Kuzynka Marie. Tom I

Okładka książki Kuzynka Marie. Tom I Agnieszka Janiszewska
Okładka książki Kuzynka Marie. Tom I
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Kuzynka Marie (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Kuzynka Marie (tom 1)
Kuzynka Marie
Novae Res
2020-07-29
2020-07-29

Ciekawa historia rodzinna osadzona w moim ulubionym okresie historycznym, liczyłam jednak na coś więcej w pierwszym tomie. Z chęcią sięgam po drugi. Jestem ciekawa losów Marcina podczas wojny. I czy kuzynki znów będą mogły się spotkać.

Traktuję tą książkę jako wstęp do tomu drugiego bo w tym tomie oprócz tego ,że dziewczyny się spotkały i trochę poznały to nic więcej się nie dzieje

Takie pitu., pitu o niczym. Pomysł autorki na udaną książką, jak najbardziej dobry, ale niestety nie przełożył się na treść. Cały czas miałam wrażenie, że czytam wstęp, który jest zbyt długi nawet dla najcierpliwszego czytelnika! Bomba jednak nie wybuchła, a szkoda. Być może twórczyni w trakcie pisania wpadła w melancholię? Niewiele brakowało żebym popadła w ten stan. Na pewno nie skuszę się na drugą część. Po prostu nie dam rady!

Rodzinne tajemnice, wydziedziczenie, plotki, niedomówienia, spotkanie z kuzynką Marie w Korbielowie, które możliwe było dopiero po śmierci nieprzychylnych temu wydarzeniu osób. Dużo pytań, mało odpowiedzi... może w drugiej części?

Z autorką miałam już przyjemność spotkać się przy „Aż po horyzont” T1, 2 i dlatego byłam ciekawa czy spodobają mi się kolejne książki autorki. Tym razem, a może po raz kolejny poznajemy rodzinę i jej sekrety, które po latach zostają ujawnione, ale czy tylko sekrety?
Co najbardziej podobało mi się w książce to, że jest naprawdę napisana w łatwy sposób, a i historie zawarte w książce są bardzo realistyczne. W pewnym momencie czułam współczucie do pewnej bohaterki, ale nie napiszę, o kim mowa, bo na pewno będziesz wiedział, o kogo mi chodzi jak tylko sięgniesz po tę pozycję.

Marie Boratyńska, która jest główną bohaterką dowiaduje się o śmierci ojca, którego nigdy nie widziała i żeby dowiedzieć się o woli świętej pamięci ojca musi udać się w podróż do Korbielowa gdzie mieszkała jej kuzynka Emilia wraz z mężem. Tutaj dopiero zaczyna się akcja. Mogę tylko podpowiedzieć, że nigdy nie można być pewnym własnych rodziców i tego co mają za uszami bo tutaj mają i to ho,ho i ciut, ciut. Nie wierzę w to, że dobre wrażenie można zrobić tylko raz, ale nawet kilka. Jeżeli ktoś broni się przed zbliżeniem do siebie to nie odtrącajmy go, ale postarajmy zrozumieć.

Akcja dzieje się w okresie I wojny światowej miedzy. Czytając książkę będziesz miał możliwość poznania jej z dwóch stron Marie i Emilia. Nie wiem jak to jest poznać kogoś, o kim całe życie marzyłaś, albo nie miałaś pojęcia, że istnieje. Były momenty, kiedy miałam lekkie wzruszenie, bo nie każdy miał lekko, ale więcej dowiecie się już sami po przeczytaniu książki.
Zawsze podziwiałam autorów za akcję rozgrywające się w okresach wojennych i mnóstwo tajemnic, jakie wplatają w dane rodziny nie gubiąc się przy tym. Sama zaczynałam zastanawiając się czy w mojej rodzinie też znajdą się jakieś tajemnice/sekrety. Tutaj chylę czoła dla autorki za pomysł wplecenia intrygi, rodzinnego sekretu, który po latach zostaje wygrzebany, ale co się z nim stanie? jaka prawda wyjdzie na jaw to już zależy od was czy chcecie poznać powieść autorki.
Bardzo cieszę się tym, że akcja została podzielona na 2 tomy, bo za szybko byłoby się rozstać z bohaterami.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Novae Res. Będę miała cudowną pamiątkę, a i z czasem na pewno wrócę do niej.

Czytałam inną powieść Autorki i bardzo mi się podobała, dlatego sięgnęłam po "Kuzynkę Marie". I niestety się rozczarowałam. Plusem niewątpliwie jest to, że Autorka ma przyjemny w odbiorze styl i dobrze się czyta jej powieść, niemniej nie rozumiem podziału na dwa tomy, bo fabuły brak nawet na jeden... Niestety, brak tu jakiejkolwiek interesującej historii, książka nie wciąga, bo nie ma za bardzo czym... Akcja pomija pewne wydarzenia, następują przeskoki w czasie, które właściwie nie są objaśnione, przez to zupełnie gubi się głębia historyczna, brak otoczki tych lat, atmosfery międzywojnia, czegokolwiek co by stworzyło odpowiedni dla tych lat klimat. Po prostu historia relacji, tudzież właściwie braku relacji dwóch kuzynek. To za mało. Zwłaszcza na de facto - dwie książki.

Pierwsza część sagi piora jednej z moich ulubionych autorek.Pierwsza czesc jest troszeczkę rozwlekła ,ale na pewno akcja sie rozkreci w drugim tomie.Jestem dobrej myśli 😀😀

Jedna ze słabszych pozycji autorki. Przegadana, nudy. Bardzo lubię sagi rodzinne rozgrywające się na przełomie historii, ale tu ani tajemnic rodzinnych ani historii. Atutem jest łatwy, przyjemny język autorki, którego czyta się płynnie. Pierwszy tom nic nie wnosi i nie zapowiada nic nowego, przyjeżdża jedna osóbka do drugiej i to wszystko. Dziewczyny nie mogą nawiązać ze sobą kontaktu, nawiązać nici relacji. Wszystko można było ująć na kilku kartach książki, a to trwało cały tom. Może w drugim coś ruszy....

Dwutomowa opowieść napisana w stylu powieści Rozważna i romantyczna.
Przez lata historie rodzin układają się w najróżniejszy sposób, czasem jakieś zatajone urazy potrafią podzielić wydawałoby się najzgodniejsze rodziny, innym razem byle przypadek zderzy ze sobą całkowicie obce osoby i zawiąże się przyjaźń na wieki. Związki rodzinne i przyjacielskie nigdy nie były poukładane w całej swojej istocie. Zawsze coś się dzieje między ludźmi w związkach, czy to z miłości czy nienawiści.
Tak samo w tej przedstawionej tu historii. Jest ona napisana w tak pięknym języku, że od razu mi się przypomniały chwile spędzone na lekturach klasyki.
W przedwojennych czasach do Korbielowa przyjeżdża Marie na zaproszenie kuzynki. Spotkanie to jak to w relacjach rodzinnych bywa, nie jest łatwe, bo ukryte tajemnice wydają się ciążyć w rozmowach. Wiadomo to jak z krewnymi bywa - dobrze póki dobrze, a tylko jakaś zadra czy uraza wystąpi to rozłam rodzinny niesie spustoszenie w relacjach.
Czytało mi się tą historię spokojnie, może nawet aż za bardzo, ale każdym rozdziałem delektowałam się jak belgijskimi pralinkami. Tu rozmowa i spotkanie rodzinne, a między wierszami kontekst emocjonalny aż kipi. Jak lubicie ten gatunek powieści obyczajowej, to może warto sięgnąć po tą dwutomówkę?

Dwutomowa opowieść napisana w stylu powieści Rozważna i romantyczna.

Emilia mieszka w Korbielowie, jest dziewczynką ponurą, nie wzbudzającą sympatii. Często pozostawiana sama sobie lubi podsłuchiwać rozmowy dorosłych. W ten sposób dowiedziała się o istnieniu wuja Zygmunta i kuzynki Marie. Dlaczego do tej pory nie wiedziała że ojciec ma brata?

Upłynęło wiele lat nim Emilia odkryła prawdę i jeszcze kilka by mogła poznać Marie. Dziedziczka Korbielowa zaprosiła swoją kuzynkę dopiero po śmierci dziadków i rodziców. Pragnęła ją poznać i przyjąć do rodziny.

Dziwna to była wizyta. Marie nie czuła się jak gość ale jak intruz. Rozmowy z Emilią nie należały do najłatwiejszych. Zimna i zamknięta w sobie taką była Emilia, ale czy na pewno? Na pewno to zasługa wychowania i nikłego zainteresowania rodziny. Dziadek postrach wszystkich, babacia chodząca na paluszkach by niczym nie urazić męża, matka próbująca zdobyć przychylność teścia i ojciec pragnący by wszyscy dali mu święty spokój, a w tym wszystkim dziecko któremu okazywano niewiele zainteresowania.

***

Zygmunt Boratyński został wydziedziczony, jego ojciec wyrzekł się syna. Jaką straszną zbrodnię popełnił Zygmunt? Zakochał się... W Christine Arnulf mężatce, matce dwóch synów. Kobieta obdarzyła Zygmunta uczuciem i odeszła od rodziny - para była na językach wszystkich w małej podparyskiej miejscowości. Tego skandalu obyczajowego nikt nie mógł im wybaczyć. Oni jednak trwali przy sobie tworząc wraz z córką Marie szczęśliwą rodzinę. Ich dom był pełen miłości ale na zewnątrz wszyscy pamiętali i nie raz nastoletnia Marie usłyszała że jest córką ladacznicy.

Czy młode kobiety które łączą więzy krwi będą umiały znaleźć wspólny język? Czy odmienne doświadczenia skłonią je do zwierzeń i wyjaśnień?

Wątki osobiste obu i kobiet, rodzinnych animozji i skandalu został bardzo dobrze nakreślone. Dwa różne charaktery, dwa różne wychowania, bohaterki znacznie różnią się od siebie dlatego bardzo ciekawie poprowadzona została droga, która doprowadzi je do wzajemnego poznania się i zrozumienia.

Czas akcji to początek XX wieku. Konwenanse grają tutaj dużą rolę. Sezon zimowy w Warszawie sprzyja plotkom, gdy Emila zabiera kuzynkę do stolicy wzbudza niemałą sensację. Dorożki, spektakle teatralne, rozmowy przy robótkach. - klimat retro został świetnie oddany, dokładnie w taki sposób który lubię, dlatego czytało mi się bardzo przyjemnie. Autorka bardzo sprawnie posługuje się piórem, zarówno w przypadku opisów jak i dialogów - narracja zdecydowanie bardziej dopracowana niż w przypadku "Czwartej powieści".

Oprócz wątków obyczajowych mamy też wątek historyczny. Rok 1914 świat siedzi na beczce prochu. Mieszkańcy Warszawy liczą na konflikt zbrojny, Francuzi zdecydowanie zbyt lekko podchodzą do tematu wojny. Ja bardzo I wojna światowa wpłynie na losy bohaterów przekonam się już niedługo czytając tom 2.

Tom 1 serdecznie polecam, bo zagadek rodzinnych nigdy dość. Przyjemne chwile z książką w stylu retro gwarantowane.

Dodaj cytat z książki Kuzynka Marie. Tom I