Jak szukać i znajdować wolę Bożą

Wydawnictwo: WAM
7 (10 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
chrześcijaństwo
religia
Czytam

Przejawem woli Bożej w naszym życiu jest rozeznanie duchowe. Im pełniejsze życie duchowe, tym głębsza możliwość rozeznania duchowego. Jak odróżniać wolę Bożą od naszej woli? W swoich rozważaniach O. Józef Augustyn SJ wskazuje, że szukanie woli Bożej jest naszym zadaniem, a pojawiające się wątpliwości nie mogą być traktowane jako grzech. Wola Boża wymaga zaangażowania wszystkich ludzkich sił. Jak objawia się wola Boża w ludzkim życiu? Jakie są znaki woli Bożej? Czego domaga się rozeznanie duchowe? Jakie są etapy rozeznania duchowego? Jaką rolę pełnią uczucia w rozeznaniu duchowym? Musimy pamiętać, że każde rozeznanie duchowe rozpoczyna się od zakwestionowania naszych pragnień.

Wydanie III poprawione i uzupełnione.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sagittaire | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Z zasady nigdy nie czytam książek po raz drugi. A że nic nie potwierdza zasady tak jak wyjątek, to "Jak szukać" przeczytałam właśnie po raz trzeci.

Autor - znany jezuita, świetny psycholog oraz kierownik duchowy z ogromnym doświadczeniem i wyczuciem w sposób dziecinnie wprost prosty, daje bajecznie proste wskazówki w rozeznaniu trudnych spraw.

Gdy po raz pierwszy czytałam tę książkę kilkanaście lat temu dziwiło mnie przede wszystkim to, że rzeczy dość skomplikowane mogą być przedstawione tak bajecznie prosto (a jak powszechnie wiadomo należę do wielkich miłośników prostoty). Dziś, czytając po raz trzeci, dziwiło mnie przede wszystkim to, jak skuteczne są te proste wskazówki i jak bardzo ich stosowanie uprzyjemnia mi życie.

Według mnie ta książka mogłaby mieć tytuł "Jak rozeznać siebie, swoje stany i pragnienia, żeby podejmować decyzje, których nie będzie się żałować i które sprawią, że będzie nam przyjemnie i naprawdę dobrze w życiu". Nie chodzi tu tylko o poznanie...

Ola | 2016-12-25
Na półkach: Światło, Posiadam, Przeczytane