Stacje serc

Sonia Draga
2021-01-13
2021-01-13
literatura polska

Niezwykła powieść o dzisiejszym świecie i relacjach naszych serc. Bardzo dobra literatura, ciekawa, ciut inna. Momentami łatwiejsza, momentami trudniejsza. Porusza motyw bliźniaczego płomienia. Historia Róży i Mateusza dzieje się na przystankach metra warszawskiego. W tle upalna Warszawa i rodzące się nie do końca typowe uczucie.

Nudne opisy stolicy, banalna historia miłosna. Nie polecam i nie rozumiem skąd te dobre opinie.

Jest to pierwsza powieść polskiej pisarki mieszkającej obecnie w Irlandii Moniki Sjöholm. Skusiłam się na wysokie oceny oraz ciekawy opis książki. Na okładce dziennikarka Eliza Michalik pisze, że od pozycji tej nie można się oderwać oraz chwali świetne pióro autorki. Niestety nie jest to książka dla mnie. Oderwałam się od niej bardzo szybko bo po niespełna 10 minutach i jakoś trudno mi się zgodzić, że autorka ma świetne pióro. Nudy, których nie jestem nikomu w stanie polecić.

Rewelacyjny debiut. To jest właśnie literatura piękna.

Rewelacyjny debiut. To jest właśnie literatura piękna.

🅡︎Ⓔ︎🅒︎Ⓔ︎🅝︎Ⓩ︎🅙︎Ⓐ︎

Dziś przychodzę do Was z książką Moniki Sjöholm "Stacje serc". Książka co prawda miała swoją premierę w styczniu ale jestem zdania, że o dobrych książkach należy mówić nie tylko w dniu premiery. A ta z pewnością się do takich zalicza. "Stacje serc" to literacki debiut autorki i przyznam, że to debiut bardzo udany. Ale od początku….

Ⓜ️🚏💕🚏Ⓜ️

Ona - Róża, on - Mateusz. Oboje dobiegający czterdziestki, pokaleczeni przez życie, szukający na nowo szczęścia i miłości. Odnaleźli się zupełnie przypadkowo na internetowym portalu i postanowili swoją wirtualną znajomość przenieść do tzw. realu.
I tak oto wraz z nimi spacerujemy sobie po Warszawie, odkrywamy jej uroki oraz poznajemy stacje warszawskiego metra. Towarzyszymy im w poznawaniu siebie i odkrywaniu, że ich znajomość jest jakimś niesamowitym, wzajemnym przyciąganiem się. A każde kolejne spotkanie wyzwala w nich pokłady nieznanej dotąd energii. Jakby znali się całe życie…..
Nie myślcie sobie jednak, że "Stacje serc" to kolejny erotyk. Nic z tych rzeczy! Ta powieść to przepełniony wrażliwością i czułością spacer po ścieżkach miłości, samotności i tęsknoty. To próba zostawienia za sobą przeszłości chociaż ta wraca we wspomnieniach. To przepięknie zobrazowana słowem sztuka słuchania siebie i rozumienia drugiej osoby.
Można tutaj zasiąść wygodnie w zielonym nieoczywistym i spróbować dotknąć każdej metafory oraz popłynąć wśród uderzeń serca. Można się zatrzymać i przez pryzmat bohaterów spojrzeć na swoje życie, relacje z innymi ludźmi czy też na swój związek. Przyznam się, że ja tak zrobiłam i odkryłam, podobnie jak Róża dzięki swojej przyjaciółce, że sześć lat temu znalazłam swój BLIŹNIACZY PŁOMIEŃ. I to najwspanialsze co mogło mnie spotkać po wszystkich moich przejściach.

Ⓜ️🚏Ⓜ️🚏Ⓜ️🚏Ⓜ️
Dałam się wciągnąć w wykreowany przez autorkę świat i przeczytałam pięknie skonstruowaną historię obyczajową wyróżniającą się bardzo mocno na plus wśród podobnych jej opowieści. Historię, która nie kończy się na ostatniej kartce a pozostawia z dużą ilością pytań i refleksji. A tych miałam niesamowicie dużo. Ale ponoć wrażliwe osoby odbierają tą książkę "bardziej".
Jeśli miałabym skategoryzować tą książkę to zdecydowanie umieściłabym ją w literaturze pięknej ze względu na prowokowanie do chwil zadumy aniżeli w sztampowej obyczajówce opisującej historię miłosną.
Kolejnym atutem tej książki jest nieoczywisty sposób przedstawienia Warszawy. Ukazane jest jej bardzo kameralne oblicze. Naszym oczom ukazuje się miasto z klimatycznymi uliczkami pamiętającymi czasy II wojny światowej i getta. Na co dzień mrtropolijne a w powieści dające bohaterom oraz czytelnikowi odpocząć i znaleźć chwilę dla siebie.

Polecam z całego serca i liczę, że autorka kiedyś zdecyduje się napisać ciąg dalszy losów Róży i Mateusza.

Za możliwość przeczytania dziękuję zarówno Wydawnictwo Sonia Draga jak i portalowi Lubimyczytac.pl

🅡︎Ⓔ︎🅒︎Ⓔ︎🅝︎Ⓩ︎🅙︎Ⓐ︎

Ⓜ️🚏💕🚏Ⓜ️

Ona - Róża, on...

