Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie

Okładka książki Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie Christopher Berry-Dee
Okładka książki Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie
Christopher Berry-Dee Wydawnictwo: Czarna Owca reportaż
reportaż
Czarna Owca
2020-09-30
2020-09-30

Okładka książki Udręczeni. Historia prawdziwa Ray Garton, Ed Warren, Lorraine Warren
Udręczeni. His... Ray Garton, Ed Warr...
Okładka książki Friends. Przyjaciele na zawsze. Ten o najlepszych odcinkach Bryan Cairns, Jeannine Dillon, Gary Susman
Friends. Przyj... Bryan Cairns, Jeann...
Okładka książki Przeklęty. Historia domu Smurlów Robert Curran, Ed Warren, Lorraine Warren
Przeklęty. His... Robert Curran, Ed W...

Autor jest słynnym kryminologiem śledczym. W swojej książce nie szczędzi wstrząsających szczegółów, analizuje życie i kłamstwa seryjnych morderców i wyjaśnia motywy ich przerażających zbrodni.
Wywiady z zabójcami, policjantami i przedstawicielami prokuratury, a także staranna analiza śledztw pozwalają czytelnikowi uzyskać wgląd w psychikę najbardziej diabolicznych ludzi na świecie.
Bohaterami książki są zarówno samotni outsiderzy, jak i szanowani członkowie społeczeństwa: John Wayne Gacy, Kenneth Bianchi, William Heinres, John Cannan i Patricia Wright.
Ktoś, kto zaczyna dopiero przygodę z tego typu książkami, powinien być zadowolony z lektury. Ja w temacie siedzę już od wielu lat, znam te historie z innych książek i nic nowego tu nie odkryłam. Autor nie epatuje jakoś szczególnie brutalnymi opisami; owszem - są, ale nie więcej niż gdziekolwiek indziej. Mam pewne spostrzeżenie: mianowicie zauważyłam, że podczas procesów mordercy bardzo się bronili przed przypisaniem im winy. To zrozumiałe. Natomiast już podczas pobytu w więzieniu chełpili się swoimi zbrodniami, popadali w samozachyt i uwielbienie, chętnie i obszernie rozmawiali z Autorem. Każdy miał też w zanadrzu sztuczkę typu "wiem, ale nie powiem". Sugerowali wiedzę na temat jakichś szczegółów, które mógł znać tylko sprawca zbrodni, ale nie do końca chcieli o tym mówić. Tak jakby pragnęli zostawić coś tylko dla siebie żeby się tym delektować w zaciszu celi jeszcze długie lata i móc dręczyć rodziny ofiar i przedstawicieli organów ścigania. Oni wszyscy są jak klony odbite przez kalkę. Przeczytałam o jednym, to tak jakbym czytała o wszystkich pozostałych. Niewątpliwie Berry - Dee wykonał kawał dobrej roboty, zbierając materiały i prowadząc te wszystkie trudne rozmowy. Niemniej jednak nie zrobiło to na mnie spodziewanego wrażenia.
Ocena: 6/10

Trochę mi nie pasuje podtytuł ,nie do końca się z nim zgadzam ale reszta ciekawa.

Życiorysy seryjnych morderców i nie tylko( ostani rozdział o żonie mordującej męża). Najciekawiej opisane wczesne lata życia morderców. Próba odpowiedzenia na pytanie dlaczego mordowali. Reszta trochę jałowa. Suche fakty, daty i dane policyjne. Nie czułam w niej atmosfery grozy na jaką liczyłam.

Jeśli szukacie opisu i historii jednych z popularniejszych morderców, to ta książka jest w sam raz, ale mam parę zastrzeżeń. Autor ograniczył się tylko do USA i Wielkiej Brytanii. Nie są to rozmowy z mordercami, tylko chwilowe, krótkie dialogi między autorem, a mordercą. Christopher nie krył się z tym, że był "mądrzejszy" i często o tym wspominał tak, czy inaczej. Ostatnie zastrzeżenie dotyczy ostatniego rozdziału, ponieważ autor napisał w nim o morderczyni. Dlaczego mam z tym problem? Bo nie była to seryjna morderczyni. Tytuł okłamał czytelnika trzy razy.

