną minutę na udzielanie się w mediach społecznościowych, na pisaniu postów na bloga i na dokładkę zarywa noce, żeby się pouczyć.

Przyjaciele ciągle powtarzają jej, że nie może tak żyć. Jest ciągle przemęczona i nie ma czasu na życie.

Lucien opiekuje się swoją młodszą siostrą. Chce, żeby miała jak najlepiej, więc studiuje, aby w przyszłości dostać jak najlepszą pracę. Swoje potrzeby stawia zawsze na drugim miejscu. Najważniejsza jest dla niego rodzina – z której niestety wiele nie zostało. Jego pasją jest robienie charakteryzacji. Jest niesamowity w tym co robi. Zajmuje się makijażami ślubnymi oraz do sesji zdjęciowych. Noce zarywa zazwyczaj na tworzeniu masek na specjalne zamówienia.

Pomimo tego, że oboje bardzo chcą się zaangażować to niestety ciągle przeszkadza im brak czasu. Wzięli na siebie zbyt dużo obowiązków, a teraz zderzają się z rzeczywistością.

Dodatkowo w tej części jest poruszonych wiele ważnych tematów. Rodzina Alizy pochodzi z innego kraju i muszą dostosować się do nowego środowiska, gdzie nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi rękami. Lucien zmaga się z koszmarnymi demonami przeszłości, które spowodowały, że jego życie wygląda tak a nie inaczej. Oboje potrzebują wsparcia. Czy pomogą sobie nawzajem?

Brzmi idealnie.
A więc co im stoi na przeszkodzie?
Czas.

Praca, praca, nauka, praca – dziewczyna poświęca każdą...

Bardzo dobra część. Wspaniali bohaterowie i ich przemiana na przestrzeni całej książki. Bardzo polecam tą serię.

• Przeczytane w 2021