Koniec wszystkiego. Scenariusze kosmicznej apokalipsy

Okładka książki Koniec wszystkiego. Scenariusze kosmicznej apokalipsy Katie Mack
Okładka książki Koniec wszystkiego. Scenariusze kosmicznej apokalipsy
Katie Mack Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
The End of Everything (Astrophysically speaking)
Zysk i S-ka
2020-11-24
2020-11-24
9788382020748
Jacek Bieroń
kosmologia

Autorka prezentuje możliwe scenariusze końca wszechświata, opierając się na najnowszej wiedzy i teoriach. Miłe uzupełnienie astrofizycznej biblioteczki.

Czyta się szybko i przyjemnie, bo z każdego rozdziału dosłownie aż uderza żywe wkręcenie w temat, pasja autorki. Za to da się wybaczyć nieco pseudo zabawne wtrącenia. Przedstawione bowiem teorie i koncepcje są bardzo interesujące. Mack opisała je w sposób niezwykle prosty i zrozumiały, a przy tym nie banalny. Żadnych wyliczeń, wzorów, a czysta przyjemność. To opis końca życia, wszechświata na wesoło.

Jak się do niej dorwałam, to już nie mogłam się oderwać. Totalnie trafił do mnie zarówno temat, jak i styl autorki - uwielbiam żarciki, którymi sypała jak z rękawa. Skojarzenia cefeidów z rasami psiaków? Why not. Pisanie o "nietowarzyskich cząstkach"? No kocham. Dla mnie to ogromny atut tej książki, ale rozumiem, że nie każdemu może przypaść do gustu takie poczucie humoru. Momentami czułam przegrzanie mózgu z nadmiaru pojęć pojawiających się na kolejnych stronach, ale doszłam do wniosku, że nie wszystko muszę rozumieć by czerpać radość z lektury, którą podsumowuję jako naprawdę bardzo ciekawą!

Nie ujmując Pani Katie wiedzy, książka poruszająca niesamowicie ciekawy temat jest trudna w odbiorze.. Jak na pozycję popularnonaukową i zachęcającą do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin, wyszło jednak słabo. Za dużo technicznego bełkotu, który można było uprościć. W porównaniu z Panem Hawkingiem, który świetnie umiał pisać dla laików.. tutaj trochę nie wyszło.

Muszę przyznać, że to jedna z najbardziej przystępnych książek z tej dziedziny, z jaką miałam okazję obcować. Fakt, że kosmologia może wydaje się być nieco przyjemniejsza i lżejsza w odbiorze niż inne aspekty fizyki, ale mimo wszystko te wszystkie prawa, zależności, wzory czy teorie są w niej obecne. Nie można opisywać jednego bez znajomości drugiego. Mack naprawdę sprytnie z tego wszystkiego wybrnęła i jestem pod ogromnym wrażeniem lekkości pióra i sposobu przekazywania przez nią rzetelnej wiedzy.
Bookeater Reality

Chyba pierwszy raz mam tak, że książka wybrana do czytania z tematu, którego nie znam, a wydaje mi się nader interesujący, nie została przeze mnie w całości skonsumowana. Nie podołałam. W połowie książki stwierdziłam, że kosmologia to dla mnie ogrom abstrakcji, mimo ściśle naukowej kategoryzacji.

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

...

Więcej...

Fenomenalna książka - tak uważam z tego względu, że reprezentuje ona moją najbliższą sercu tematykę - śmierć, koniec wszystkiego, dalsza kontynuacja egzystencji i tak dalej. Wszechświata też to jak najbardziej dotyczy. Według mnie wszechświat powinien skończyć śmiercią cieplną. Pomału, po cichu i ze spokojem każdy chciałby umrzeć. Cieszę się, że największe grono zwolenników wśród fizyków, astronomów, jasnowidzów i astrologów zebrała hipoteza tak zwanego Wielkiego Chłodu. To nie będzie tak, że ktoś będzie sobie z boku patrzył, bo to będzie koniec wszystkiego. W czasach czarnych dziur, gdyby jakaś istota ludzka żyła, to i tak by się zanudziła, bo ta era będzie trwać przez googol lat.

„Każda próba uporządkowania jakiejś części świata według naszej woli przyczynia się do nieuporządkowania gdzie indziej, często w postaci ciepła” (149).

