Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach

Okładka książki Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach Sławomir Jarmuż
Okładka książki Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach
Sławomir Jarmuż Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2020-06-01
2020-06-01
emocje samokontrola schematy myślenia osąd

Okładka książki Psychologia dla trenerów Sławomir Jarmuż, Małgorzata Kossowska, Tomasz Witkowski
Psychologia dl... Sławomir Jarmuż, Ma...

Książka jest w porządku, jednak dość trudno mi się ją czytało. Miałam wrażenie, że niektóre wątki nachodzą na siebie, zaprzeczając sobie.
Jest to zbiór ciekawostek, ale zabrakło mi większego odniesienia jak opisane zjawiska wpływają na nasze życie.

Polecam każdemu!
W książkach popularnonaukowych najważniejsza jest treść (z naciskiem na porządny research) ale wiele z nich męczy podczas czytania. Szczęśliwie, nie miałam tego uczucia tutaj - ta książka dala mi bardzo dużo frajdy!
Każdy z poruszanych przez autora tematów jest interesujący ale osobiście, najbardziej wdzięczna jestem za dwie odpowiedzi na nurtujące mnie od dłuższego czasu pytania:
- jak dyskutować aby rozmówca nie utwierdzał się w przeciwnej opinii, oraz
- jak wydawać pieniądze, aby zwiększać w sobie poczucie szczęścia.
Zdecydowanie było warto ją przeczytać!
PS ostatnie rozdziały są najlepsze :)

Polecam każdemu!

Oparta na naukowych badaniach;
dobra pozycja do pisania pracy na temat: emocji, empatii, interakcji z innymi, stosunków interpersonalnych;

porusza różne ciekawe tematy, według mnie każdy znajdzie coś dla siebie

Oparta na naukowych badaniach;

porusza różne ciekawe tematy, według mnie każdy znajdzie coś dla siebie

Co tu dużo pisać. Petarda, jedna z najlepszych psychologicznych książek jakie dotychczas miałam okazję przeczytać.

Każde słowo oparte o badania, eksperymenty, słowa innych genialnych psychologów. Taką książkę czyta się z czystą przyjemnością.

Jeżeli jesteście miłośnikami psychologii, lub nie wiecie jaki prezent pod choinkę takiej osobie sprawić, to uwierzcie mi, nikt się z powodu tej książki nie obrazi.

Prostym i bardzo zrozumiałym językiem napisana. Każde skomplikowane słowo wytłumaczone niemalże sto razy.
Ogrom wiedzy w 215 stronach.

Poniżej kilka fragmentów, oraz tematów które podbiły moje serce :)
- Prokrastynacja. Wyjaśniona na studentach. Jesteśmy idealnym przykładem tego zjawiska i świetnie zobrazował je Doktor Jarmuż. Swoją drogą, jest to równie ulubione zjawisko mojej Pani Doktor od Rozwojówki :)
- Burza mózgów. Myślisz o co chodzi? A w tej książce pojawia się cała historia powstania owej burzy.
- "(...) Zabawny przykład stanowi traktowanie przez kibiców sukcesów i porażek własnej drużyny. Kiedy ta zwycięża, kibice mówią: „Zwyciężyliśmy", w przypadku porażki zaś stwierdzają: „Przegrali" (wtedy też niejednokrotnie pojawiają się negatywne epitety). Zatem nasza drużyna raz (kiedy zwycięża) jest bardzo blisko naszego Ja, a innym razem (gdy przegrywa) się oddala. Nasz umysł jest w stanie zrobić wiele, aby tylko utrzymać dobre mniemanie o nas samych lub o obiektach, które wiążemy ze sobą."

Przez większość swojego życia próbujemy kierować się albo rozsądkiem, albo ulegamy emocjom. Zazwyczaj ta druga opcja przynosi niepożądane skutki, gdyż chwilowe, nierozważne zachowanie może doprowadzić do wyjątkowo przykrych sytuacji. Dlatego tak wielu ludzi jest zdania, że powinniśmy podejmować decyzje po dokładnym przemyśleniu i wykorzystaniu logicznych wniosków. Brzmi pięknie – jak rozwiązanie wszelkich problemów. Zarazem nie zawsze się sprawdza. A co jeśli wbrew ogólnemu przekonaniu są momenty, gdy nasze logiczne i rozsądne działania całkowicie zawodzą? Może wcale nie były takie mądre? A może jako ludzi jesteśmy jednym, wielkim paradoksem?

