Czwarta władza szóstej B

literatura młodzieżowa
Dreams
2020-09-18
2020-09-18

Trochę niepozorna książka. Historia nie jest mocno rozbudowana, a postacie nie mają wyraźnie zaznaczonej osobowości, a jednak mam wrażenie, że autor przekazał za pomocą swojej książki to co chciał. W prosty i konkretny sposób pokazuje, że media mogą służyć zarówno złym jak i dobrym celom. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać czy nie jest trochę zbyt prosto, że może oczekiwałam czegoś bardziej rozbudowanego i złożonego, ale w sumie chyba właśnie w jej prostocie tkwi urok tej książki.

Dziś coś dla nastolatków, głównie tych ze starszych klas szkoły podstawowej, ale myślę, że z przyjemnością sięgną po tę na pierwszy rzut oka niepozorną książkę nie tylko oni. I kto wie, może odnajdą na kartach historii swoją własną klasę? Będzie dużo o codziennym życiu, nastoletnich sympatiach i antypatiach, relacjach między uczniami i nauczycielami, szaleństwie okresu dojrzewania oraz o czwartej władzy, czyli tak popularnych dzisiaj środkach przekazu społecznego. I nie ukrywajmy, o mocy tej władzy, bodajże większej, niż trzy pierwsze. Główni bohaterowie to uczniowie klasy szóstej B, którym po wakacjach ogromnie trudno wrócić do szkolnej rzeczywistości, tym bardziej, że do grupy dołącza Nowy. Jakież jest ich zdziwienie, kiedy do propozycji polonistki dotyczącej utworzenia szkolnej strony internetowej będącej portalem informacyjnym z entuzjazmem podchodzi jedynie Nowy. Nie mija wiele czasu, a Oskar, Melania i Franek z powodzeniem redagują kolejne artykuły zyskując coraz większą popularność. Jednak bez dyskretnej opieki i kontroli dorosłego opiekuna stopniowo tracą panowanie nad swoimi tekstami, wyobraźnią i pomysłami. Nagle okazuje się, że sytuacja ich przerasta, wszystko zaczyna żyć własnym życiem, a konsekwencje pozostawionych w Internecie słów trzeba ponieść. Czytając „Czwartą władzę szóstej B” miałam nieodparte poczucie, jak bardzo brakuje dzisiejszej młodzieży tego typu lektur: prostych w przekazie, mądrych, a jednocześnie otwierających oczy na coś, co dla młodych ludzi jest teraz najważniejsze – Internet i zawarte w nim informacje. Prawda jest taka, że wirtualny świat to dzisiaj dla większości świat ważniejszy od realnego i czy nam się to podoba, czy nie – młodsze pokolenie świetnie się w nim odnajduje. Co nie znaczy, że potrafi odróżnić dobry, wartościowy przekaz od serwowanych hojnie śmieci. Może więc warto, zamiast w ramach kar ograniczać dostęp do Internetu wskazać metody mądrego z niego korzystania? Uwrażliwić na wszechobecną manipulację? Pokazać, jak ważna jest umiejętność krytycznego myślenia i wysuwania własnych wniosków? Media posiadają swoje dobre i złe strony, dlatego prawdziwą sztuką jest umiejętność zwrócenia uwagi młodych ludzi na ten fakt. Mogą pomóc, ale mogą też zaszkodzić. Jednym spontanicznie napisanym komentarzem czy wieloznacznym tytułem artykułu w celu wywołania ciekawości odbiorcy można wyrządzić wiele złego. Można też zniszczyć komuś życie i o tym użytkownicy Internetu zawsze powinni pamiętać. Manipulacja, spamowanie, hejt czy operowanie faktami w sposób wywołujący w ludziach oczekiwane emocje to ta ciemna strona czwartej władzy, dlatego świadomość tego jest ważna i potrzebna. Po przeczytaniu lektury pierwszym moim wrażeniem, jako rodzica, była wdzięczność skierowana do Autora za stworzenie czegoś mądrego i wartościowego, co dyskretnie mogę podrzucić własnemu dziecku; w delikatny, a jednocześnie sugestywny sposób i bez umoralniających gadek wkraczający w dorosłość człowiek być może utożsami się z bohaterami i wysnuje własne wnioski na temat roli mediów. Bardzo popieram tego rodzaju literaturę!
Książka dzięki wydawnictwu Dreams wyglądem na pewno trafi w gusta młodych czytelników. Kolorowa, miękka okładka w trochę komiksowym stylu, a w środku drukowany nieco większą czcionką, podzielony na niedługie rozdziały tekst. Są też czarno-białe ilustracje, proste, a jednocześnie ciekawe i dające do myślenia. Polecamy bardzo wszystkim młodym ludziom!

Super książka młodzieżowa w tzw. "starym stylu", ale z tematem przewodnim jak najbardziej współczesnym (politycznym?). Polecam.

Tę książkę dostałam jako lekturę na wakacje. Właśnie idę do klasy szóstej B, więc podczas czytania mogłam utożsamiać się z bohaterami tej pozycji. Temat bardzo mnie zainteresował, opowiada o trójce dzieci z klasy 6B, które prowadzą szkolny portal internetowy - redagują artykuły, przeprowadzają wywiady, które stają się wspaniałymi intrygami szkolnymi... Książkę przeczytałam w dwa dni. Polecam na wakacje, bo jest lekka i przyjemna. :)

Czwarta Władza Szóstej B Dreams wydawnictwo Autorstwa Adama Studzińskiego jest ciekawą interpretacją roli mediów i ich działaniu zarówno z dobrej jak i złej strony.

Książka pokazuje jaką władzę dają media między innymi manipulacja, hejt i zatajanie faktów w łatwy sposób można grać na emocjach innych co za tym idzie oczywiście konsekwencje.

Książka jest bardzo wciągająca, pouczająca przede wszystkim pokazuje dzieciom jak korzystać z nowoczesnych sprzętów i internetu.

Książka przestrzega żeby nie zawsze wierzyć w to co przekazują media ale i pokazuje że media mogą pomóc.

Ciekawy wątek Kryminalny i jego śledztwo ale o tym musicie już sami przeczytać .

Książka warta przeczytania.

Książka jest bardzo wciągająca,...

„Czwarta władza szóstej B" Adama Studzińskiego to propozycja nawiązująca do akcji #mediabezwyboru. W zrozumiały dla dziecka sposób autor przybliża rolę mediów, mechanizmy społecznego przekazu, podkreślając wartość krytycznego myślenia i ostrzegając przed bezmyślnym przyjmowaniem sensacji. Wyjaśnia, jak ważna jest rzetelność informacji, jak kamufluje się reklamę, manipuluje opinią publiczną i korumpuje oraz jak przekaz medialny może prowadzić do hejtu. Tłumaczy, jak można przedstawiać coś, sugerując odbiorcy tok myślenia i dlaczego politycy tak zabiegają o media, chcąc je nawet sobie podporządkować. Nie bez powodu nazywa się je czwartą władzą! A cała opowieść zaczyna się od dotacji dla szkoły na pewien projekt edukacyjny, którego realizacja przypada klasie szóstej B. Stworzony przez trójkę uczniów portal informacyjny staje się źródłem prawdziwej lekcji życia, a nawet mrożących krew w żyłach przygód. Bardzo polecam.

Głównymi bohaterami powieści są uczniowie tytułowej klasy szóstej B, a w szczególności Franek, Melania oraz Nowy zwany Oskarem. Na początku roku szkolnego od swojej polonistki otrzymują propozycję wzięcia udziału w projekcie, polegającym na prowadzeniu internetowego portalu informacyjnego. Początkowo wszyscy za wyjątkiem Oskara niechętnie podchodzą do nowego zadania. Jedynie Nowy widzi potencjał w mediach oraz możliwości jakie dają. Pierwotnie debiutanckie teksty młodych dziennikarzy nie cieszą się zbyt dużą popularnością ale z czasem, gdy zaczynają stawać się coraz bardziej odważne i niekoniecznie zgodne z prawdą, zyskują coraz więcej nowych czytelników i polubień. Jak potoczą się losy głównych bohaterów? Czy uda im się wywiązać z projektu? Czy zrozumieją jak powinno wyglądać prawdziwe, profesjonalne dziennikarstwo i jakie są granice norm oraz zasad, których nie wolno przekraczać?

