Wędrówka do źródeł

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
sztuka
Snoopy

Na niniejszy tom złożyły się szkice powstałe mniej więcej w ciągu ostatniego półwiecza: najwcześniejszy z nich pochodzi z 1963 roku, najpóźniejszy z przełomu lat 2005–2006. Teksty zawarte w tej swoistej antologii można podzielić na trzy części. Pierwsza zawiera między innymi studium o „wyobraźni historycznej” i koncepcji procesu historycznego u Blake’a. Część druga jest poświęcona sztuce...

Część druga jest poświęcona sztuce paleolitu i starożytności, a na ostatnią składają się interpretacje różnych form sztuki – od grafik Piranesiego po film Godziny Daldry’ego. Tematyka zawartych w tym tomie tekstów zaciera granice między krytyką, historią i teorią sztuki, pozwalając spojrzeć na sztuki wizualne z nowej, szerokiej perspektywy.

Snoopy | 2010-02-18
Przeczytana: marzec 2010

Nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że "Wędrówka do źródeł" Wiesława Juszczaka była jedną z najbardziej wymagających książek, jakie czytałem. Ten ponad 600-stronicowy tom zawiera niemal 40 esejów, studiów i szkiców powstałych na przestrzeni blisko pięćdziesięciu lat. Ich tematyka jest nadzwyczaj szeroka, a olbrzymia erudycja autora i dogłębna znajomość rozległej problematyki naprawdę onieśmiela. W książce znajdziemy trudne teksty zahaczające o takie dziedziny, jak filozofia, literaturoznawstwo, filologia, religioznawstwo, wreszcie (najliczniejsze) z dziedziny najbliższej autorowi, jaką jest historia sztuki. Spektrum poruszanych zagadnień jest niezwykle szerokie: od paleolitycznych malowideł naskalnych, przez twórczość Homera i Williama Blake'a, poezję Słowackiego i dramaty Wyspiańskiego, skończywszy na Virginii Woolf i Tolkienie. Do tego teksty na temat filmów: "Wesele" Wajdy, "Uczta Babette" Axela, "Wszystkie poranki świata" Corneau, "Godziny" Daldry’ego.

A swoją drogą to...

Ryszard Derdzinski | 2010-11-29
Przeczytana: maj 2010

Dla mnie to klasyka kulturoznawstwa, wiedzy o sztuce i życiu.

Filip | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015