Moi stali czytelnicy na pewno doskonale wiedzą, że jestem bezpośrednio związana z psychologią. Od zwykłego przypadku doszłam do zaintrygowani tą dziedziną i do planów, by to właśnie jej poświęcić się w przyszłości. Czuję coś na kształt powołania, dlatego tak olbrzymią radość sprawia mi pogłębianie wiedzy z psychologii i wszystkich pokrewnych dziedzin. Pragnę w przyszłości zdobytą wiedzę wykorzystywać w praktyce. Dlatego tym razem przychodzę do Was z książką o przewrotnym tytule – "Paradoksalna psychologia czyli zdrowy rozsądek na manowcach".

Zdecydowałam się zapoznać z tą książką, ponieważ bardzo mi się podoba idea pomysłu, by przedstawić ludziom paradoksy naszych zachowań i reakcji. Zazwyczaj nie mamy pojęcia o pewnych mechanizmach psychologicznych, które dosłownie zachodzą codziennie. Nieraz i nie dwa zastanawialiśmy się, czemu uparcie kogoś przekonujemy do czegoś, a on z każdym naszym argumentem jeszcze bardziej zapiera się przy swojej opinii. Przeżyliście coś takiego? Jestem przekonana, że tak. To jest tylko jeden przykład z całej gamy zjawisk. Nie mamy pojęcia, czemu nasze logiczne myślenie i argumenty czasami zawodzą, a odpowiedzi czasami są tak proste... "Psychologia paradoksalna" pokazuje rząd psychologicznych mechanizmów, które zaskoczą nie jedną osobę i pozwolą czytelnikowi lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Przede wszystkim jest to książka dla wszystkich. Nie trzeba posiadać jakieś specjalistycznej wiedzy z psychologii, by bez problemu rozumieć przekazywane informacje. Jest napisana wyjątkowo lekkim i przyjemnym piórem, dzięki czemu przedstawione artykuły czyta się w zawrotnym tempie i przyswaja całą wiedzę. Zarazem autor w subtelny sposób wielokrotnie wplata w treść anegdotki i dowcipy, które w fantastyczny sposób ubarwiają tę pozycję literacką. Mimo że uwielbiam te wszystkie aspekty psychologiczne, to wielokrotnie czytając książki psychologiczne, miałam momenty, gdy czułam się znużona i miałam dość przyswajania nowości. Tymczasem styl pisarza sprawił, że tym razem w ogóle tego nie odczułam i potrzebowałam tylko dwóch dni, by z satysfakcją przeczytać całość.

Jednak język językiem, ale w literaturze popularnonaukowej liczy się przede wszystkim treść. Jak było w przypadku "Paradoksalnej psychologii"? Informacje zawarte w książce są bardzo konkretne i opisane w rozbudowany sposób. To nie są tylko słowa rzucone na wiatr, ale potwierdzone konkretnymi eksperymentami i jasno wytłumaczonymi tokami rozumowania. Poruszane tematy są według mnie naprawdę paradoksalne, ale po przeczytaniu danego artykułu doskonale wiem, czemu tak mi się wydawało. Przyznam też, że wiele aspektów dosłownie mnie zaskoczyło. W swojej próżności uważałam, że zapewne większość tematów zostało już poruszone na moich studiach. Oczywiście częściowo tak było, ale o niektórych rzeczach nie miałam najmniejszego pojęcia, co dodatkowo zachęciło mnie do dalszego czytania. W dodatku cieszę się, że pisarz z zaangażowaniem stworzył bibliografię. Mimo że to jest naukowa podstawa, to wielokrotnie tego właśnie mi brakuje. Tymczasem w tym przypadku wszystkie tematy, które jakoś wyjątkowo mnie zaintrygowały, mogę pogłębić.

"Paradoksalna psychologia" to książka, która spełniła wszystkie moje oczekiwania. Ostatnio pod względem tego typu pozycji miałam pecha, ponieważ trafiałam na dzieła, gdzie albo mimo rzetelnej wiedzy książka była napisana w przerażająco nudny sposób, albo w bardzo przyjemny, ale za to całkowicie traciła na treści. Tutaj dostałam i fantastyczny język, który zachęcał do lektury, i wiedzę, dzięki której czuję satysfakcję. Dla wszystkich osób zainteresowanych psychologią jest to doskonała lektura.

Zdrowy rozsądek?

Czy w ludzkim zachowaniu kryje się logika? Nie zawsze. Czy współczesna psychologia jest w stanie to wyjaśnić i naukowo zanalizować? Teoretycznie tak - praktycznie również nie zawsze :) Homo sapiens jako istota rozumna nader często zachowuje się irracjonalnie. Niniejsza książka to istne kompendium naukowej wiedzy na temat paradoksów ludzkiego zachowania, dzięki któremu możemy poznać tę problematykę nieco bliżej.

"Paradoksalna psychologia" to lektura porywająca i arcyciekawa. Zaskakujące w przypadku książki psychologicznej, prawda? A jednak :) Psychologia z zasady bada kwestie ukryte, nieoczywiste - o tym właśnie jest ta książka. A porywa ona dlatego, że wśród omówionych tutaj nieoczywistości odkryjemy mnóstwo paradoksów, które nierzadko kłócą się z logiką i z wydawałoby się dobrze znanymi mechanizmami ludzkich zachowań.

Wniosek po przeczytaniu książki nasuwa się taki, że tak naprawdę zachowanie człowieka w danej sytuacji jest niby przewidywalne i można je ująć w pewne ramy owej przewidywalności, lecz... nie zawsze. Człowiek wyposażony jest w wiele mechanizmów: samoobrony, działania w oparciu o przekonania na temat własnej osoby, oporu wobec wpływu ze strony innych... i wiele, wiele więcej ;) Każdy z tych mechanizmów jest swoistą furtkę do zachowań irracjonalnych, przeczących logice, nierzadko podejmowanych celowo wbrew radom innych ("na złość babci odmrożę sobie uszy"). Zaskakujące, prawda? Oto jest właśnie tytułowy "rozsądek na manowcach" ;)

Sławomir Jarmuż zabrał się za opracowanie poruszanej tematyki bardzo skrupulatnie i dokładnie. Każdy z rozdziałów zawiera mnóstwo odniesień do innych publikacji i źródeł. To bardzo cenne, poruszony przez autora temat jest bowiem na tyle interesujący, że podane dodatkowo inne źródła naprawdę kuszą ażeby po nie sięgnąć. I to tym bardziej, że oprócz studium na temat paradoksów ludzkiego zachowania znajdziemy tutaj także chociażby analizę zależności pomiędzy pieniędzmi a szczęściem, czy też na temat emocji i ich roli w podejmowaniu przez nas takich, a nie innych decyzji. Warto te tematy pogłębić!

Książka ta jest absolutnie dla każdego. Nie tylko dla pasjonatów psychologii ;) Gorąco polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

$ParadoksalnaPsychologia #ZdrowyRozsądekNaManowcach #SławomirJarmuż #GWP

Zdrowy rozsądek?

Jeśli komuś wydaje się, że wiedza o człowieku jest intuicyjna i co tu właściwie badać to ma rację - wydaje mu się 😄 Nasze sądy na temat nas samych i innych ludzi często odbiegają od tego, co udaje się potwierdzić w badaniach psychologicznych. Sławomir Jarmuż zebrał w swojej książce trzynaście zagadnień bliskich naszemu codziennemu doświadczeniu i pokazał, że działanie mechanizmów, którym podlegamy często dalekie jest od naszej potocznej opinii na ten temat. Warto zweryfikować swoją wiedzę, tym bardziej że ma ona bardzo praktyczne zastosowanie. Z książki dowiemy się m.in. czy pieniądze dają szczęście, czy więcej świadków zdarzenia to większa szansa na otrzymanie pomocy, dlaczego warto mieć iluzje dotyczące własnego ja a także, kiedy pochwała wywołuje efekt odwrotny do zamierzonego. Świetna książka popularnonaukowa, która pozwala lepiej zrozumieć zachowania swoje i innych. Autor porusza istotne dla nas kwestie i w zrozumiały sposób je tłumaczy. W książce przytaczane jest mnóstwo badań, co może Was trochę zrazić, jeśli nie macie często styczności z takim stylem pisania, ale naprawdę warto go docenić, bo dzięki temu lepiej wszystko zrozumiecie i macie pewność rzetelnej wiedzy. Oby więcej takich publikacji. Jeśli interesuje Was psychologia i chcecie przeczytać coś więcej niż poradnik to zdecydowanie polecam.

• Psychologia
  • 52 książki (2022)
  • Medycyna

Dodaj cytat z książki Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach