Komysze

Okładka książki Komysze Józef Łobodowski
Okładka książki Komysze
Józef Łobodowski Wydawnictwo: Instytut Literatury Cykl: Trylogia ukraińska (tom 1) literatura piękna
Trylogia ukraińska (tom 1)
Instytut Literatury
2020-07-10
2020-07-10
Łobodowski Trylogia ukraińska komunizm antykomunizm

Jak to się dzieje że "trylogia ukraińska" jest tak mało popularna ? Przecież mamy do czynienia z prawdziwą literacką perłą. Autorem jest Józef Łobodowski, kolejny wyklęty pisarz, którego komunistyczna cenzura po IIWS skazała na niebyt i który, ku mojemu zdziwieniu nadal nie funkcjonuje w zbiorowej świadomości współczesnego czytelnika. Niebyt autora jest rzeczą absolutnie smutną i godna pożałowania.

Trylogia Ukraińska to przede wszystkim powieść inicjacyjna, jest również formą hołdu jaką pisarz pragnął złożyć niezłomnym dońskim kozakom, którzy nie poddali się bolszewickiemu naporowi i walczyli z czerwoną zarazą do ostatnich kropli krwi.

Głównym bohaterem jest młodzian o imieniu Staś. Polski niedorostek zostaje wrzucony w wir wielkiej historii, tragiczne i wielkie wydarzenia, które mają miejsce podczas dojrzewania młodego bohatera odciskają niezapomniane piętno i kształtują jego charakter. Brawurowo napisana powieść inicjacyjna o dojrzewaniu, pierwszych zauroczeniach, namiętnościach. Powieść z fascynującym tłem historycznym i losem młodzieńca, któremu wielka historia nadaje kierunek egzystencji, i nieustannie wystawia na kolejne próby. Towarzyszymy Stasiowi na kolejnych stronach tej epickiej powieści i z pobłażliwością oraz humorem przyjmujemy wszystkie jego nieroztropności i błędy, ale też doceniamy hart ducha w pokonywaniu kolejnych życiowych zmagań.

Książką ma imponujący żar, na skutek którego zapał do obcowania z książką wzrasta z każdą kolejną przeczytaną stroną mimo że akcja na początku płynie dosyć ślamazarnie. Ale nie akcja w tej pierwszej części jest najważniejsza a klimat powieści, wszystko tutaj oczarowuje swoją wyjątkową atmosferą wykreowanego świata. Autorowi z niebywałym pietyzmem udaje się oddać ducha tamtych czasów. Powieść klimatem i sposobem portretowania przypomina nadberezyńską panoramę namalowaną pięknym językiem przez F. Czarnyszewicza. Wszystko tutaj tętni życiem, przyroda obezwładnia swoim urokiem a język jakim posługuje się Łobodowski potęguje wrażenie, i akcentuje piękno odległej minionej epoki. Wielka Literatura, która bez pardonu wciąga w swoje fabularne czeluście, Łobodowski celowo pod koniec pierwszego tomu zawiesza akcję na krawędzi, w związku z czym od razu polecam zakupić całą trylogię a już wiem, że drugi tom przerasta pierwszy prawie pod każdym względem. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego i perły literackiej z zamierzchłej epoki musisz koniecznie poznać tą trylogię.

Przyjemność lektury przednia!

Przyjemność lektury przednia!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Na codzień jestem fanem Blanki.Mroza,Mastertona czy Michalak.Ale od czasu do czasu nadchodzi,mnie chęć.Poczytać coś z górnej półki.Coś po coś nie sięgam.
Komysze zobaczyłem przypadkowo.W bibliotece,myślałem.Dwie sekundy .Lektura sprawiła mi ogromną radość.
To historia zwyłych ludzi wrzucona ,w Rosję Radziecką tuż po rewolucji.
Poznajemy Polaka Stasia,który niby młody.A nadal czuję się Polakiem.Nie zdradził narodu,wiary ,tradycji.W imię komunizmu.
Mimo represji nadal jest sobą.

Komysze to powieść bajkowa.Może brakowało mi opisów krajobrazu ( uwielbiam ).Ale za to dostałem.Choćby opisy balu.Gdzie nowa elita tańczy.

To historia zwyłych ludzi wrzucona ,w Rosję Radziecką tuż po rewolucji.
Poznajemy Polaka Stasia,który niby młody.A...

Łobodowski to był gość!

Łobodowski to był gość!

Ciekawa powieść o chłopcu pochodzenia Polskiego - Stanisławie, który przez zawieruchy historyczne wraz z rodziną znalazł się na Kubańszczyźnie.

Ta książka mnie porwała. Ocena 10/10

Ta książka mnie porwała. Ocena 10/10