” Czwarta władza szóstej B ” to niezwykle wartościowa lektura dla młodszych czytelników. Pokazuje ” władzę ” jaką dają media oraz przedstawia zagrożenia wynikające z użytkowania internetu zwłaszcza przez dzieci. Ukazuje techniki manipulacji, możliwości grania na emocjach oraz skutki jakie może wywołać udostępnianie nieprawdziwych informacji. Książka godna polecenia.

Kto ma dostęp do mediów, ten sprawuje władzę. Co z tym przywilejem zrobi młodzież z 6B ? W szkole rusza ciekawy projekt, a uczniowie będą prowadzić szkolną gazetę na portalu internetowym. Na szkolnych korytarzach emocje będą wrzeć.
Kiedy polonistka idzie na dłuższe zwolnienie lekarskie, młodzi reporterzy zostają bez opiekuna. Ich teksty zaczynają być coraz bardziej odważne i nie zawsze zgodne z prawdą.
Nieszczelne okna-dyrekcja żałuje pieniędzy na nowe, więc lepiej ubierzcie się ciepło. Popsuty zamek w toalecie – uważajcie, to niebezpieczna pułapka, możecie utknąć w szkole na całą noc. Nie bez powodu media nazywane są czwartą władzą. Sprawa nabierze jeszcze większego tempa, kiedy młody redaktor wpadnie na trop pewnej morderczyni.
„Czwarta władza szóstej b” to książka niezwykle interesująca i wciągająca, która pokazuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą przekazywanie nierzetelnych, niesprawdzonych i wyolbrzymionych (a tak naprawdę nieprawdziwych) informacji. Zwraca uwagę na niebezpieczeństwo, ale także możliwości, które opisane są obrazami z życia przeciętnego ucznia – nastolatka.
Po raz kolejny Adam Studziński wychodzi na przeciw nowoczesności i współczesności i staje na wysokości zadania. Potrzebujemy książek, które pokażą dzieciom jak racjonalnie i rozważnie korzystać z Internetu, nowoczesnego sprzętu i nowych technologii i ten autor sobie z tym tematem radzi

Kolejna z książek Adama Studzińskiego znów prowadzi nas w miejsca, gdzie wiele się dzieje. Autor przedstawia nam współczesność od kulis, zdradza pewne tajemnice i wyjaśnia to, co powinno zostać powiedziane głośno Poznajcie "czwartą władzę" o dalekim zasięgu. Chwilami nasi bohaterowie ocierają się o temat reklamy i marketingu, jak i dziennikarstwa śledczego (oczywiście na miarę szkolnych warunków). Czy można komuś pomóc albo kogoś skrzywdzić? Kogoś ośmieszyć, czy przeciwnie sprawić, aby stał się popularny? I czy swoje osobiste urazy można przenieść na łamy prasowe, misternie planując zemstę? Bez problemu! Niestety. Władza mediów jest ogromna i dlatego tak ważne jest, kto stoi po drugiej stronie kamery czy siedzi przy klawiaturze pisząc kolejny tekst.
Pełna opinia na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Całość na feminadomi.blogspot.com
(...)Czwarta władza szóstej B" nie tylko nas przestrzega przed ślepą wiarą mediom, ale pokazuje także, że mogą one uczynić coś dobrego, mogą przyczynić się do szerzenia dobra. Ciekawym dodatkiem do powieści jest także wątek kryminalny. Tutaj już nic nie zdradzę, zachęcając do sięgnięcia po książkę Adama Studzińskiego. Zapewniam, spodoba się ona nie tylko Waszym dzieciom, ale i Wam.

Całość na feminadomi.blogspot.com

• Wyzwanie LC 2022