Słowianie. Wiara i kult

Grzegorz AntosikRafał Merski Wydawnictwo: religia
religia
2015-03-01
2015-03-01
mitologia rodzimowierstwo słowianie historia religii

Najbardziej brakuje redakcji tej książki. Osoby, która przeczytała by całość i poprawiła wiele powtórzeń. Czytając przytoczone teksty historyczne, ma się wrażenie że czyta sie jeden i ten sam tekst. Brakuje też jakiegokolwiek słowniczka, wyjaśnienia niektórych użytych słów, przetłumaczenia tekstów źródłowych "na polski współczesny". Książka sama w sobie do przeczytania w jeden dzień. Dzięki zastosowaniu dużej czcionki, pozycja wydaje sie obszerna. A można było zmniejszyć czcionkę i upchnąć więcej informacji. Bardzo skompresowane informacje.

Kiedyś próbowałem przeczytać "Mitologię Słowian" Gieysztora i gdzieś tak w 1/4 usnąłem i rzuciłem w diabły. Oznaczało to jednak, że moja wiedza o religii Słowian była prawie żadna. Spróbowałem więc z książką Panów Merskiego i Antosika....I jak na początek, jest ok. To książeczka niewielkich rozmiarów, niecałe 200 stron, wiedza w niej zawarta jest dość skondensowana, jednak wystarczająca. Mamy więc sensowny opis bogów, bogiń, wszelkich typów demonów (dobrych i złych),a także miejsc świętych. Dla kogoś kto nie jest słowianofilem, ale chce poznać podstawy to jest książka jakiej potrzebuje. Jest też sensowna bibliografia, gdyby ktoś chciał jakiś temat sobie poszerzyć.
Oczywiście, będzie "ale". Panowie (a na pewno Rafał Merski) to rodzimowiercy. Wolałbym żeby książeczka była grubsza, ale żeby były odniesienia do współczesnego rodzimowierstwa, czyli np. jak obecnie czci się konkretnego boga, jakie składa ofiary, gdzie są współczesne miejsca kultu, jak obecnie wygląda kult, jak się dba i czy się dba o wiadome miejsca święte z czasów starożytnych/średniowiecznych, etc. No ale trudno. Mimo to, polecam.

Mitologia słowiańska fascynuje mnie od dawna. Chętnie sięgam po różne publikacje jej dotyczące, czy to naukowe czy opracowania mitów. Z ogromną ciekawością sięgnąłem po książkę „Słowianie. Wiara i kult” Rafała Merskiego i Grzegorza Antosika, zwłaszcza, że z jednym z autorów miałem okazję porozmawiać i zauważyłem u niego ogromną pasję, wręcz miłość do tematu. To dobrze wróżyło książce. Niestety, zawiodłem się jak mało kiedy.

Czytało się to bardzo źle. Całość jest powierzchowna, potraktowana od niechcenia, po macoszemu, bardzo skrótowo, wręcz po łebkach. Właściwie treść nic nie wnosi jeśli ktoś jest chociaż odrobinę zorientowany w temacie. Autorzy opierają się na ciągłym cytowaniu źródeł i w sumie cytowane fragmenty wypadają tu najlepiej. Kiedy przychodzi do własnych wniosków i przemyśleń to wychodzi słabo. Albo powielane są jakieś komunały albo dostajemy serię mało odkrywczych i mało oryginalnych wniosków. Bardziej to przypomina mało starannie napisaną pracę magisterską niż poważną publikację. Do tego całość jest po prostu źle napisana. Fatalny styl, ciągłe powtórzenia a osoba, która robiła korektę za bardzo chyba się do zadania nie przyłożyła. Do tego ta olbrzymia czcionka…

Stanowczo odradzam. Nawet osobom, które dopiero zaczynają przygodę z wierzeniami i mitologią Słowian.

W skrócie, dość infantylna praca. Jest jednak zbyt poważna dla dzieci i zbyt dziecięca dla dorosłych. Wszystkie sprawy poruszone są bardzo i to bardzo po macoszemu. Jakby bardziej rozwinąć tezy i podać argumenty, pasowalaby na pracę licencjacką z historii, ale do książki dużo brakuje.

Fundacja na Rzecz Kultury Słowiańskiej WATRA w 2019 roku patronowała wydaniu książki Rafała Merskiego i Grzegorz Antosika pt. "Słowianie. Wiara i kult". To krótka lektura licząca niewiele ponad sto stron. Jej zadaniem jest przedstawienie sfery duchowej Słowian i ich dziedzictwa w sposób prosty oraz przystępny, by dotrzeć do szerszego kręgu czytelników. Czy autorom udało się osiągnąć zamierzony cel?
Pierwszy rozdział traktuje o najważniejszych bogach, m.in. Perunie, Welesie czy Świętowicie. W zestawieniu zabrakło kobiecych bogiń, np. Mokoszy. Krótki spis, czasem opatrzony cytatem z jakiejś kroniki. Rzecz ciekawa, acz niewyczerpująca tematu.
Rozdział drugi przedstawia w dużym uproszczeniu demonologię słowiańską, dzieląc pomroki na polne, powietrzne, leśne, wodne, domowe oraz wilkołaki. Interesujące opisy mogące zaintrygować czytelnika na tyle, by skłonić go do dalszych samodzielnych poszukiwań.
Rozdział trzeci opisuje święte miejsca Słowian, skupiając się przede wszystkim na znanych ze źródeł historycznych świątyniach, gajach oraz wyspach. Tu występuje prawdziwy wysyp cytatów z krótkimi komentarzami, co znacząco wzbogaca merytoryczność tekstu.
Rozdział czwarty pokrótce omawia ofiary w kulturze słowiańskiej, sporo miejsca poświęcając tym krwawym ze zwierząt. Autorzy posiłkują się licznymi cytatami. Bardzo ciekawym fragmentem jest wskazanie pewnych rytuałów, nawet w XIX i XX wieku występujących licznie na terenie wschodniej Słowiańszczyzny.
Książka pod względem treściowym jest bardzo interesująca i idealna dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rodzimą kulturą. Napisana prostym językiem. Tłumaczy najważniejsze zagadnienia sfery duchowej. Pod tym względem spełnia swoje zadanie.
Największą bolączką tego wydania jest jego redakcja, a raczej brak korekty jako takiej. Nazwy własne pisane małą literą, liczne powtórzenia, błędy interpunkcyjne związane głównie z przecinkami, błędy ortograficzne i stylistyczne (zła odmiana przez przypadki, nieodpowiednie końcówki wyrazów, niepoprawne zapisy z "nie"),brak ujednoliconego formatu cytowania, np. raz kursywą, innym razem jako cudzysłów lub kompletnie bez zaznaczenia tego. Problemem jest również brak przypisów, a w takiej pracy powinny się one znaleźć. Momentami bardziej skupiałam się na błędach niż na treści. Czasem to tak mnie denerwowało, że miałam ochotę zostawić lekturę (albo mówiąc dosadniej - rzucić w kąt).
"Słowianie. Wiara i kult" Rafała Merskiego i Grzegorza Antosika to lektura - ciekawostka. Dobra na leniwe popołudnie. Na pewno przypadnie do gustu mniej wymagającym słowianofilom i okaże się pomocna dla początkujących.

Książka absolutnie wybitna i edukująca

Książka absolutnie wybitna i edukująca

"Słowianie wiara i kult" to pozycja ze stajni wydawnictwa "Watra", które się już parę razy przewijało na łamach bloga. Tym razem autorami są Pan Rafał Merski oraz Grzegorz Antosik. Jest to książka popularnonaukowa na "jedno chapnięcie". Wiedza jest bardzo skondensowana jak puszka robali zabranych na ryby. Szybciutko się czyta i jest napisana w przyjemny i przystępny sposób. Zamiast czytać wątpliwej jakości mitologie, możecie sięgnąć po ową pozycję, jest dużo bardziej wartościowa.
W książce omówione są naczelne Bóstwa Słowian, (choć ich wybór może wydawać się nieco dziwny i jest (hehe) szowinistyczny),demonologia oraz poruszony jest szeroko pojęty temat miejsc kultu. Ciekawy wybór powołujący się głównie na porządne, naukowe źródła.
Zarówno wadą jak i zaletą może być fakt, że jest tak krótka jak na tak szeroko podjętą dyskusję. Nawet za krótka. Istnieje możliwość, że osoba "oczytana" może nie znaleźć w niej nic, co by ją zaskoczyło ale dla zupełnego laika, osoby "wchodzącej" w tematykę Słowian, albo męczącej się pozycjami stricte naukowymi może być w sam raz.

Ksiażka spełnia swoją rolę doskonale. Jest malutka, czyta się ją jednym tchem w jeden dzień. Zawiera sporo treści, pomimo małej objętości. Nie znudzi więc laika, a dla pasjonata jest ściągawką i powtórką z materiału już znanego. Ładne wydanie, opatrzone w kilka pięknych ilustracji. Przydałoby się natomiast dodać materiał o Boginiach - np. o Marzannie, jak również o obrzędach. Książka jest rzetelna historycznie, nie zastaniemy w nim ani jednej bzdury wyssanej z palca, sam konkret. Panowie Rafał Merski i Grzegorz Antosik stanęli więc generalnie na wysokości zadania.

Brakuje tego typu publikacji. Bardzo ważna dla rodzimowierstwa publikacja

Brakuje tego typu publikacji. Bardzo ważna dla rodzimowierstwa publikacja

Nie napisali nic nowego, a czytać się tego nie da. Brak interpunkcji, błędy. Są ciekawsze pozycje. Okładka fajna, więc dostaje dwie gwiazdki. Tyle.

• Słowianie
  • 🌛 Wierzenia, legendy, podania, baśnie