Pochłonęła mnie całą i była zdecydowanie za krótka 🤣. Jak zżyłam się z Różą i Mateuszem to już był koniec 😂😂😂. Zdecydowanie polecam, ale ostrzegam.... momentami łezki lecą... do teraz mam smutek w sercu. No ale nie będę spojlerować 😘😘😘

Spotkanie Róży i Mateusza zmienia ich dotychczasowe życie. Para 39 latków poznaje się przez aplikację internetowa. Oboje jak to można zauważyć po przejściach... żadne z nich nigdy nie było w związku małżeńskim ale przeszli już bardzo dużo. Spotykają się na ulicach Warszawy. Sparcerują, jeżdżą na rolkach, jedzą w knajpkach. Dużo rozmawiają, zbliżają się do siebie. Każde z nich ma przeszłość, którą muszą zakończyć? Zakochują się w sobie... ale czy życie pozwoli żeby byli razem? Czy sami sobie na to pozwolą?
Czy niespodziewana miłość może być prawdziwa?

Warszawa oczami autorki to prawdziwe dzieło sztuki. Nie znam tych ulic, ale czuje się jakbym tam była 😘. Te opisy, te szczegóły. Bardzo pobudzały wyobraźnię.
Coś pięknego ❤

Język historii jest prosty i bardzo przyjemny, a klimat letniej Warszawy rześki i zdecydowanie zachęcający do podróży wraz z bohaterami. Książka daje nam poczucie ciepła, a także spokoju.

Monika Sjöholm stworzyła lekką, dającą się porwać historię o miłości, która nie zna granic, i która pozwala nam odetchnąć oraz wstać. Stacje serc to pozycja idealna dla fanów zarówno czegoś świeżego i nowego, jak i osób szukających letniego romansu!

Uwaga! Ten debiut warto przeczytać. Moja imienniczka, żywiołowa i barwna kobieta, napisała swoją pierwszą i bardzo udaną powieść. "Stacje serc" to niebanalna i interesująca opowieść o Róży i Mateuszu, ich radościach, smutkach, nadziejach. Próżno tu szukać lukru i ckliwości, jest energetycznie, emocjonująco i barwnie, a do tego sporo w tej książce książek i Warszawa! Wspaniała, pełna zakamarków, historii i szans. Świetnie byłoby ruszyć na spacer po niej z książką autorki. Bardzo polecam tę powieść. Jest świetna!

Najkrócej o "Stacjach serc" powiedziałabym tak: piękna, niebanalna historia miłości i nie tylko, z nieoczywistymi bohaterami, których odkrywamy stopniowo; współczesna o powieść o Warszawie, z książkowymi motywami i egzotyczną nutą w postaci wycieczki do Kataru; napisana z czułością dla szczegółów. Wspaniały debiut literacki!

Są takie książki, od których nie można się oderwać, ale też żal kończyć lekturę, bo nie chce się tak szybko opuszczać świata bohaterów. Do nich należą właśnie Stacje serc. Historia Róży i Mateusza jest niebanalna i nieschematyczna, bardzo emocjonalna, ale nie egzaltowana; opowiedziana z czułością dla postaci i miejsc, dopracowana w najmniejszych szczegółach, z malowniczo przedstawionym tłem, z nutą egzotyki i ezoteryki oraz książkowym motywem, który na pewno przypadnie do serca bibliofilom.
(....)
Stacje serc to niebanalna opowieść o miłości, przyjaźni, samotności, tęsknocie, zagubieniu w pułapkach współczesnego świata, o odnajdowaniu radości życia i samego siebie. O tym, że proste rzeczy bywają najtrudniejsze, a nasz podróż przez życie może mieć wiele nieoczekiwanych przystanków i to od nas zależy, którą trasę wybierzemy.
To także książka o Warszawie – łatwo z niej odczytać miłość autorki do tego miasta. Można też nauczyć się z niej uważnego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
(...)
Całość mojej recenzji:

Są takie książki, od których nie można się...

Znacie to cudowne, niepowtarzalne uczucie, kiedy sięgacie po nową książkę i od pierwszych stron zatrzymuje się wasz świat, zwyczajnie tracicie oddech i rzeczywistość, by dać się pochłonąć słowom? „Stacje serc” opanowują od samego początku, rytm wyznaczają nie przewracane strony, a stawiane przez bohaterów kroki po przesiąkniętej upałem Warszawie. Ta powieść, to upajający swoją czułością i wrażliwością spacer po ścieżkach miłości, samotności i tęsknoty. To sztuka słuchania siebie i rozumienia drugiej osoby, pełna smutku i subtelności, jednocześnie budząca te struny nadziei, które pragną zagrać. Możesz tutaj zasiąść wygodnie w zielonym nieoczywistym i spróbować dotknąć każdej metafory, spróbować się przejrzeć w każdej nieoczywistości, złapać każdą niebanalność i urzeczona ich pięknem popłynąć wśród uderzeń serca.

Być może w pełni nie potrafię ubrać w słowa wszystkiego co zostało w sercu po jej przeczytaniu, być może nigdy nie będę potrafiła, być może wam to się uda, bo obawiam się, że moje słowa ją umniejszą... proszę, czytajcie tę książkę.

• Egzemplarz recenzyjny
  • Rezygnacja