Siedem grzechów głównych. Pokonywanie wad i słabości ze św. Tomaszem z Akwinu

Okładka książki Siedem grzechów głównych. Pokonywanie wad i słabości ze św. Tomaszem z Akwinu Kevin Vost
Kevin Vost Wydawnictwo: W drodze religia
religia
The Seven Deadly Sins. A Thomistic Guide to Vanquishing Vice and Sin
W drodze
2020-02-01
2020-02-01
Justyna Grzegorczyk
religia wiara teologia

By życie w społeczeństwie mogło być pod każdym względem uporządkowane, koniecznym jest zachowywanie określonych norm społecznych, w tym również zasad moralnych. Nieprzestrzeganie ich absolutnie nie jest sprawą indywidualną, narusza bowiem prawidłowe relacje międzyludzkie. Na określenie niewłaściwego postępowania można użyć różnych pojęć. Dla człowieka wierzącego najbardziej oczywistym jest słowo „grzech”, którego ogólna klasyfikacja jest powszechnie znana. Książka "Siedem grzechów głównych. Pokonywanie wad i słabości ze św. Tomaszem z Akwinu" stanowi po mistrzowsku opracowane studium przypadku, które wyjaśnia, dlaczego Pana Boga w szczególny sposób obrażają konkretne występki: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo.

Kevin Vost w swoich przemyśleniach nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ogólnego spojrzenia na grzechy główne, ale dokładnie i obszernie omawia ich elementy składowe. Całość została podzielona na dwie zasadnicze części. W pierwszej, analizując historię pojęcia grzechów głównych, autor kieruje uwagę na księgi biblijne, cytując konkretne fragmenty. Zestawiając grzechy główne w formie tabelki, do każdego z nich (wraz z ich gramatycznymi wariantami) przyporządkowuje liczbę odniesień biblijnych. W dalszych rozważaniach posiłkuje się założeniami ojców pustyni, teologów, doktorów Kościoła: Ewagriusza z Pontu (Osiem złych myśli),Jana Kasjana (Osiem wad najważniejszych),Prudencjusza (Siedem wad),Jana Klimaka (Siedem grzesznych namiętności),świętego Grzegorza Wielkiego (Siedem grzechów głównych) oraz świętego Tomasza z Akwinu (Siedem wad głównych).

Drugą część publikacji z powodzeniem można nazwać częścią praktyczną, w niej bowiem Kevin Vost ułatwia czytelnikowi walkę z grzechami głównymi, po to, by w ich miejscu rozwinąć życie duchowe. Omawiając każdy grzech po kolei, jako pomoc proponuje następujące strategie: rachunek sumienia, przyjmowanie sakramentów, obserwacja kroków wiodących do grzechu, odmawianie modlitw, doskonalenie cnoty, zanurzenie w świecie ducha oraz naśladowanie Chrystusa.

Ogrom spostrzeżeń przedstawionych w publikacji Wydawnictwa W drodze pochodzi od starożytnych i współczesnych filozofów, teologów, historyków oraz psychologów a także z poglądów wielu świętych. Z drugiej części Sumy teologicznej zaczerpnięte zostały przemyślenia Akwinaty. Początki rozdziałów wzbogacono o dopasowane do treści fragmenty biblijne (wraz z siglami) oraz passusy filozoficzno-teologiczne. Przypisy (oprócz wyjaśnień) zawierają również źródła bibliograficzne. W tekście zamieszczono liczne tabelki, schematy, zestawienia, wypunktowania i wyliczenia. Wyrażenia warte szczególnej uwagi zapisano rozstrzeloną czcionką. Uzupełnienie stanowią: „Krótka historia nazw siedmiu grzechów głównych”, „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu i siedem grzechów głównych” oraz „Tradycyjna tabela wad i cnót, i vice versa”. Zdobiący okładkę wąż kusiciel – symbol podstępności, zamętu, braku harmonii, niszczącej mocy grzechu – stanowi najlepszą zapowiedź tego, co kryje wnętrze lektury.

Książka "Siedem grzechów głównych. Pokonywanie wad i słabości ze św. Tomaszem z Akwinu" zaliczana jest do literatury specjalistycznej, jednak podjęta tematyka oraz ciekawy i zrozumiały sposób przekazu, czyni z niej lekturę dostępną dla wszystkich. Publikacja Wydawnictwa W drodze przeznaczona jest więc dla każdego, warto bowiem wiedzieć, które grzechy i dlaczego właśnie te obrażają Pana Boga w szczególny sposób. Zdobyta wiedza pomoże skuteczniej z nimi walczyć.

• Teologia
  • Poradniki, Popularnonaukowe