Co naprawdę działa w medytacji? Wspólny rdzeń i specyfika medytacji

Okładka książki Co naprawdę działa w medytacji? Wspólny rdzeń i specyfika medytacji Stanisław Radoń
Stanisław Radoń Wydawnictwo: WAM nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
WAM
2020-04-25
2020-04-25
psychologia neurofizjologia medytacja modlitwa

Medytacja działa. Badania potwierdzają, że regularna medytacja działa jak bywanie w parku albo relaksujące kąpiele.

Miałem przyjemność z księdzem Radoniem porozmawiać osobiście. Manipulacja w każdym zdaniu (!),pogarda dla kobiet, dużo jadu i złości. Choć to tylko anegdota i na jej podstawie nie można wysnuć ogólnych wniosków o jakości książki, to jednak powoduje zgrzyt. Czy to tak ma działać uważność? Tak kształtujemy siebie?

W pop-psychologii popularne jest kilka pseudonaukowych technik. Z jednej strony na podbudowie nierzetelnie przedstawianych badań naukowych tworzy się "teorie" nowych zjawisk, definiuje wiele pojęć - choć bez jakiejkolwiek praktycznej potrzeby. Z drugiej strony nawiązuje się do tradycyjnych, znanych, najlepiej egzotycznych religii i systemów światopoglądowych, by dorzucić jeszcze trochę żargonu.

W efekcie dostajemy kilka mitów. Raz: że oto nauka wspiera to, co mówią religie wschodu (ale to manipulacja oparta na cherry picking). Dwa - że za żargonem stoją jakieś pojęcia, choć bardzo często i bardzo łatwo da się żargon sprowadzić do języka potocznego i treść książki okazuje się być zbliżona do "po odpoczynku będziesz bardziej odpoczęty niż przed". Trzy - że skoro autor daje przegląd zjawisk z całego świata (z tym żargonem),to opisuje coś o znaczącej skuteczności terapeutycznej.

Dobrze jest, oczywiście, poczytać na temat skuteczności różnych technik medytacyjnych, bo ten sposób relaksu może być dla kogoś wygodniejszy (w parku czasem pada). Przestrzegałbym jednak czytelnika przed uleganiem magii żargonu i przed wiarą, że skoro można o czymś dużo napisać, to jakieś zjawisko ma wyraźne efekty. Wszak o egzorcyzmach autor też pisze. Źle natomiast jest dawać bezkrytycznie wiarę w "techniki", gdy osoba pisząca robi interes na wywieraniu wrażenia, że "tam jest coś więcej", pomińmy już milczeniem, że sama ewidentnie nie odnosi szczególnych korzyści z medytacji.

Pop-psychologia zamieni się w psychologię, gdy będą odpowiednie grupy kontrolne, rzetelna, a nie marketingowa, analiza wyników, a zysk "badacza" nie będzie zależny od tego, w jak pozytywnym świetle przedstawi nową magię.

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • 01. Epub+
  • NwB

Dodaj cytat z książki Co naprawdę działa w medytacji? Wspólny rdzeń i specyfika medytacji