Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro

Okładka książki Słowianie. Wiara i kult Grzegorz Antosik, Rafał Merski
Słowianie. Wia... Grzegorz Antosik, R...
Okładka książki Neopogaństwo w Polsce, Tom II Grzegorz Antosik, Alicja Barcikowska, Szymon Beźnic, Mariusz Filip, Agnieszka Gajda, Igor Górewicz, Jacek M. Majchrowski, Anna Olszewska, Stanisław Potrzebowski, Scott Simpson, Tomasz Szczepański, Maciej Witulski, Anna Zaczkowska
Neopogaństwo w... Grzegorz Antosik, A...

UWAGA! Komentarze spod nicków Tadek, Feliks, Misza, Lambert napisał janusz Tomasz Józef Kosiński - zawistny turbolechita, amator wypisujący niestworzone idiotyzmy o religii Słowian (hejtowanie z tylu kont zdradza także poważne problemy psychiczne tego jegomościa).

W przeciwieństwie do niego Michał Łuczyński jest profesjonalnym badaczem religii Słowian. Polecam.

user: michał, to współautor ksiązki Michał Łuczyński, który nawet się kryje z tym, że sam wystawia swoim książkom tutaj 10* i pisze pochlebne oceny. Dla mnie to całowita dyskwalifikacja tego autora, abstrahujac od tego, ze wydanie ankiet, to nie jest dobry pomysł na książkę o Słowianach, ale ktoś musiał za to zapłacić, tylko szkoda pieniędzy naiwnych czytelników.

Czy książki naukowe mogą być ciekawe? W jakiej formie zebrać wypowiedzi kilkudziesięciu naukowców na ten sam temat w jednej publikacji? Czy takie wydania mają sens? Czemu mają służyć?
Myślę, że właśnie przed takimi pytaniami stanęli Grzegorz Antosik i Michał Łuczyński, autorzy, a tak naprawdę redaktorzy książki pt. "Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro" wydanej pod patronatem Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu, znanego z Festiwalu Mitologii Słowiańskiej. Antosik i Łuczyński są tu autorami wstępu, zakończenia i przede wszystkim pytań. Jakich? Ta książka to forma ankiety przeprowadzonej z 33 naukowcami zmagającymi się w swej codziennej pracy z zagadnieniami związanymi z wiarą Słowian. W każdej części czytelnik najpierw spotka się z krótkim biogramem badacza oraz jego odpowiedziami na osiem pytań dot. m.in. celu badań tejże wiary, podejścia do synkretyzmu z chrześcijaństwem, stanu i postępu badań, szans ich rozwoju w przyszłości i sposobów na uzyskanie zadowalających rezultatów w tym zakresie. Pytania same w sobie są naprawdę ciekawe, dają do myślenia i nakierowują na nowe ścieżki, którymi może podążyć nauka. Poza tym dobrze podsumowują obecny stan wiedzy i dotychczas zastosowane metody badawcze. Jedyne co przeraża to tak ogromne zróżnicowanie w podejściu do tematu nawet wśród polskich naukowców, bo wśród niektórych wypowiedzi padają głosy, że w tej dziedzinie już nic więcej się nie odkryje lub nic znaczącego.
Wśród owej skądinąd dysputy wyłania się potrzeba badań interdyscyplinarnych, gdzie każdy znawca będzie mógł dorzucić swoją cegiełkę. Moim zdaniem ważne jest, by nikt nie traktował swojej dziedziny jako tej najważniejszej, lecz jako uzupełnienie całości, a sam choć liznął wiedzy kolegów. Czemu? Bo tylko dzięki temu można coś jeszcze wyłonić z dawnych źródeł i umiejętnie podejść do nowych odkryć, np. z wykopalisk archeologicznych. Jako historyk i archeolog z wykształcenia wiem jak łatwo wpaść w pułapkę schematycznego myślenia. Mój macierzysty kierunek studiów, interdyscyplinarny, nauczył mnie niezamykania się na nowe, łączenia zdobytej wiedzy z różnych dziedzin, by móc interpretować pewne procesy i zjawiska społeczne oraz gospodarcze na przestrzeni wieków.
Mam nadzieję, że "Badania nad wierzeniami Słowian" są zalążkiem nowego kierunku badań dawnej Słowiańszczyzny, daniem wspólnej przestrzeni do wymiany myśli badaczy tego zagadnienia, tzw. burzy mózgów, np. w postaci cyklicznych konferencji, publikacji, powstania interdyscyplinarnych zespołów, by jak najlepiej poznawać przeszłość, rekonstruować ją z zachowanych szczątków, a tym samym popularyzować wiedzę.
Publikacja Antosika i Łuczyńskiego to wołanie, by nie zapomnieć o naszych słowiańskich korzeniach, nie porzucać marzeń, nie zamykać się w hermetycznym naukowym środowisku, lecz wyjść z wiedzą do społeczeństwa, więcej mówić i publikować, więcej badać i konsultować się z innymi naukowcami z różnych dziedzin.
Pasjonaci słowiańskiej tematyki odnajdą tu dla siebie kopalnię wiedzy (merytoryczną, metodologiczną),wskazówki co do interpretacji artefaktów czy różnych szkół. Warto zapoznać się z tą publikacją.

Książka okazała się dla mnie sporym rozczarowaniem. Przede wszystkim oczekiwałam czegoś zupełnie innego (to zdecydowanie moja wina) i z niewiadomych przyczyn nastawiłam się, że 33 uczestniczących w badaniu naukowców będzie mogło swobodnie opowiedzieć o swoich badaniach i podejściu do wierzeń słowiańskich. W tym przypadku zdecydowano się jednak na wykorzystanie ankiety, przez co na dłuższą metę książka jest niestety dość nudna. Możliwe jest także, że mój brak zachwytu nad tą pozycją uwarunkowany jest dość świeżo ukończonymi studiami historycznymi. Przez większość czasu nie mogłam pozbyć się wrażenia, że "ja to już słyszałam". W "Badaniach..." świetni badacze z różnych dyscyplin odpowiadają na pytania o sens pracy naukowej nad Słowianami, jednak w jakiś sposób nie udaje im się do mnie przemówić. Miałam wrażenie, że część odpowiedzi została udzielona lakonicznie. Szczerze żałuję, że nie pozwolono ankietowanym opowiedzieć o Słowiańszczyźnie w ich własnym stylu.

Książka zawiera odpowiedzi 33 naukowców z Polski i zagranicy na ankietę dotyczącą religii pogańskich Słowian i jest do ściągnięcia za darmo ze strony wydawcy http://muzeumslowianskie.pl/wp-content/uploads/ksiazki/Badania_nad_wierzeniami_Slowian_ebook.pdf

Muszę się przyznać, że na początku książka wydawała mi się nudna i przez pierwsze 20 stron się męczyłam. Prawdopodobnie przez niespotykaną formę książki, z którą nie tylko po raz pierwszy się spotkałam, ale także jej nie rozumiałam. Na szczęście nie na długo. Książka jest w formie ankiety, ja bym ją nazwała naukowym reportażem w formie ankiety właśnie. Mamy tu aż 33 badaczy odpowiadających na 8 przygotowanych pytań. Część z nich była niedoprecyzowana i zbyt ogólna, co zostawiło może zbyt dużo pola do własnych interpretacji. Spowodowało to, że kilka osób chyba ich nie zrozumiała, albo była bardzo zachowawcza. Jedna z nich w ogóle na pytanie z kurczakiem, czy z baraniną odpowiedziałaby "tak". Jak piszemy publikacje nie pijemy, pamiętajcie.

Pozycja jest jednak cudowną skarbnicą wiedzy na wielu podłożach. Już mówię na jakich.

Po pierwsze i najważniejsze - możemy poznać dzięki niej wspaniałych badaczy różnych dziedzin i stron Słowiańszczyzny. Pomoże to nie tylko w szukaniu ważnych publikacji, ale również da szersze spojrzenie na problematykę, głównie z zakresu mitologii i etnografii. Mam od dawna wrażenie, że polskie środowisko uniwersyteckie jest dość hermetyczne. Relatywnie dopiero od niedawna zaczęły pojawiać się na konferencjach osoby z wielu państw (publikujący w swoim języku),a oni dają nam często inspiracje do poszukiwań w nieco innym kierunku, albo możliwość spojrzeć na daną problematykę w inny sposób. Taka współpraca moim zdaniem byłaby bardziej pełna i owocna przy zagadnieniach myślenia abstrakcyjnego. Także zgadzam się z większością badaczy piszącymi o takiej potrzebie. Konferencje powinny być lepiej ogłaszane i promowane, najlepiej w formie konkursów.
Cieszy to, że raczej badacze mają podobne cele. Niewielkim problemem mogą być różne drogi, jakie prowadzą do celu, ale to często pomaga rozważać problem szerzej. Większość dostrzega potrzebę współpracy międzynarodowej i tłumaczeń artykułów i książek z zagranicy. Jednak mimo tego, że takie głosy się pojawiają, to przeszkadza jakaś wrogość do innych dziedzin i metod. Widać więc, że jeśli takowy dialog w ogóle zostanie podjęty, to albo będzie on tytaniczny, albo część z osób podejdzie do niego sceptycznie. Ja jednak jestem pełna optymizmu w tej kwestii.
To co smuci, to fakt że widać wspomniane duże niezrozumienie, a nawet lekceważenie pomiędzy różnymi dziedzinami naukowymi. Odniosłam też niestety wrażenie (generalizowane),że im młodsza osoba tym bardziej bucowata. Starsi badacze mają dużo więcej pokory i "luzu". Sporo wypowiedzi jest też mocno pesymistycznych, jeśli chodzi o przyszłość badań.

Religia i wierzenia wczesnośredniowiecznych Słowian od dawna są obiektem zainteresowań historyków, archeologów, etnologów, religioznawców i wielu reprezentantów innych nauk. Mimo to, do dziś nie udało się im wypracować wspólnego i spójnego stanowiska w tym temacie. Różnice i sprzeczności w interpretacjach biorą się nie tylko z charakteru relatywnie ograniczonej bazy źródłowej, ale również, i przede wszystkim, z różnych metod badawczych typowych dla każdej z dziedzin nauki. By poznać lepiej poszczególne twierdzenia naukowców, potrzeba często żmudnych poszukiwań w dość rozproszonej i często trudno dostępnej literaturze (o pomstę do nieba wołają wysokości nakładów niektórych monografii). A gdyby tak można było zebrać opinie wielu badaczy w jednym miejscu zamiast szukać w gąszczu literatury i czasem się rozczarowywać? Właśnie czegoś takiego podjęli się Grzegorz Antosik i Michał Łuczyński w książce "Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro". Pozycja ta jest wynikiem ankiety, w której udział wzięło trzydziestu trzech naukowców z jedenastu krajów. W ankiecie pojawiły się pytania o cele badań nad religią dawnych Słowian, kondycję tych badań, metody badawcze, najważniejsze odkrycia ostatnich lat, czy perspektywy na przyszłość.

Celem niniejszej książki nie była jednak rekonstrukcja życia religijnego dawnych Słowian, a uchwycenie ogólnego stanu badań i stanowisk naukowców wobec tego zagadnienia. Ankietowa forma tej pozycji pozwala w prosty sposób przedstawić wielość podejść i zapatrywań badaczy. Znajdziemy tu zarówno wypowiedzi nad wyraz optymistyczne, jak ultrasceptyczne (by nie powiedzieć negatywne) z całym zakresem stadiów pośrednich. Nie chcę odbierać Wam radości z lektury, dlatego nie będę przybliżał dokładniej poszczególnych odpowiedzi. Zamiast tego pozwolę sobie na podzielenie się ogólnymi wnioskami płynącymi z tej książki.

Większość badaczy, pomimo reprezentowania zupełnie różnych dziedzin nauki, niemal jednogłośnie wskazuje, że nie jesteśmy w stanie zrekonstruować dokładnego i całościowego obrazu pogańskiej religii Słowian, ani tym bardziej teoretycznych Prasłowian. Możemy natomiast próbować z dobrymi wynikami starać się uszczegółowić poszczególne jej elementy. Również większość z nich postuluje potrzebę przeprowadzenia szczegółowych, interdyscyplinarnych, międzynarodowych studiów nad wierzeniami dawnych Słowian, przy jednoczesnej świadomości braku zaplecza finansowego i logistycznego dla tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia. W poszczególnych wypowiedziach pojawiały się między innymi obawy przed zamykaniem się naukowców na swoje dyscypliny, co może spowolnić rozwój badań. Kilku badaczy zwróciło uwagę na potencjał kryjący się w większości nieprzebadanych tekstach kaznodziejskich.

Dalszy ciąg recenzji na: https://slowianskamoc.blogspot.com/2020/04/badania-nad-wierzeniami-slowian.html

Słabe, nudne i wtórne

Słabe, nudne i wtórne

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Do kupienia
  • Słowiańskie