Pietja

Profil użytkownika: Pietja

Torvń Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
9
Przeczytanych
książek
13
Książek
w biblioteczce
5
Opinii
16
Polubień
opinii
Torvń Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Miałem okazję zapoznać się z tą pozycją i muszę stwierdzić, że jej treść to przede wszystkich ezoteryczny bełkot polany sosem słowiańskim. W istocie nie jest to książka dotyczące tego, czego dotyczyć ma w swym założeniu.

Miałem okazję zapoznać się z tą pozycją i muszę stwierdzić, że jej treść to przede wszystkich ezoteryczny bełkot polany sosem słowiańskim. W istocie nie jest to książka dotyczące tego, czego dotyczyć ma w swym założeniu.

Pokaż mimo to

Okładka książki Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro Grzegorz Antosik, Michał Łuczyński
Ocena 8,1
Badania nad wi... Grzegorz Antosik, M...

Na półkach: , ,

Religia i wierzenia wczesnośredniowiecznych Słowian od dawna są obiektem zainteresowań historyków, archeologów, etnologów, religioznawców i wielu reprezentantów innych nauk. Mimo to, do dziś nie udało się im wypracować wspólnego i spójnego stanowiska w tym temacie. Różnice i sprzeczności w interpretacjach biorą się nie tylko z charakteru relatywnie ograniczonej bazy źródłowej, ale również, i przede wszystkim, z różnych metod badawczych typowych dla każdej z dziedzin nauki. By poznać lepiej poszczególne twierdzenia naukowców, potrzeba często żmudnych poszukiwań w dość rozproszonej i często trudno dostępnej literaturze (o pomstę do nieba wołają wysokości nakładów niektórych monografii). A gdyby tak można było zebrać opinie wielu badaczy w jednym miejscu zamiast szukać w gąszczu literatury i czasem się rozczarowywać? Właśnie czegoś takiego podjęli się Grzegorz Antosik i Michał Łuczyński w książce "Badania nad wierzeniami Słowian. Wczoraj, dziś, jutro". Pozycja ta jest wynikiem ankiety, w której udział wzięło trzydziestu trzech naukowców z jedenastu krajów. W ankiecie pojawiły się pytania o cele badań nad religią dawnych Słowian, kondycję tych badań, metody badawcze, najważniejsze odkrycia ostatnich lat, czy perspektywy na przyszłość.

Celem niniejszej książki nie była jednak rekonstrukcja życia religijnego dawnych Słowian, a uchwycenie ogólnego stanu badań i stanowisk naukowców wobec tego zagadnienia. Ankietowa forma tej pozycji pozwala w prosty sposób przedstawić wielość podejść i zapatrywań badaczy. Znajdziemy tu zarówno wypowiedzi nad wyraz optymistyczne, jak ultrasceptyczne (by nie powiedzieć negatywne) z całym zakresem stadiów pośrednich. Nie chcę odbierać Wam radości z lektury, dlatego nie będę przybliżał dokładniej poszczególnych odpowiedzi. Zamiast tego pozwolę sobie na podzielenie się ogólnymi wnioskami płynącymi z tej książki.

Większość badaczy, pomimo reprezentowania zupełnie różnych dziedzin nauki, niemal jednogłośnie wskazuje, że nie jesteśmy w stanie zrekonstruować dokładnego i całościowego obrazu pogańskiej religii Słowian, ani tym bardziej teoretycznych Prasłowian. Możemy natomiast próbować z dobrymi wynikami starać się uszczegółowić poszczególne jej elementy. Również większość z nich postuluje potrzebę przeprowadzenia szczegółowych, interdyscyplinarnych, międzynarodowych studiów nad wierzeniami dawnych Słowian, przy jednoczesnej świadomości braku zaplecza finansowego i logistycznego dla tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia. W poszczególnych wypowiedziach pojawiały się między innymi obawy przed zamykaniem się naukowców na swoje dyscypliny, co może spowolnić rozwój badań. Kilku badaczy zwróciło uwagę na potencjał kryjący się w większości nieprzebadanych tekstach kaznodziejskich.

Dalszy ciąg recenzji na: https://slowianskamoc.blogspot.com/2020/04/badania-nad-wierzeniami-slowian.html

Religia i wierzenia wczesnośredniowiecznych Słowian od dawna są obiektem zainteresowań historyków, archeologów, etnologów, religioznawców i wielu reprezentantów innych nauk. Mimo to, do dziś nie udało się im wypracować wspólnego i spójnego stanowiska w tym temacie. Różnice i sprzeczności w interpretacjach biorą się nie tylko z charakteru relatywnie ograniczonej bazy...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Na kartach "Wojowników i wilkołaków" autor przybliża nam w wyczerpujący sposób mity, legendy i podania folklorystyczne dotyczące wilkołactwa, od starożytności, z wyszczególnieniem świata antycznego, poprzez średniowiecze (na przykładach słowiańskich, celtyckich, czy germańskich), czasy nowożytne i dziewiętnastowieczną etnografię, na wątkach literackich kończąc. Oprócz tego Leszek Słupecki przygląda się tropom etymologicznym, a także ukazuje nam analogiczne wierzenia związane z przemianami w zwierzęta spoza kręgu kultur indoeuropejskich. Z łatwością wyłapuje wspólne wątki i podejmuje się (cokolwiek fragmentarycznej) rekonstrukcji pierwotnego scenariusza mitycznego związanego z tym wierzeniem.

Pełna recenzja na: https://slowianskamoc.blogspot.com/2019/11/wojownicy-i-wilkolaki.html

Na kartach "Wojowników i wilkołaków" autor przybliża nam w wyczerpujący sposób mity, legendy i podania folklorystyczne dotyczące wilkołactwa, od starożytności, z wyszczególnieniem świata antycznego, poprzez średniowiecze (na przykładach słowiańskich, celtyckich, czy germańskich), czasy nowożytne i dziewiętnastowieczną etnografię, na wątkach literackich kończąc. Oprócz tego...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Pietja

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
9
książek
Średnio w roku
przeczytane
1
książka
Opinie były
pomocne
16
razy
W sumie
wystawione
9
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
34
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
minuta
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]