Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce

Astra
2020-10-15
2020-10-15
kobiety średniowiecze nowożytność

Okładka książki W alchemii, łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie Agnieszka Bukowczan-Rzeszut, Barbara Faron, Karol Ossowski
W alchemii, ła... Agnieszka Bukowczan...

Bardzo ciekawie przedstawiona historia Polek w średniowieczu i nowożytności. Ogromnym plusem dla mnie było to, że autor opisał życie niewiast z każdej klasy społecznej, czyli od chłopki po szlachciankę. Rozdziały ułożone są według etapów dorastania. Tak więc na początku poznajemy jak dawniej wychowywano dzieci, aby poprzez dorastanie powoli dojść do starości.
Polecam.

Polecam.

Z tytułu wynika, że kobiety są bohaterkami pozycji, ale nie tylko. Wiele można dowiedzieć się o mężczyznach, a także i o dzieciach.
Główny nacisk jest położony na średniowiecze. Informacje dotyczą różnych kobiet, z różnych stanów. Jest to nieco drażniące. Raz opisywane są mieszczanki, obok bogate chłopki, biedota. Jeśli ktoś spotyka się pierwszy raz z tą tematyką, może mieć problem z właściwym "ogarnięciem" tematu. Za to bardzo dobrze można zaobserwować cykl życia kobiety od narodzin poprzez młodość, starość, aż do śmierci.

2045

Całkiem interesująca pozycja. Przeczytałam wiele książek o życiu kobiet w dawnych wiekach, ale bodajże żadna nie pokazywała jak wyglądało życie płci pięknej w Polsce. Autor wspomina wielokrotnie jak to w innych europejskich krajach bywało, ale generalnie książka jest o kobietach żyjących w Polsce. Autor nie skupił się na paniach z warstw wyższych społeczeństwa, ale opowiedział o życiu mieszczek, żonach kupców, rzemieślników, zakonnicach, czy chłopkach. Każdy o tym wie, że życie kobiet w Średniowieczu było ciężkie, ale nie aż tak beznadziejne jak nam się mogłoby wydawać. Przy odrobinie szczęścia kobieta mogła dobrze wyjść za mąż, lub zostać wdową po jakimś rzemieślniku i przejąć po nim zakład albo zostać matką przełożoną w klasztorze i sprawować realną władzę.
Autor przedstawił etapy życia kobiety od narodzin i dzieciństwa (te nie odbiegały zbytnio od tego jak było w przypadku chłopców),poprzez wejście w dorosłość, małżeństwo, macierzyństwo i starość (ta również nie znała płci).
Mam zamiar sięgnąć po inne książki z tej serii, a szczególnie "Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie".

Po cokolwiek ciężkim początku, czytało się zacnie. Dużo ciekawostek historycznych, sporo informacji, świetny, lekki język i niewymuszony humor. Czyli wszystko, czego potrzebuję od dobrej książki historycznej.
Szczerze polecam, czytało mi się dużo lepiej, niż podobne w temacie "Życie Średniowiecznej kobiety" i było dużo mniej błędów niż w "Tajemnym życiu seksualnym kobiet w średniowieczu" (o ile dobrze pamiętam ten drugi tytuł).
Jedyną poważniejszą wadą, jest moim skromnym zdaniem brak rozwinięcia niektórych wątków. Ale minus ten jest nim tylko dla tego, że apetyt mój rósł w miarę czytania.

Bardzo lubię książki z cyklu "Jak przetrwać...", kupuję je i czytam z wielkim zainteresowaniem. Uważam, że książka Karola Ossowskiego "Jak przetrwać...Kobiety w dawnej Polsce" jest zdecydowanie najlepsza z przeczytanych przez mnie dotychczas. Opowiada o tym, co mnie najbardziej interesuje: o życiu codziennym.
Autor, opierając się na licznych dokumentach, opisuje życie kobiet w średniowieczu od kolebki aż po grób. Porusza wszystkie ważne tematy, nawet te, które były uważane za tabu.
Z książki możemy dowiedzieć się nie tylko jak były ubrane kobiety różnych stanów, jak i co jadły, ale również jak rodziły i wychowywały dzieci, jak próbowały zapobiegać niechcianej ciąży.
Książka odpowiada na pytanie czy "kobieta pracująca" jest wymysłem współczesnym.
Opisane są również domy, sposoby na utrzymanie higieny, zapobieganie chorobom i ich zwalczaniem.
Tom jest podzielony na części związane z etapem życia kobiety.
Książkę jest napisana lekkim językiem, czyta się ją jak dobrą powieść, a nie jak dzieło historyczne.
Na temat książki rozmawiałam z moją sąsiadką ośmioklasistką i usłyszałam od niej, że gdyby o takich rzeczach uczono w szkole, to historia byłaby ulubionym przedmiotem. A może warto coś z tym zrobić, Ja też kiedyś uważałam historię za wyjątkowo nudny przedmiot.

Autor, opierając się na licznych dokumentach, opisuje życie...

Co mają wspólnego kobiety i przestępcy? Wbrew pozorom nie jest to pytanie o obecny klimat polityczny w Polsce. Po rewelacyjnej książce „Jak przetrwać w przestępczym Krakowie” Karol Ossowski powraca z kolejną, tym razem poświęconą kobietom. Zarówno bohaterowie tej pierwszej – złodzieje, kaci, fałszerze, rozbójnicy – jak i kobiety reprezentują tą stronę historii, która długo pozostawała dla nas nieznana. Niższe warstwy społeczne, ubodzy i wyjęci spod prawa zawsze pozostawali na marginesie dziejów, zarówno w dawnych kronikach, jak i współczesnych podręcznikach szkolnych. Podobnie kobiety, z nielicznymi wyjątkami. „Kobiety w dawnej Polsce” to książka, która odsłania nam kolejne białe karty historii – życie zwykłych kobiet, nie następczyń tronów ani arystokratek.

Autor prowadzi nas przez cały cykl życia, od narodzin do starości i śmierci. Jako że mam zwyczaj czepiać się szczegółów, zrobię to od razu: pierwsza, dość część poświęcona dzieciństwu wydaje mi się trochę zbyt obszerna i dotyczy bardziej ogólnie pojętego dzieciństwa niż samych dziewczynek. Chociaż była niewątpliwie interesująca (zwłaszcza fragmenty dotyczące zwyczajów okołoporodowych utkwiły mi w pamięci, a mikstura z burdu i kurzu będzie mnie prześladować...),to chyba najmniej przypadła mi do gustu, ale być może jest to po prostu kwestia preferencji. To kompendium wiedzy o dzieciach w dawnej Polsce, od ciąży i narodzin, poprzez wychowanie, zabawy, edukację, kary, aż po wejście w wiek młodzieńczy. Później przechodzimy do dorosłości – spraw zwiazanych z małżeństwem, pracy zawodowej, życia codzinnego, zakonnego, ubiorów, żywienia, zdrowia, wreszcie do starości.

Książka przede wszystklm łamie wiele stereotypów, które utrwalamy ucząc się historii w szkole. Okazuje się bowiem, że kobiety spoza wyższych sfer nie dzieliły swojego życia tylko pomiędzy kuchnię, oporządzanie izby i wychowywanie dzieci. Wiele z nich prowadziło warsztaty rzemieślnicze, należało do cechów, prowadziło praktyki lekarskie (bardziej i mniej legalne) handlowało, ale i kradło. Oraz zajmowało się „nocnym złotem”, czyli wywozem nieczystości. Jak się okazuje, jeden z najczęstszych argumentów przeciw równouprawieniu został obalony już kilkaset lat temu. Nie brakowało postaci oryginalnych i rzadkich, jak rozbójniczka Katarzyna Wlekyne czy autorka słynnych penisowych drzew, Jeanne Montbaston. Nadal jednak najwięcej dowiadujemy się o kobietach zwyczajnych, które nigdy nei zagościły w podręcznikach.

To, co najbardziej podobało mi się w poprzedniej książce autora, można znaleźć i w „Kobietach”: historię blisko ludzi. Mamy tu liczne opowieści ze starych dokumentów (zwłaszcza sądowych – mi najbardziej przypadła do gustu tak, gdzie zastanawiano się, czy jeśli dzieci bawią się w króla i jego przeciwników i król zostanie zabity, to czy jest to zniewaga władcy),w których przytoczone są wypowiedzi konkretnych osób, dzięki czemu możemy też śledzić ewolucję języka. Nie brakuje też cytatów z dawnych poradników – teraz niekiedy szokujących.

Ta książka to kolejna cegiełka w budowaniu bardziej prawdziwej historii – tej z perspektywy piekarzowej Cymermanowej i karczmarki Reginy Rozdziałówny, a nie kolejnego króla czy generała.

Świetna książka, napisana ciekawym językiem. Dla wielbicieli historii oraz dziejów społecznych. Polecam

Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Napisana bardzo ciekawie, przystępnym językiem. Nie ma nudnych stron, książka zawiera właściwie same ciekawostki. Mam nadzieję, że inne książki z tej serii są również wspaniałe.

Kolejna książka która bardzo zgrabnie przybliża nam średniowiecze.
Tylko 6, gdyż po tytule spodziewałem się więcej kobiet...

Kolejna książka która bardzo zgrabnie przybliża nam średniowiecze.
Tylko 6, gdyż po tytule spodziewałem się więcej kobiet...

Bardzo dobra i ciekawa książka historyczna.
Bardzo polecam.

Bardzo dobra i ciekawa książka historyczna.
Bardzo polecam.

• Polska