Zaskoczył mnie Gacy, bo nie spodziewałam się go w tej serii. Co prawda, jego historię znam i to dosyć dobrze, jednak miło było o nim poczytać.

Kolejną osobą, z biografią której zapoznałam się już wcześniej, był Kenneth Bianchi, ale książka przybliżyła mi jego postać o wiele bardziej. I to tylko utwierdziło mnie w fakcie, że to jeden z najbardziej przerażających ludzi, o jakich słyszałam.

Chyba jednak najbardziej rozwalił mnie Cannan. Człowiek, który w biały dzień wpadł do sklepu i zgwałcił ekspedientkę. Jakby tego było mało, na oczach jej małego dziecka i matki. Człowiek, który podczas seksu skatował własną partnerkę. I człowiek, który napadł na kobietę w jej własnym samochodzie. Niedobrze mi się robiło, gdy czytałam tę część, ale to pokazuje, do jak paskudnych i niewyobrażalnych czynów mogą posunąć się zbrodniarze.

Wady tej serii ujęłam już przy dwóch innych tomach, ale je powtórzę:
1) tytuł zmyla, bo tak naprawdę nie ma tu żadnych rozmów z seryjnymi mordercami, tylko ich biografie
2) autor do książek potrafi wepchnąć jednorazowych morderców i tu też tak jest (Patricia Wright)

Jeśli jednak chodzi o biografie, to autor pokazuje po raz kolejny, że potrafi je pisać po mistrzowsku. I widać ogrom pracy, jaki włożył, żeby ta książka powstała. Jak zwykle wszystkie historie są bardzo szczegółowe i dokładne.

Z pewnością sięgnę po następne części.

Przychodzę do Was w ten przedświąteczny czas z jakże przedświąteczną książką!🎄😂

„Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” to kolejna książka od Pana Christophera Berry-Dee.
W tej części poznajemy historie następujących postaci:
-> John Wayne Michael Gacy,
-> Kenneth Alessio Bianchi,
-> William George Heirens,
-> John David Guise Cannan,
-> Patricia Wright.
Historia każdej postaci jest ciekawa i wręcz przerażająca.
Za każdym razem gdy czytam książki tego autora, próbuje znaleźć wyjaśnienie czynów tych przestępców, ale nie jestem w stanie.
To jakimi są potworami, nie mieści mi się w głowie.

Jakim trzeba być człowiekiem, by pozbawić życia kogoś bezbronnego/niewinnego?

Książka widniejąca na fotografii nie jest czymś lekkim i przyjemnym, co można czytać po ciężkim dniu pracy.
Poruszane są w niej naprawdę potworne rzeczy np. wykorzystywanie dzieci.
Przez wiele kartek miałam gęsią skórkę, bo nie wierzyłam w to co czytałam.
Ciężko mnie doprowadzić do stanu obrzydzenia oraz przerażenia, ale tutaj te dwa uczucia były ze mną bardzo blisko.
Czytając te historie, zaczęłam zastanawiać się nad karą śmierci.

Czy kara śmierci to dobre rozwiązanie?
Czy nie lepiej, żeby tacy dewianci żyli z tą świadomością, co zrobili do końca swych dni zamknięci za kratami?
Wydaje mi się, że takie rozwiązanie byłoby dla nich gorsze, o ile przestępca wiedziałby, że popełnił ogromny błąd.
Wiele z tych osób niczego nie żałuje, nie przyznaje się do winy oraz twierdzą, że są niewinni lub zostali wrobieni.
Jest to dla mnie przerażające a tym bardziej że są to prawdziwe wydarzenia, a nie wytwór wyobraźni.

