Rok Wilkołaka

2015-02-13
2015-02-13
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Arcydzieła czarnego kryminału Robert Leslie Bellem, W.R. Burnett, James Mallahan Cain, Raymond Chandler, James Hadley Chase, Peter Cheyney, Carroll John Daly, Samuel Fuller, David Goodis, Peter Haining, Dashiell Hammett, MacKinlay Kantor, Stephen King, Elmore Leonard, Ross MacDonald, Ed McBain, Mickey Spillane, Quentin Tarantino, Jim Thompson, Cornell Woolrich
Arcydzieła cza... Robert Leslie Belle...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Talizman Stephen King, Peter...
Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy Richard Chizmar, Stephen King
Pudełko z guzi... Richard Chizmar, St...

“Rok wilkołaka”, mimo że nie jest ani najnowszym, ani najlepszym dziełem Kinga, zasługuje jak najbardziej na uwagę, bo jest … bajką. Taką dla dorosłych, trochę mroczną, niepokojącą, powielającą klisze (w końcu to bajka),ale dającą ponad godzinę przedniej rozrywki. Wydanie z 2023 roku ma jeszcze bonus w postaci świetnych, bardzo klimatycznych ilustracji Berni`ego Wrightsona. Krótkie, a świetne – polecam :).

"Rok wilkołaka" trzeba rozpatrywać przede wszystkim w kategoriach opowiadania, co prawda napęczniałego, ale jednak opowiadania. Wtedy też struktura tej opowieści nabieraj sensu i można dopiero zauważyć, że King po prostu składa ukłon w stronę klasycznych slasherów, porzucając dywagację na temat zła nieokreślonego, niewypowiedzianego. Tym razem od początku wali potężnym stemplem. TO JEST WILKOŁAK! Trzeba się go bać, bo cholerstwo ma wielkie łapska zakończone pazurami i ostre zęby!

Można powiedzieć, że to typowa historia o dzieciaku(ciekawie rozrysowana postać) co to widział coś strasznego, ale nikt mu nie wierzy. I całą ta niewiara na pewno skończy się tragicznie, tego możemy być pewni. Wiedząc to, można spokojnie sobie darować oczekiwanie na jakieś niesłychane zwroty akcji i czerpać większą przyjemność z czytania Kingowskich spostrzeżeń, uwag i przytyków do ludzkiej natury.

Znam wielu fanów Stephena Kinga i sama chciałam kiedyś spróbować. Zaczęłam od "Carrie", która jakoś mnie nie zachwyciła.
Mając chwilę czasu zdecydowałam się przeczytać "Rok wilkołaka". Jego największym plusem w tamtym momencie była mała objętość.
W miasteczku pojawia się wilkołak. Nie wiadomo kto nim jest ani kogo zaatakuje następnego. Jak podpowiada tytuł, akcja dzieje się przez rok. Każdy rozdział to inny miesiąc.
Ta książka podobała mi się dużo bardziej niż wspomniana "Carrie". Na raz przeczytałam całą, chociaż wiem, że to może słaby argument przy tak małej ilości stron, to przecież zdarza się, że 100 stron powieści męczymy dużo dłużej.
Chętnie przeczytam też coś innego tego autora.

W miasteczku Tarker's Mills pojawia się wilkołak. Co miesiąc o północy dochodzi do okrutnych zbrodni z jego udziałem. Czy komuś uda się zapobiec kolejnym wydarzeniom? A może wilkołakiem jest osoba, z którą mieszkańcy widują się na co dzień?

Uwielbiam twórczość Kinga, jednak jest to pierwsza książka, która nie do końca mnie porwała. Oczywiście historia dobrze napisana z ciekawymi opisami i bohaterami, w czym autor się specjalizuje. Jednak cała opowieść pozostawia niedosyt, nie czuć tej grozy jak w innych powieściach. Jest to raczej historia odrywająca nas na chwilę od codziennych obowiązków, bo ma około 120 stron i przeczytałam ją w niecałą godzinę.
Na uwagę na pewno zasługuje nowe wydanie, jak i piękne ilustracje w niej zawarte.

