rozwińzwiń

Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości

Okładka książki Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości Alex Hutchinson
Okładka książki Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości
Alex Hutchinson Wydawnictwo: Septem popularnonaukowa
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Endure: Mind, Body, and the Curiously Elastic Limits of Human Performance
Wydawnictwo:
Septem
Data wydania:
2020-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2020-05-31
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328364196
Tłumacz:
Krzysztof Krzyżanowski
Tagi:
sport wytrzymałość fizjologia wysiłku
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
70
35

Na półkach:

Książka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, których interesuje problematyka fizjologii wysiłku fizycznego oraz sportowcom wytrzymałościowym, którzy znają opisywane w niej przypadki z autopsji. To publikacja, która stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak daleko sięga kontrola ludzkiego umysłu nad ciałem.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, autor skupia się na przykładach wielu badań i eksperymentów, których twórcy mają rozmaite teorie na temat tego, gdzie znajdują się granice ludzkiej wytrzymałości.

Dla mnie książka Alexa Hutchinsona stanowi wspaniałe rozwinięcie i uzupełnienie publikacji "Jak bardzo tego chcesz?" Matta Fitzgeralda. Z resztą - obie książki polecam z całego serca.

Książka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, których interesuje problematyka fizjologii wysiłku fizycznego oraz sportowcom wytrzymałościowym, którzy znają opisywane w niej przypadki z autopsji. To publikacja, która stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak daleko sięga kontrola ludzkiego umysłu nad ciałem.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, autor skupia się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
417
234

Na półkach: , , ,

Hutchinson “Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości”

Książka podzielona została na trzy zasadnicze części:
- część I. “Umysł i ciało”, gdzie poruszane są kwestie ciała człowieka jako ludzkiej maszyny oraz tego jakoby decyzjami człowieka rządził centralny zarządca czyli mózg (“ciało wyznacza granice, a mózg decyduje o tym, jak bardzo się do nich zbliżysz” - str. 55). Te dwie koncepcje są bazą i szkieletem książki.
- część II. “Granice”. Tutaj omówione zostały ograniczniki ludzkiej wytrzymałości - w kilku zwięzłych rozdziałach zostały opisane takie czynniki jak: ból, mięśnie, tlen, ciepło, pragnienie i paliwo. W tej części bardzo podobało mi się, że autor zaczynając każdy z tych rozdziałów przedstawił niezwykle ciekawą historię ludzi, którzy na własnej skórze przekonali się o znaczeniu tych granic.
- część III i zarazem ostatnia to “Przełamywanie barier”. Hutchinson opisuje jak można trenować mózg, omawia również eksperymenty związane m.in. ze stymulowanie mózgu prądem elektrycznym oraz ludzkimi przekonaniami, które mają duży wpływ na osiągane przez nas wyniki sportowe.
Przedmowę napisał sam Malcolm Gladwell - Ci którzy interesują się rozwojem osobistym na pewno wiedzą kim jest ten człowiek. Kolejny plus książki.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że pozycja ta ma charakter naukowy, dużo jest w niej przypisów i odnośników do literatury anglojęzycznej. Co ważne w tego typu publikacjach bazuje na najświeższych badaniach. Dużo treści stanowi opis wykonywanych eksperymentów w różnych częściach świata, związanych oczywiście z tytułową wytrzymałością. Po przeczytaniu większości książki opis ciągłych eksperymentów stawał się coraz bardziej nużący, jednak fajnym motywem był z kolei fakt, że co jakiś czas powracał temat ukazujący próbę pobicia rekordu świata na dystansie maratońskim (próba złamania granicy 2:00 przez kenijskiego biegacza Kipchoge). W tych rozdziałach poznajemy od podszewki przygotowania do tak spektakularnej próby. Równie ciekawe były opisy zmagań kolarzy w jeździe godzinnej - w tej kategorii należy przejechać jak najdłuższy dystans. Kolejna książka która pokazuje jakim człowiek jest niezwykle skomplikowanym stworzeniem i jak wiele czynników należy wziąć pod uwagę, jeśli mamy zamiar bić rekordy. Wszystko (nawet najmniejszy szczegół) ma znaczenie i dużo zależy od nastawienia i przekonania, że jest to możliwe do wykonania.
Na kolejny plus zasługują wzmianki o prekursorach wytrzymałości. Niezwykły hart ducha, wizjonerstwo - m.in. te cechy pozwoliły tym osobom zapisać się na zawsze, na kartach historii.
Wytrzymałość jest tak złożona, że omawiane w większości książki eksperymenty musiały niejako oddzielać te zmienne, aby nie zaburzały one ogólnych wyników. Co więcej otrzymywane rezultaty zależą również od motywacji badanego, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Naukowcy od wielu lat zajmują się tym zagadnieniem a jak widać po tej publikacji - wiele jeszcze jest niewiadomych.
Chcąc uzyskiwać jak najlepsze wyniki w szeroko rozumianej wytrzymałości należy poznać swoje ciało i mózg. To ten ostatni organ dba (już z wyprzedzeniem) abyśmy nigdy nie dotarli o prawdziwego kresu naszych możliwości ponieważ mogłoby to się skończyć dla nas tragicznie - jest to zarządzanie wyprzedzające. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pomimo wysiłku, przebytego dystansu np. na maratonie lub dłuższych dystansach ludzie (w większości) na widok zbliżającej się mety potrafią jeszcze wykrzesać z siebie energię i przyspieszyć na finiszu. Wniosek jaki może się nasunąć to taki, że Twoje mięśnie były zdolne do szybszego biegu, jeśli byłeś zdolny do przyspieszenia na mecie.
Podsumowując: książka niezwykle ciekawa, poszerza horyzonty i dla kogoś kto interesuje się sportem, wytrzymałością - na pewno będzie bardzo cenna bo wiele zawartych wskazówek może pomóc w poprawie wyników a także w uświadomieniu sobie swoich ograniczeń i przyczynach dlaczego tak się właśnie dzieje.