Książki spod ręki Pana Christophera biorę w ciemno!
Widać, że w każdą książkę zostało włożone masę serca i wiele godzin.
Autor wielokrotnie udawał się do więzień o zaostrzonym rygorze, by samemu przeprowadzić wywiad z tymi potworami.
Wielkie brawa dla autora za takie poświęcenie!

Ocenka: 10/10

Przychodzę do Was w ten przedświąteczny czas z jakże przedświąteczną książką!🎄😂

W tej części poznajemy historie następujących postaci:
-> John Wayne Michael Gacy,
-> Kenneth Alessio Bianchi,
-> William George Heirens,
-> John David Guise Cannan,
-> Patricia...

„Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” autorstwa Christophera Berry-Dee, to reportaż oparty na rozmowach i głębokiej analizie najokrutniejszych seryjnych morderców w historii.

Dalibyście radę stanąć oko w oko z bestią?

Autor, wybitny kryminolog, na początku przybliżył czytelnikowi kilka ciekawych statystyk.
Najwiecej seryjnych morderców pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest to aż 76%. Ponad 90% seryjnych morderców to mężczyźni rasy białej, pochodzący z średniej bądź niskiej klasy społecznej. Większość miała bardzo trudne dzieciństwo, doświadczając różnorodnego okrucieństwa.

W książce autor próbował nakreślić życie kilku wybranych psychopatów. Rozgryźć ich na czynniki pierwsze. Może zrozumieć motywy postępowania.
Znalazły się w niej rozmowy ze skazanymi, rozmowy ze śledczymi, prokuratorami. Jednak co mną najbardziej wstrząsnęło, to to, że często ci ludzie żyli na pozór normalnie. Mieli żony, dzieci, przyjaciół, pracę. Z perspektywy, jest to bardzo niepokojące.
Książkę polecam a sama chciałabym przeczytać inne tomy o innych bestiach.

Dalibyście radę stanąć oko w oko z bestią?

Najwiecej seryjnych morderców pochodzi ze Stanów...

Książka nie jest zła. ale brakuje w niech tytułowych " rozmów".
„Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie” to pozycja, w której możemy zapoznać się z charakterystyką seryjnych morderców. Książka porusza motyw moralności każdego z morderców.

Książka nie jest zła. ale brakuje w niech tytułowych " rozmów".

No cóż. Czuję się trochę oszukana i rozczarowana. Czyta się świetnie - temu nie można zaprzeczyć. Autor ujawnia wiele informacji - motywy zbrodni, ich przebieg czy sposób typowania i traktowania ofiar - nieraz w niezwykle brutalny sposób. W przeszłości opisywanych bohaterów szuka źródeł ich zachowań.
Ale:
- nie są to typowe rozmowy, a opowieści oparte na obszernej dokumentacji, materiałach archiwalnych, wywiadach z różnymi osobami - tylko miejscami cytowane są fragment rozmów autora z bohaterem rozdziału;
- zdecydowanie nie wszyscy bohaterowie zasługują na miano seryjnych zabójców - zwłaszcza jeśli w danym przypadku pojawiło się więcej wątpliwości niż dowodów winy lub ofiara była tylko jedna;
- pewne treści powtarzane są niekiedy kilkukrotnie.
Niemniej jednak jest to naprawdę dobry reportaż, który czyta się z zaciekawieniem.

Ale:
- nie są to typowe rozmowy, a opowieści oparte na obszernej...

Coś dla fanów true crime. Sama się do tego grona zaliczam. Czemu więc tylko trzy serduszka? Bo czegoś innego się spodziewałam. Książka opowiada o pięciu mordercach. Analizuje ich zachowanie, dzieciństwo i zbrodnie. Autor próbuje wejść w ich umysł. Już wiele takich historii oglądałam na Crime and Investigation. Myślałam, że tu będzie coś innego. Może faktycznie rozmowy z mordercami. Dla ciekawych wrażeń posłowiem, że takie można znaleźć na YouTube. Prawdziwe nagrania z przesłuchań najbardziej krwawych przestępców.

• True crime
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie