Wycinek z katalogu dzieł Antonina Pribyla

Fundacja Sztuk Wizualnych
2013-05-18
2013-05-18
fotogtafia rękodzieła

Ta publikacja towarzyszyła wystawie o takim samym tytule, zorganizowanej w dniach od 18 maja do 16 czerwca 2013 roku, w Galerii Wiatrak na ul. Łobzowskiej w Krakowie, kuratorką była Marika Zamojska. Działo się to w ramach cyklicznego międzynarodowego festiwalu ShowOFF, Miesiąc Fotografii w Krakowie 2013 roku; pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2002 roku.

Została napisana po polsku z tłumaczeniem angielskim. Mało tekstu, przeważały zdjęcia służące za treść; a wydawca zastosował gruby papier. Był to cykl fotograficzny czeskiego artysty Ondreja Pribyla urodzonego w 1978 roku w Pradze. Głównie wybrał sobie przedmioty praktyczne, codziennego użytku, wytworzone przez jego dziadka Antonina Pribyla (1923 – 1987),np. puzderko na grzebienie ze zwierzęcego rogu. Ondrej fotografując je odnosił się do nich z sentymentem. Przedmioty wykonane przez Antonina zostały potraktowane jako przejaw sztuki. Sztuką było również fotografowanie sztuki, co uczynił Ondrej posługując się najstarszą technologią w pełni analogową.

Książeczka scharakteryzowała styl pracy Antonina, jego źródła inspiracji, atmosferę działalności twórczej, głównie na daczy poza miastem. Drugą część publikacji stanowiła seria fotografii "Modele świata" ukazująca "logiczną kontynuacją analizy dorobku Antonina Pribyla" i dowodząca, że "był on wielkim artystą, nawet jeśli nigdy [nie] zdawał sobie z tego sprawy".

Ocena każdego z nas może być inna, ponieważ to jest zależne od indywidualnego podejścia do zagadnienia SZTUKI i co przedstawione przedmioty wywołują w naszej psychice, jakie emocje, uczucia, refleksje, wspomnienia, kreatywność itp.

Została...

Dodaj cytat z książki Wycinek z katalogu dzieł Antonina Pribyla