Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie

Okładka książki Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie Siw Aduvill
Okładka książki Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie
Siw Aduvill Wydawnictwo: Wielka Litera poradniki
poradniki
Hvile - alt vi vinner ved å la være
Wielka Litera
2020-06-17
2020-06-17
Małgorzata Rost
poradnik styl życia odpoczynek lenistwo relaks spokój hvile Norwegia

Klikbajtowy tytuł wymyślony przez jakiegoś marketoida sprawia, że książka może się wydawać rozczarowująca - absolutnie nic w niej nie ma o "norweskiej sztuce leniuchowania", ani o Norwegii, ani o ratowaniu życia.
Jest za to zbiór wiadomości i porad na temat odpoczynku, opartych na badaniach naukowych i doświadczeniu własnym, spisany przez certyfikowoną nauczycielkę jogi, która przy okazji jest też Norweżką, co dla toku wywodu nie ma kompletnie znaczenia.
Jest to bogato udokumentowany i lekko napisany przegląd aktualnego stanu wiedzy o roli i znaczeniu relaksu w naszym codziennym, zazwyczaj zabieganym, życiu i w tej kategorii broni się nieźle. Duży plus za obszerną bibliografię, zarówno naukową jak i z popkultury.

Cóż, najzwyczajniej w świecie, za dużo się spodziewałam, zbyt wielkie miałam oczekiwania. Ten podtytuł obiecywał. Kusił. Zachęcał. I takie rozczarowanie czytelnicze. Zamiast leniuchowania – moralizatorstwo. O tym, że warto uprawiać jogę. Dla relaksu oraz głębokiej autoanalizy przede wszystkim. O prawidłowej diecie. O tym, dlaczego wypoczynek jest ważny. A wszystko to podane w wyjątkowo sztywniacki sposób, bez tego luzu, którym tchnie z tytułu. Liczyłam na żart, na mrugnięcie okiem, a dostałam niestrawne pouczenia przeplatane z wyimkami z autobiografii autorki. Porzuciłam w trakcie. Nie byłam w stanie dłużej się umartwiać.

Ta książka to 17 rozdziałów, które dotykają różnych aspektów codziennego życia. Odpoczywać można na wiele sposobów. Nie każdy z nich nadaje się dla każdego. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Najgorsze zło, to odpuszczenie sobie odpoczywania. Potrzebujemy tego jak powietrza i często działamy na pełnych obrotach do momentu, aż ciało w kryzysowy sposób pokaże nam co tutaj nie gra.

Książek o odpoczynku i odpuszczaniu pojawiło się na rynku już wiele, jednak ta ma w sobie dużo więcej ciekawych informacji, interesujących stwierdzeń i faktów niż inne pozycje, które czytałam. W bardzo przystępny sposób i przede wszystkim przyjazny wprowadza nas w świat solidnej porcji odpoczynku.

I jak mówi opis na okładce: "Ten drobny akt odwagi może stać się pierwszym krokiem do nowego życia" to warto w te słowa uwierzyć. Wiele jest górnolotnych ochów i achów nad książkami, poradnikami, które jak za kliknięciem zmieniają życie na lepsze. Czy ktoś w to wierzy? Na pewno nie ja. Fanka poradników i rozwoju osobistego. Jednak tę książkę polecam z czystym sumieniem. Odmieniła moje spojrzenie na swoje ciało i umysł. Jeśli nie zadbamy o siebie to wszystko, powolutku zacznie nas przytłaczać. Choć wydaje się, że MNIE TO NIE DOTYCZY! To najbardziej mylna pułapka naszego umysłu.

To jedna z tych książek, do których chce się wracać i przypominać sobie kluczowe rozdziały. Na każdym etapie życia jesteś w stanie odnaleźć w niej coś dla siebie. Nie da się spamiętać po jednym razie wszystkich najważniejszych informacji.

Na pewno ogromnym plusem są tutaj przytoczone historie z życia, z historii i świata nauki. Norweska sztuka leniuchowania wpasowuje się w styl życia jaki chciałabym prowadzić. Bo odpoczywać, trzeba się nauczyć. I tutaj autorka wychodzi naprzeciw. Niesamowita narracja, uderzające fakty i przyjemność czytania to coś, co powoduje, że zostawiam tę książkę w swojej biblioteczce. Co nie zdarza się często ;) To pozycja, którą będę chciała się dzielić z innymi, dając im coś wartościowego, co naprawdę pozwoli odmienić życie na lepsze.

Książka tylko niezła, nic ponadto. Podobało mi się rzetelne podejście naukowe autorki, zamieszczenie fachowej literatury źródłowej. Kilka lat temu jedna z moich znajomych po pobycie z Norwegii zwracała uwagę na to, że tam ludzie na wszystko maja czas, a życie toczy się jakby wolniej. Hvile znaczy po norwesku ''odpocznij'' i o tym też jest ta książka. Nawet jeśli nie podaje gotowych recept na to, jak to zrobić, podejmuje najważniejsze sposoby radzenia sobie ze stresem i tempem dnia codziennego.
Ksiązka nie jest dluga, czyta się ją wlaściwie ''jednym haustem''. Z pewnoscią może być użyteczna dla osób, które przywiązują znaczenie do skutecznego odpoczynku. Czy wniosła coś do mojej wiedzy w tym aspekcie? Raczej niewiele. Mimo to na pewno warto po nią sięgnąć.

Zacznę od krytyki, żeby później rozstać się miłym akcentem.
Nie wiem kto wymyślił, żeby oryginalny podtytuł przetłumaczyć w ten sposób, ale ja tam ani sztuki leniuchowania, ani norweskości nie widziałem. Mam wrażenie, że było w tej książce częściej o Szwecji/Szwedach niż Norwegii czy norweskich metodach na odpoczynek, których było równe zero. Ale mnie, norwegofila, zachęciło to tłumaczenie, bo sobie pomyślałem, że teraz będę takim specjalistą od norweskości, jak z Kristiansund do Alty. Szkoda.
Co do treści - strasznie jestem ciekaw ilu czytelników czytając tę książkę rpóbowało sobie narzucić tryb relaksu. Ja całkowicie starałem się przy niej odprężyć i często mi się to udawało. Chyba sama tematyka już robi robotę i za to duży plus. Jak się chce to można. Czy wiem teraz jak szanować swój czas, swoje życie i znajdować momenty do leżenia brzuchem do góry? Tak! Czy stało się to dzięki książce? Wątpię. Niemniej jednak mamy tutaj dosyć dużo, jak na 200 stron tekstu, porad i sposobów gry w życie tak, aby się nie wykoleić za wcześnie. Jedne są opisane lepiej, dogłębniej, innej balansują na krawędzi teorii spiskowej i ciekawej angdoty, ale na pewno mogą pomóc.
Gdyby nie tytuł, nie czytałbym. Na pewno książka na plus, pomocna, choć to powinienem ocenić za kilka miesięcy czy lat.

Zacznę od krytyki, żeby później rozstać się miłym akcentem.

Niestety to nie to. Nic nowego się nie dowiedziałam. Moje oczekiwania nie zostały zaspokojone. Może inni skorzystają. Ja nie.

Fajna, popularnonaukowa pozycja napisana przez instruktorkę jogi. Lekki język, książka na jeden wieczór. Przypominająca o selfcare.

Książka jest o odpoczynku, czyli o bardzo ważnej części naszego życia, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Książkę czyta się świetnie, autorka pokazuje różne możliwości odpoczynku. Polecam.

Lekka książka do czytania.

Lekka książka do czytania.

Przyjemna i lekka. Nie rozumiem jednak do końca podtytułu, bo zbytnio "norweskiej sztuki leniuchowania" tam nie znalazłam.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Hvile. Jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie