Czerwone krzyże

Okładka książki Czerwone krzyże Janusz Meissner
Okładka książki Czerwone krzyże
Janusz Meissner Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Opowieść o korsarzu Janie Martenie (tom 2) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Opowieść o korsarzu Janie Martenie (tom 2)
Wydawnictwo Literackie
1979-01-01
1979-01-01
Czerwone krzyże

Z tą książką mam taki problem, że pierwszą i trzecią część losów Martena przeczytałem jako chłopiec. Tę natomiast pozycję (druga część),ogarnąłem mając 25 plus lat (i tak dawno). I coś mi tu już nie zagrało. Nie było już tego błysku i nie przypominam sobie aby, poza Anglią, akcja działa się na Karaibach.

Czy książka jest słabsza od pozostałych, czy po prostu już byłem na nią za stary? Ciężko powiedzieć. Niemniej, był płaszcz i szpada, potyczki okrętów, wojna z Hiszpanią (morska). Można śmiało czytać.

Czy książka jest słabsza od pozostałych, czy po prostu już byłem na...

Książka, którą połknąłem w dwa dni. Trylogia o Janie Martensie to jest naprawdę coś, co mnie zaintrygowało - zawdzięczam też tak naprawdę ojcu, który jest nota bene pisarzem. Mało kto już niestety wie, że pisarz tej trylogii był też lotnikiem i kapitanem Wojska Polskiego, który brał aktywny udział powietrzny w czasie II wojny światowej. Dużo języka francuskiego i łacińskiego występuje w "Czerwonych krzyżach" - pisarze z poprzedniej epoki zdecydowanie musieli gustować w tych językach, skoro tyle zwrotów i tekstów brali do swojej literatury. Wiem doskonale, że zamiast pierwszej części zabrałem się za drugą, ale postaram się osobiście jak najszybciej to nadrobić. Pseudonim literacki Janusz Meissner miał iście zaczepisty - "Porucznik Herbert". Tym niemniej polecam.

Jedna z części trylogii o korsarzu Janie Martenie.

Jedna z części trylogii o korsarzu Janie Martenie.

Druga część opowieści o korsarzu Janie Kuna, zwanym Martenem. Tak jak i pierwsza, pełna jest przygód, nieustraszonych korsarzy i zuchwałych czynów! Książka, mimo iż jest fikcją literacką, jest osadzona w kontekście faktów historycznych i prawdziwych postaci (takich jak królowie) a przez to pokazuje panujące wówczas zwyczaje i relacje między poszczególnymi stanami społecznymi.

Drugi tom opowieści o korsarzu Janie Martenie...trzeba przeczytać całą Trylogię , by poznać życie korsarza...

Dalsza część przygód Jana Kuny zwanego Martenem. Kuna wraca na morze, na Zephyra. I walczy z Hiszpanami. Będzie krwawo. Koniecznie!!

Autor w dalszym ciągu trzyma poziom. Tutaj zaczyna być bardziej krwawo, bowiem życie kapra Jej królewskiej Mości nie jest usłane różami. to ciągła walka, głównie z Hiszpanami. Akcja nieco przyspiesza, trup ściele się gęsto.

Druga, po "Czarnej Banderze" część "Opowieści o korsarzu Janie Martenie".

Druga, po "Czarnej Banderze" część "Opowieści o korsarzu Janie Martenie".

Tom drugi bardzo udany- Marten powraca na morze i pod żagle Zefira- tym razem ściera się z Hiszpańskimi okrętami, z miłością i ze swoim długoletnim wrogiem. Pierwszy tom był bardziej "przygodowy", ten jest bardziej "wojenny", ale wciąż jest bardzo ciekawie, wciąż czyta się jednym tchem, wciąż jest to w prost czarująca książka.Zaczynam lubić te "morskie opowieści" ;). POLECAM BARDZO!!!

I oto mamy kolejną odsłonę przygód Kuny. Więcej przygód, więcej okrętów, więcej żagli, więcej pościgów, więcej walki. I tylko szkoda, że tak szybko skończyłem czytać. Naprawdę świetna przygodówka, do poczytania w upalne lato. Można się zapomnieć... I zastanowić jaki wielki i piękny był świat, bez telefonów komórkowych internetu, ale z żaglami pełnymi wiatru i pomysłami do zrealizowania. Polecam, każdemu komu zdaje się, że w obecnej chwili wyczerpała się już formuła naszej rzeczywistości i powoli zaczyna ich dusić telewizyjna papka.

• Historyczne
  • Marynistyka
  • Przygodowe
  • Półka 4-5
  • Posiadam Papier

Dodaj cytat z książki Czerwone krzyże