Shaq. Bez cenzury. Wyd. II

Okładka książki Shaq. Bez cenzury. Wyd. II Jackie MacMullan, Shaquille O’Neal
Okładka książki Shaq. Bez cenzury. Wyd. II
Jackie MacMullanShaquille O’Neal Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Shaq. Uncut
Sine Qua Non
2019-10-16
2019-10-16
Michał Rutkowski
Shaquille O'Neal NBA koszykówka

Okładka książki Gotuj i jedz jak Shaq. Mistrzowskie przepisy na nakarmienie rodziny i przyjaciół Rachel Holtzman, Shaquille O’Neal, Matthew Piekarski, Matthew Silverman
Gotuj i jedz j... Rachel Holtzman, Sh...
Okładka książki Shaq bez cenzury Jackie MacMullan, Shaquille O’Neal
Shaq bez cenzury Jackie MacMullan, S...

Okładka książki Spalony Andrzej Iwan, Krzysztof Stanowski
Spalony Andrzej Iwan, Krzys...
Okładka książki Larry vs Magic. Kiedy rządziliśmy NBA Larry Bird, Earvin "Magic" Johnson, Jackie MacMullan
Larry vs Magic... Larry Bird, Earvin ...
Okładka książki Phil Jackson. 11 pierścieni Hugh Delehanty, Phil Jackson
Phil Jackson. ... Hugh Delehanty, Phi...

Książka kończy się na zakończeniu kariery Shaqa. Czyta się lekko, bardzo przyjemnie. To jeden z moich ulubionych koszykarzy z młodości i lektura tylko to potwierdziła. Pozytywny człowiek, z poczuciem humoru i z ludzkimi słabościami. Dobra pozycja dla fana koszykówki.

Po książkę o Shaqu sięgnąłem przede wszystkim z sentymentu, ponieważ miałem okazję występy O’Neala oglądać jeszcze w telewizji. No i nie zawiodłem się. Po przeczytaniu książki poznałem Shaqa, którego do tej pory nie znałem. Poznałem człowieka, który spełniał się nie tylko na koszykarskim parkiecie, w studiu muzycznym, ale także na policyjnej służbie. Niesamowita historia przedstawiona w sposób szczery i bezpośredni. Ponadto dużą wartością dodaną książki jest pokazanie przez O’Neala ciekawostek zza kulis NBA oraz relacji m.in. z Kobem Bryantem, Lebronem Jamesem, a także trenerami: Philem Jacksonem, Patem Rileyem i Docem Riversem. Mimo, że książkę całkiem dobrze się czyta, to w trakcie czytania nie doświadczałem efektu WOW i tego, że nie mogłem się doczekać, aby przełożyć kolejną kartkę i kolejną. Ale pomimo to uważam, że warto książkę przeczytać, szczególnie kiedy koszykówka jest Ci bliska i przede wszystkim, że jest to autobiografia, napisana przez samego Shaqa.

Łatwa i przyjemna lektura. Raczej dla fanów koszykówki, zwłaszcza tych, którzy swoją przygodę z NBA zaczynali w latach dziewięćdziesiątych i doskonale pamiętają Shaq'a i Orlando Magic. Dowiedziałem się kilku rzeczy o sytuacji w Magic, w Lakers, z Kobe'm, playoffach i samym Shaq'u, oczywiście jego zdaniem. Warto było wrócić do lat podstawówki i czasów Magic Basketball.

Prześwietna książka. Najlepsza biografia jaką czytałem, ale komuś takiemu jak Shaq ze swoim życiorysem...nie mogło być inaczej. Świetne otwarcie koszykarskiego świata w wydawnictwie SQN, które jest odpowiedzialne za 90% literatury o tej tematyce w Polsce.
Sama książka napisana bardzo ciekawie, rzeczowo i naprawdę zapada w pamięć a historie Shaqa i jego życie to coś niesamowitego !

Co tu dużo mówić. Książka Shaqa jest do bólu shaqowa, kto go zna z telewizji, wywiadów i innych mediów nie będzie zaskoczony książką. Jest pełna humoru, zabawy, ale również wściekłości i czasem egocentryzmu. Ciekawa podróż przez życie O'Neala od czasów kiedy był zwykłym chłopcem jak wielu z nas poza swoim ponadprzeciętnym wzrostem, przez czasy marzeń o NBA, aż po ich spełnienie i zakończenie kariery. Możemy razem z tym sympatycznym olbrzymem przeżyć w przyspieszonym tempie jego dorastanie, dojrzewanie i nabieranie pokory. Ponadto wrzuca w opowieść wiele zakulisowych anegdot, o które ciężko z normalnych dróg medialnych. Z racji ilości sportu i najlepszej ligi świata w koszykówce książce polecam tę pozycję zwłaszcza koszykarskim świrom i fanom NBA, ale również ludziom, którzy chcą "spędzić trochę czasu" z zabawną duszą towarzystwa i wielkim twardzielem o dobrym sercu.

Bardzo przyjemnie się czyta.

Bardzo przyjemnie się czyta.

Pisana lekko, acz skrupulatnie, z zachowaniem chronologii, ale bez zbytniego rozkładania spotkań na części pierwsze. Wiele się dowiedziałem, choćby o tym, jak wraz z wiekiem zmieniał się sposób przywództwa Shaqa w drużynie, czego nie można powiedzieć choćby o Michaelu Jordanie. Krótko mówiąc - warto przeczytać.

Każdy kto interesuje się koszykówką znajdzie coś w tej książce dla siebie, ja dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy o Shaqu. Sama biografia moim zdaniem jest trochę mniej "szczegółowa" niż chociażby książka o Jordanie, jednak mimo tego polecam.

Zapowiedź książki obiecywała wiele. Zakulisowe smaczki NBA, mnóstwo humoru i świetną przygodę.
Przeczytałem ją bardzo szybko bo jest napisana przyjemnie, ale wydaje mi się że bardzo powierzchownie. Wspomnianych wyżej walorów nie uraczyłem. Czasem się uśmiechnąłem, czasem inaczej spojrzałem na Shaquille. NBA to bardzo ważny rozdział w moim życiu. Jestem z pokolenia "hej hej tu NBA".
Liczyłem że po przeczytaniu tej książki moje życie znów nabierze młodzieńczego blasku wspomnień. Niestety miałem wrażenie że przeczytałem trzysta stron nie za głębokich, wspomnień Shaq'a. Uważam że można przeczytać tą pozycję dla rozluźnienia, ale fajerwerków proszę się nie spodziewać.

Świetna. Polecam!

Świetna. Polecam!