Bambusowe pacholę (Legendy krainy Kibi)

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-09291-1

Ilustrował: Antoni Boratyński Liczne i wielkie kurhany rozproszone w rejonie dzisiejszych miast Okayama i Hiroshima zdaniem naukowców, którzy nie wszystko jeszcze zdołali wyjaśnić świadczą o tym, iż kwitło tam między III i IV wiekiem starożytne państwo Kibi. Wiele zagadek historii kryje w sobie piękna kraina Kibi, wiadomo jednak z całą pewnością, że jej dogodne położenie i ukształtowanie...

Ilustrował: Antoni Boratyński

Liczne i wielkie kurhany rozproszone w rejonie dzisiejszych miast Okayama i Hiroshima zdaniem naukowców, którzy nie wszystko jeszcze zdołali wyjaśnić świadczą o tym, iż kwitło tam między III i IV wiekiem starożytne państwo Kibi. Wiele zagadek historii kryje w sobie piękna kraina Kibi, wiadomo jednak z całą pewnością, że jej dogodne położenie i ukształtowanie linii brzegowej pozwalało tamtejszym władcom kontrolować ważny szlak morski, wiodący z kontynentu do Yamato. Przez parę stuleci Kibi była potęgą gospodarczą nie mającej sobie równej w basenie Morza Wewnętrznego.
W V lub VI wieku skończyła się ostatecznie niezależność dumnego Kibi, ale odrębność kulturowa i pewe cechy szczególne przetrwały długie wieki: miecze z Bizen, ceramika zwana Bizen-yaki. Najbardziej popularną baśnią japońska jest baśń o Momotarō, bohaterze z Kibi.
Także wiele wątków baśniowych i legendarnych z rejonu dawnego Kibi znanych jest w różnych wersjach. Są i takie, które zachowały swój lokalny koloryt. Legendy i baśnie powstawały w różnych czasach, także bardzo odległych, przechodziły przeobrażenia, aż przybrały formę przytoczoną na stronach tej książki.

chiisaineko | 2015-08-01
Zed | 2014-10-30