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co bardzo dziękuję.

Hutchinson “Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości”

Książka podzielona została na trzy zasadnicze części:
- część I. “Umysł i ciało”, gdzie poruszane są kwestie ciała człowieka jako ludzkiej maszyny oraz tego jakoby decyzjami człowieka rządził centralny zarządca czyli mózg (“ciało wyznacza granice, a mózg decyduje o tym, jak bardzo się do nich zbliżysz” -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
34

Na półkach: ,

Dla osób zainteresowanych sportem i poprawą swoich wyników ta książka będzie na pewno ciekawą pozycją skłaniającą do przemyśleń. Wiele zawartych w niej wskazówek może pomóc w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników i uświadomieniu sobie swoich ograniczeń i ich przyczyn. "Wytrzymałość" Hutchinsona bazuje na najbardziej aktualnych badaniach z rożnych części świata dotyczących biegania i innych sportów wytrzymałościowych. Mówi o tym, jak umysł działa w warunkach skrajnego wysiłku, bólu czy zagrożenia i jak wpływa na funkcjonowanie.

Dzięki tej książce dowiadujemy się jak wiele czynników wpływa na nasze wyniki, wytrzymałość czy możliwość pobicia rekordu życiowego. Jak wiele szczegółów ma znaczenie, jak dużo zależy od naszego nastawienia i wiary w to, że coś jest tak naprawdę do zrobienia.

Dla osób zainteresowanych sportem i poprawą swoich wyników ta książka będzie na pewno ciekawą pozycją skłaniającą do przemyśleń. Wiele zawartych w niej wskazówek może pomóc w uzyskaniu jeszcze lepszych wyników i uświadomieniu sobie swoich ograniczeń i ich przyczyn. "Wytrzymałość" Hutchinsona bazuje na najbardziej aktualnych badaniach z rożnych części świata dotyczących...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    70
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    9
  • Teraz czytam
    8
  • Popularnonaukowe
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Do kupienia
    1
  • Trening sportowy
    1
  • Biblioteka
    1
  • Przeczytane 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wytrzymałość. Elastyczne granice ludzkich możliwości


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne