Przygody jeża spod miasta Zgierza

literatura dziecięca
Nisza
2011-01-01
2011-01-01
jeż jeżyk wierszyki miasto krewni rodzina

Zgrabna, rymowana opowiastka o jeżu, co szukał rodziny w Zgierzu. Dzieci powinny być nią oczarowane!

GENIALNA nie boje się tego napisać. Naszym zdaniem to jest arcydzieło polskiej literatury dziecięcej. Młoda całą książkę zna na pamięć. Świetnie napisana, odjazdowa historia samotnego jeża bo " wszak herzyny nie zastąpią ci rodziny"

Pisana wierszem historyjka o jeżu wyruszającym do miasta na poszukiwanie swoich krewnych powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy szukają wartościowej poezji dla dzieci. Cechuje ją bogate, bardzo trafnie dobrane słownictwo i wpadające w ucho rymy. Wszystko okraszone niemałą dawką humoru :-)

Książka będzie kąskiem dla miłośników tzw. polskiej szkoły ilustracji (lata PRL). Ilustracje Krystyny Witkowskiej „obsypane” kolcami, pełne trójkątnych form, ostrych zakończeń współgrają z szorstkim słownictwem.
Rozkładówki są przemyślane, o zmiennej dynamice używanej przestrzeni, na pewno nie można mówić o monotonii. Jeżyki występujące w historii mają przeróżną fizjonomię i kolorystykę (zresztą widać to już na okładce) - to raczej gra form plastycznych i zabawa ilustratorki kolorami, nie zaś nużenie czytelnika jednym opatrzonym wzorcem.
Na próżno szukać tu jaskrawych kolorów - paleta wygląda jak ze starego pudełka akwareli lub gwaszu, a efektu zgaszenia barw dopełnia kremowy niepowlekany papier. Jeżeli ktoś ma sentyment do takiej stylistyki, to na pewno doceni ten subtelny urok przeszłości. Zresztą kolory te bardzo pasują do zakamarków świata po których chadzają jeże.

Podsumowując: początkowo zastanawiałam się, czy nie przesadziłam, serwując córce takie mroczne znalezisko rodem „jak z piwnicy” (- pewnie nie pierwszy i nie ostatni raz...). Ale dobra poezja zawsze się wybroni i ostatecznie okazało się, że chętnie i często sięgamy po tą historię.

Książka będzie kąskiem dla miłośników tzw. polskiej szkoły ilustracji (lata...

Czytamy ją z dziećmi średnio raz w tygodniu, jeszcze się nikomu nie znudziła :)

Czytamy ją z dziećmi średnio raz w tygodniu, jeszcze się nikomu nie znudziła :)

Każdy chce mieć rodzinę, znajomych, przyjaciół, tego też pragnął pewien Jeżyk spod miasta Zgierza. Nie miał z kim rozmawiać, z kim się bawić i śmiać. Poszedł więc do miasta w poszukiwaniu krewnych. Trafił do sklepu, gdzie na wystawie ujrzał kogoś, a raczej coś, co przypominało mu kolczastą rodzinkę. Nie wiedział, że były to zwykłe szczotki. Co więcej, jego samego również omylnie sprzedano jako szczotkę do ubrania. Po tej przykrej przygodzie Jeżyk spotkał jednak krewnych i jego marzenia o wielkiej rodzinie spełniły się.

• Dzieciństwo
  • Wspomnienia z dzieciństwa