👉🏼Rok wilkołaka to powieść grozy autorstwa Stephena Kinga, wydana w 1983 roku. Jest to zbiór dwunastu opowiadań, które przedstawiają losy mieszkańców małego miasteczka Tarker Mills, nawiedzanego przez krwiożerczego wilkołaka. Każde opowiadanie odpowiada kolejnemu miesiącowi roku i ukazuje kolejną ofiarę bestii. Książka ta zaskakuje swoją oryginalnością i pomysłowością.

King nie tylko tworzy napięcie i grozę, ale także wplata w swoje historie elementy humoru, ironii i nostalgii. Jego bohaterowie są wiarygodni i sympatyczni, a ich losy wzbudzają emocje czytelnika.
Jednym z atutów książki są ilustracje Berniego Wrightsona, które doskonale oddają klimat i nastrój opowiadań.
Są one pełne szczegółów i dynamiki, a także kontrastują z tekstem, podkreślając jego dramatyzm.

Rok wilkołaka to książka, która przypadnie do gustu fanom horroru i twórczości Stephena Kinga. Jest to przyjemna lektura, która pozwala oderwać się od codzienności i przenieść się do świata pełnego tajemnic. Mimo, że jest to horror nie czułam strachu ani obrzydzenia podczas czytania. Wręcz przeciwnie, byłam zafascynowana stylem i pomysłami autora. To idealna książka na zastój czytelniczy! 😁

Opowieść o tajemniczej bestii, która co miesiąc, przez caly rok przy pełni księżyca sieje strach i panikę wśród mieszkańców małego miasteczka.
Jest gęsto, mrocznie, klimatycznie. Dobra i krótka bajka dla dorosłych. Sielanka krwią zalana...

Zdarza się Wam sięgać po jakieś krótsze formy? "Rok wilkołaka" autorstwa mojego ulubionego pisarza liczy sobie raptem ponad sto stron. Jest to więc krótka historia, ale... Czy to opasłe tomy, czy też nowelki na jedno posiedzenie - Kinga uwielbiam w każdym wydaniu.

W "Roku wilkołaka" każdy miesiąc to kolejny rozdział. Ze strachem i solidnymi obawami wkraczamy do miasteczka, gdzie podczas pełni księżyca swe rządy sprawuje tytułowy wilkołak. Niesie niepokój, lęk i śmierć. Nic nie jest w stanie go zatrzymać. Ze smutkiem witamy i szybko żegnamy kolejne ofiary bezwzględnej bestii. Do czasu. Jedna osoba uchodzi z życiem - to dziesięcioletni, niepełnosprawny Marty. Czy chłopiec rozwikła zagadkę, odkryje kto tak naprawdę jest potworem i tym samym uratuje mieszkańców Tarker’s Mills?

"Rok wilkołaka" opatrzony jest dodatkowo rewelacyjnymi rysunkami i ilustracjami, które podbijają sens czytanych słów. Chociaż King ma taki styl pisania, że i bez obrazków wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Historia z lat osiemdziesiątych, która jak dla mnie nic a nic się nie starzeje. Jednak, jeżeli nie lubicie książek Stephena Kinga, to ta pozycja niczym szczególnym Was nie zachwyci. Dla fanów - świetna perełka w rewelacyjnym wydaniu.

Cieniutka książka a szkoda ,a do tego rewelacyjne rysunki.Podzielona na miesiące z pełnią księżyca i wilkołakiem w roli głównej. I ów przybywa ( a może tu już był ) do małego miasteczka . Co miesiąc ktoś zostaje brutalnie rozszarpany, aż do pewnego czasu. I jak to u Kinga ,dziecko,tu młody chłopak na wózku ,rozwiązuje sprawę .

Przyjemna książka, szybko się czyta. Chyba najbardziej wciąga dopiero w połowie, kiedy jesteśmy już po fajerwerkach.

Przeraziła mnie do cna!!!

Przeraziła mnie do cna!!!

• Stephen King
  • Horror