„Jeśli masz do dyspozycji nieskończenie wiele czasu, to dowolna konfiguracja, w jakiej cząstki mogą się znaleźć, powtórzy się, i to nieskończenie wiele razy, a czas rekurencji będzie określać, jak rzadka czy niezwykła jest ta konfiguracja” (158-159).

„Możliwości, jakie wynikają z fluktuacji [kwantowych], są tak niepokojące i niepasujące do naszych wyobrażeń o sensownym kosmosie, że Sean Carroll uznał je za poznawczo niepewne. Nie w tym sensie, że nie mogą być prawdziwe, tylko w tym, że jeśli są, to nic nie ma sensu i równie dobrze możemy dać sobie spokój i przestać próbować zrozumieć wszechświat” (164-165).

„Minusem jest to, że nie mamy pojęcia, dlaczego świat działa” (277).

Model standardowy „ma poważne problemy z dostrajaniem – wartości pewnych parametrów muszą być bowiem baaaaardzo dokładnie dostrojone, w przeciwnym razie model się rozpada. […] Niepokojące jest to, że uważamy, iż jedyny argument za tym, że dany parametr musi mieć taki akurat parametr, brzmi: bo inaczej wydarzyłoby się coś złego lub co gorsza, bo tak wynika z pomiarów” (280-281).

„W jaki sposób można w ogóle wyjaśnić naturę naszego wszechświata, to również pytanie otwarte. W ostatniej dekadzie fizycy rozważali koncepcję krajobrazu – teorię wieloświata, czyli istniejących równolegle światów, w których warunki są odmienne od panujących w naszej przestrzeni. Jeśli taki krajobraz rzeczywiście istnieje, to może oznaczać, że właściwości przestrzeni, w której żyjemy, zależą od środowiska, a nie zależą od jakiejś głębszej zasady, której nie zdołaliśmy dotąd odkryć. Taki rodzaj wieloświata może powstać w pewnych wersjach inflacji, gdzie nowe bąble wszechświata rodzą się w jakiejś odwiecznej przestrzeni” (310).

„Kolejną rzeczą, na którą zwrócił mi uwagę Sean Carroll, jest to, że jeśli jego interpretacja mechaniki kwantowej jest poprawna, to istnieją niezliczone kopie nas samych w równoległych wszechświatach, które właśnie w tym momencie ulegają rozpadowi próżni. Nie jest on więc chyba najlepszą osobą, do której warto się zwrócić o wsparcie, gdy się przeżywa kryzys egzystencjalny” (309).

Nie zrozumcie mnie źle, ale dla mnie jest to pretensjonalnie nihilistyczny bełkot napisany - jak autorka wyznaje - w kawiarni na Hillsborough Street przy owsiance i zielonej herbacie. Jak na tak afektowany tytuł książka jest hiperpłytka: nie porusza w zasadzie żadnych kwestii naprawdę istotnych (co mógłby sugerować tytuł). Pisać nihilistyczne teksty o Końcu Wszystkiego przy owsiance w kawiarni - było zawsze moim największym marzeniem (stąd moja ocena nie jest może obiektywna).

I tak kiedyś to wszystko trafi… tylko sami do końca nie wiemy kiedy, gdzie, jak, od czego się rozpocznie? Bez względy na przekonania, wiarę itd. kochajmy, czerpmy z życia jak najwięcej i zaglądajmy do książek takich jak Koniec Wszystkiego, autorstwa Katie Mack.

cd ->http://www.jejspojrzeniem.com.pl/2021/02/koniec-wszystkiego-katie-mack-recenzja.html

Zapraszam

Zapraszam

Świetna książka o hipotezach na temat końca wszechświata. Katie Mack autorka opisuję w niej 5 różnych możliwości końca a także co dotąd wiemy o wielkim wybuchu i jakie są prognozy czego się dowiemy oraz jak to zrobić.
Nie zabrakło również filozoficznych rozważań o naturze końca, które skłaniają do przemyśleń. Jest to książka w niektórych momentach trudna w odbiorze i wymaga wcześniejszej znajomości podstaw fizyki.

Podsumowując jest to bardzo dobra książka dzięki której inaczej będziemy postrzegać świat choćby dlatego że w każdej chwili może on wyparować.

Gorąco polecam każdemu jej przeczytanie !

• Kosmos
  • Popularnonaukowe