rozwińzwiń

Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945. Część 1: Kina

Okładka książki Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945. Część 1: Kina Andrzej Dębski
Okładka książki Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945. Część 1: Kina
Andrzej Dębski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT historia
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza ATUT
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379772957
Tagi:
historia wrocławia kino kino weimarskie kino nieme lata 20.
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Konteksty źródłowe w badaniach filmoznawczych Monika Bator, Adam Cybulski, Andrzej Dębski, Barbara Gierszewska, Barbara Giza, Mariusz Guzek, Małgorzata Kozubek, Radosław Szmatoła, Adam Wyżyński, Piotr Zwierzchowski
Ocena 0,0
Konteksty źród... Monika Bator, Adam ...
Okładka książki Kwartalnik filmowy nr 117 / 2022 Andrzej Dębski, Marcin Giżycki, Andrzej Gwóźdź, Małgorzata Jakubowska, Rafał Koschany, Karolina Kosińska, Iwona Kurz, Krzysztof Loska, Marcin Maron, Redakcja Kwartalnika filmowego, Patrycja Włodek
Ocena 0,0
Kwartalnik fil... Andrzej Dębski, Mar...
Okładka książki KINtop: Antologia wczesnego kina: część I Andrzej Dębski, Martin Loiperdinger
Ocena 9,3
KINtop: Antolo... Andrzej Dębski, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Na mapie międzywojennego Wrocławia pojawiają się nowe kina. Nie jakieś zatęchłe nory godne masowej rozrywki o niezbyt wysokim statusie, ale prawdziwe pałace kinowe: Andrzej Dębski dociera do wspaniałych, barwnych opisów nowo otwartych wrocławskich kin, które mienią się kolorami, zaskakują technicznym wyrafinowaniem, których projekty pochodzą od najlepszych architektów swoich czasów i które... przyciągają tłumy tytułami, których próżno szukać w historii kinematografii tego okresu.

"Historia kina we Wrocławiu..." to jedna z tych rzadkich książek, w których obcujemy z nauką na najwyższym poziomie - morderczo dokładną, skrupulatną, wykutą w godzinach niewyobrażalnie cierpliwej pracy - a jednocześnie zaskakująco piękną i żywą. Nauką, która dosłownie przywołuje przeszłość, odtwarza historię niemal dzień po dniu (serio: niektóre zdjęcia w książce są datowane co do tygodnia) i jednocześnie budzi taki dreszcz emocji, jakbyście sami byli na premierowym pokazie szlagieru w Deli albo Capitolu.

Z prasowych notatek, planów architektonicznych i reklam wyłania się więc obraz Wrocławia przedwojennego, dostępny na wyciągnięcie ręki. Ale to nie wszystko - z tych strzępków wyłaniają się też życiorysy kiniarzy, potentatów branży, właścicieli sieci kin (nie, sieci multipleksów to nie jest współczesny wynalazek). Niektóre z nich są jak scenariusze na filmy awanturnicze, inne, jak braci Hirschbergów, są przejmującym świadectwem nazistowskiego terroru.

A do tego jeszcze zdjęcia. I plany. I mapka. MAPKA. Oprócz przewodnika podróży sentymentalnej do magicznego świata przedwojennego kina dostajemy jeszcze mapkę wrocławskich kin. Czego chcieć więcej?

Na mapie międzywojennego Wrocławia pojawiają się nowe kina. Nie jakieś zatęchłe nory godne masowej rozrywki o niezbyt wysokim statusie, ale prawdziwe pałace kinowe: Andrzej Dębski dociera do wspaniałych, barwnych opisów nowo otwartych wrocławskich kin, które mienią się kolorami, zaskakują technicznym wyrafinowaniem, których projekty pochodzą od najlepszych architektów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Lata 20., lata 30. - w starym kinie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne