Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera

Okładka książki Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera Ewa Nowak
Okładka książki Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera
Ewa Nowak Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Akademia Szpiegów (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Akademia Szpiegów (tom 2)
Czarna Owca
2020-01-15
2020-01-15

Mieszko i Marcelina wpadają na trop afery szpiegowskiej. Ktoś chce ukraść przedpremierową wersję gry StrongBrain. Kto pokusiłby się o taki wyczyn? I w jakim celu? Czy najlepszy gracz o pseudonimie Psychol? A może nienawidzący gier dyrektor szkoły? A może ktoś jeszcze? W jaki sposób kilkuletnie dzieci wraz ze wsparciem ojca podejmą się rozwiązania zagadki? I czy uda się im odkryć kto jest złodziejem? Przeczytajcie!

Tak do końca nie wiedziałam czego spodziewać się po książce "Najdroższy banan świata". Z opisu lektura dla dzieci, tematyka zaś bardzo dorosła. Autorce jednak świetnie udało się połączyć te dwa aspekty. Dzieci, pomiędzy zajęciami szkolnymi i zabawami z rówieśnikami zajmują się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Poznajemy, a raczej nasze własne dzieci poznają sposoby pracy szpiegów, detektywistyczne urządzenia, metody kamuflażu czy przekazywania sobie informacji. Uwaga! Niektóre metody mogą być wykorzystywane przy ściąganiu albo przekazywaniu sobie informacji w trakcie lekcji - tak, piszę to z własnych, szkolnych doświadczeń, choćby szyfrowania ściąg, szczególnie w czasach podstawówki.
Większość postaci drugoplanowych występujących w książce jest ujętych dość płasko, jednak pamiętajmy, że książka przeznaczona jest dla dzieci, nie dla nas, dorosłych. Poza dwójką głównych bohaterów najbardziej w oczy rzuciły mi się trzy osoby. Ojciec, o kryptonimie Czternasty, wspierający dzieci w ich szpiegowskiej pasji i będący "mózgiem" całego przedsięwzięcia. Twórczyni gry StrongBrain, mama jednego ze szkolnych kolegów Mieszka i Marceliny. I szkolna psycholożka ukrywająca się pod pseudonimem Psychol, mistrzyni gry. Obie one łamią stereotyp mówiący, że informatyka i programowanie są zajęciem przeznaczonym dla mężczyzn. Marcelina również nie jest jedynie dodatkiem do zajęć Mieszka, ale w pełni uczestniczy w szpiegowskim przedsięwzięciu.
Nie mogło oczywiście, (nie)stety zabraknąć relacji związkowych. Trochę mnie boli, że już w książce dla dzieci pojawiać się muszą relacje romantyczne, jakby bajki nie mogły się bez nich obejść. Niby ma ona pokazywać, iż jeśli ktoś nic do nas czuje, to choćby nie wiem co, tego się nie da zmienić, ale jakoś średnio to do mnie trafia.
Pierwszym moim skojarzeniem gatunkowym dotyczącym tej książki jest "Felix, Net i Nika", która to seria przeznaczona jest dla starszych czytelników i czytelniczek. Jeśli jednak seria o Anakinie, Omedze i Czternastym spodoba się Waszym dzieciom, bez obaw możecie im z biegiem czasu podpowiedzieć "Felixa...".
W książce nie mogło też zabraknąć ilustracji: są one w miarę proste w odbiorze, czarno-białe, i adekwatne do treści książki i fragmentów, obok których się pojawiają.

"Najdroższy banan świata" jest kryminałem dla dzieci w wieku 9+ z elementami science fiction, dopasowanym treściowo do wieku odbiorców i odbiorczyń, i będzie dobrą lekturą dla dzieci interesujących się szpiegostwem, sprawami kryminalnymi, szyfrowaniem, kodowaniem, czy informatyką i grami komputerowymi, bez względu na płeć. lektura ta jest również dobra do przełamywania stereotypów dotyczących udziału kobiet w zawodowej działalności związanej z informatyką.

Czy polecam? Tak. Radzę jednak porozmawiać z dziećmi po ukończeniu lektury na temat pojawiającej się relacji romantycznej.

Anakin, Omega i Czternasty wyruszają na poszukiwanie najdroższego banana na świecie. Jeśli ten zaginiony przedmiot wpadnie w niepowołane ręce, światem może wstrząsnąć kataklizm. A przynajmniej światem gier komputerowych.
Tytułowy najdroższy banan świata to nic innego, jak pen-drive z najnowszą wersją popularnej gry komputerowej, której premiera zbliża się wielkimi krokami i wszyscy chcą ją mieć bez względu na koszty. Książka wiedzie nas przez nietuzinkowe śledztwo, które prowadzi dwójka uczniów. Rozwiązują oni zagadkę pod przywództwem Czternastego - jedynego dorosłego w ich zespole tajnych szpiegów operacyjnych. W trakcie operacji Anakin i Omega stają przed trudnymi pytaniami, wielkimi zaskoczeniami i fantastycznymi rozwiązaniami w ciężkich sytuacjach.
Książka jest lekka i łatwa do przyswojenia. Została napisana przystępnym językiem, adekwatnym do wieku czytelników. W dodatku posiada odpowiednią ilość stron - nie jest ani za długa, ani za krótka. Ilustracje sprawiają, że jest jeszcze łatwiejsza w odbiorze.
_______
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2020/08/najdrozszy-banan-swiata-czyli-kto.html

Jest to druga część z serii „Akademia szpiegów”.
Razem z bohaterami Anakinem i Omegą, próbujemy wytropić osobę, która dokonała strasznego czynu, czyli ukradła grę komputerową tuż przed jej premierą. Dowódcą całej operacji jest tata Anakina, ukrywający się pod kryptonimem, Czternasty. Młodzi lecz doświadczeni szpiedzy mają niełatwą zagadkę do rozstrzygnięcia.
Dzięki zdobytemu, za świetnie wykonane zadanie, mikrofonowi kierunkowemu oraz noktowizorowi są gotowi do każdej akcji.
Przekonaj się czy uda się im rozwiązać tą zagadkę. Do jakich sztuczek się posuną?
Co odkryje Anakin i Omega w toku śledztwa? Jakimi pobudkami kieruje się złodziej? Dowiedz się co ma tytułowy banan wspólnego z grą komputerową...

Książka jak na prawdziwą serię szpiegowską przystało pełna jest potencjalnych podejrzanych oraz zwrotów akcji. Lekturę czyta się szybko, według mnie wiek czytelnika jest dobrze określony, poleciłabym ją raczej dla nieco starszych czytelników, czyli tych 9+.
Autorka próbuje w książce poruszyć bardzo współczesny problem, uzależnienia od gier komputerowych. Zwraca uwagę na fakt, jak to zajęcie potrafi pochłonąć młodego odbiorcę.
Książka liczy blisko 100 stron, odpowiednia ilość aby zaciekawić i nie znużyć młodych osób.
Pseudonimy bohaterów są zabawne, a autorka fajnie wykreowała dorosłe postacie, np. Dyrektora przy Psycholożki widziane z perspektywy dzieci.
Młodzi czytelnicy z zamiłowaniem do zagadek i nowych przygód będą zadowoleni z lektury.
Książkę przeczytałam razem ze swoją 9-letnią córka, i nawet ja jako osoba dorosła dałam się wciągnąć w interesującą fabułę.

Jest to druga część z serii „Akademia szpiegów”.
Dzięki...

Anakin, Omega i Czternasty, którzy starają się rozwiązać kolejne zagadki, a są aż DWIE. Czy uda im się odkryć, kto wykradł najnowszą wersję gry komputerowej oraz ile może być wart najdroższy Banan Świata? Na szczęście młodzi szpiedzy mają doświadczenie w przekazywaniu tajnych wiadomości, śledzeniu innych czy działaniu pod przykrywką. Wyposażeni są także w pełen zestaw odpowiednich do pracy rzeczy np. lalki w ciąży czy kucyki Pony. Nie ma więc z nimi szans nawet dyrektor czy szkolna psycholożka. Lepiej uważajcie z tą zorganizowaną grupą operacyjną nie ma żartów.
Wkraczając w ten zagadkowe świat młodych bohaterów, musimy liczyć się z niebezpieczeństwem. Będziemy musieli wytężyć swój umysł by wyszukać motywów, wytypować potencjalnych podejrzanych czy zastanowić się jakich metod prowadzenia śledztwa użyć. Jest to lekka, krótka i przyjemna książka. Na okładce jest napisane "wiek 9+",lecz spokojnie powierzyłabym ją nawet siedmiolatkowi. Napewno zafascynuje dzieci, które lubią zagadki, dobrą zabawę oraz tych, którzy uwielbiają przygody.

W pierwszej części poznaliśmy Mieszka (kryptonim Anakin),jego Tatę (kryptonim Czternasty),którzy są superszpiegami. Do ich zespołu dołączyła Marcelina, a jej kryptonim to Omega. W tej części – Najdroższy banan świata – starają się rozwiązać dwie zagadki.

Każdy, nawet najlepszy szpieg musi przechodzić szkolenia i treningi. Czternasty przygotowuje różne zadania dla dzieciaków: “Musiałem jak najszybciej pozbyć się przesyłki. Operacja „Śluza” przebiegała zgodnie z planem. Mojego łącznika zobaczyłem od razu. Szybko do niego podszedłem.

– Anakin melduje wykonanie zadania – powiedziałem Czternastemu i podałem mu „Kumpla”. Między czwartą a piątą kartką przylepiona była mała paczuszka z mikrofilmem. Po chwili do Czternastego podeszła Omega.

– Omega melduje wykonanie zadania. – Podała Czternastemu moje etui na telefon.

– Omego, Anakinie, zadanie wykonane perfekcyjnie – pochwalił nas Czternasty. Każdemu z nas uścisnął rękę. Lubię, gdy Czternasty nam gratuluje. Dla takich chwil warto żyć.”

Ponadto tajni agenci są wyposażeni w najlepsze sprzęty. Marcelina i Mieszko mają już noktowizor, mikrofon kierunkowy. Jednak w trakcie historii okaże się, że zwykłe kucyki pony, czy lalki, są równie genialnym i niezastąpionym sprzętem szpiegowskim, którego nie powstydziłby się nawet James Bond. Więcej na wrolimamy.pl/recenzja/najdrozszy-banan-swiata-czyli-kto-wykradl-gre-z-komputera/

Jako że dziś książka dla "młodszej młodzieży, to i ocena tradycyjnie poczyniona przez reprezentanta tejże grupy, mojego dziesięcioletniego syna Macieja:
Anakin i Omega to para tajnych agentów, która pracuje pod czujnym okiem Czternastego. Zadanie przed nimi trudne, ponieważ muszą namierzyć złoczyńcę, który zlecił kradzież banana wartego miliony euro. Rzecz jasna sam banan nie jest aż tak kosztowny, bo w rzeczywistości jest najzwyklejszym pendriv’em. Jednak jego zawartość, czyli przedpremierowa nowa wersja gry Strong Brain, stanowi cenny łup dla komputerowych graczy. I jak to w szpiegowskich aferach bywa, podejrzanych jest wielu. W ich gronie są pracownicy szkolni, w tym dyrektor i psycholog, przewodnicząca samorządu uczniowskiego oraz największy dłużnik wśród uczniów. Para szpiegów, pomimo olbrzymiego wyszkolenia, ma dość spory kłopot. Czy Omedze i Anakinowi uda się rozwikłać zagadkę? Czy uniemożliwią złodziejski proceder? Czy gra będzie bezpieczna do dnia premiery? Odpowiedzi znajdziecie w książce Ewy Nowak, która oprócz zawrotnej akcji, pełna jest detektywistycznych zagwozdek i dobrego humoru.
Gorąco polecam moim rówieśnikom. I to nie tylko fanom szpiegowskich operacji, ale wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę i przygodę.

Tak jak widać na zdjęciu jest to książka dla dzieci 9+, coś na podobę Sherlocka Holmesa, gdzie mamy sprawę do rozwiązania i sporą grupkę podejrzanych. Spotkamy w niej troje detektywów: dowódcę o kryptonimie Czternasty, współpracowniczkę Marcelinę o kryptonimie Omega oraz osobę opisującą wydarzenia o kryptonimie Anakin. Dzieci uczestniczą w operacji zwanej „Śluzą” po dobrze wykonanym zadaniu zostają oni nagrodzeni przez swojego dowódcę i tak w ręce Marceliny trafia mikrofon kierunkowy, a w ręce Anakina trafia noktowizor. Detektywi zostają przydzieleni do nowej sprawy muszą odkryć kto wykradł grę. Rozpoczynają swoje śledztwo a podejrzanych w tej sprawie jest aż pięciu co nie ułatwia wykonania zadania. Kto okarze się złodziejem? 📚
📚
Książka leciutka, króciutka i przyjemna. W sam raz na wieczór dla dziewięciolatka. Dochodzę do wniosku, że moja córka odziedziczyła po mnie miłość do rozwiązywania zawiłych spraw w książkach i ta pozycja była dla niej idealna. Bardzo się cieszę, kiedy mogę obserwować swoje dziecko czytające. To jak ona przeżywa z bohaterami całą historię miała wypisane na twarzy. Kiedy skończyła uśmiechnęła się i stwierdziła, że to dobra książka, potem swoją opowieścią przekonywała mnie bym przeczytała i uległam. Ja też jestem z niej zadowolona, bo przy czytaniu dreszczowców czasem potrzebna jest chwila oddechu. Jest to fajna propozycja dla dzieci lubiących zagadki. Polecamy.

Ile zapłacisz za banana?
O tym, że filmy potrafią kosztować miliony, nikogo nie trzeba przekonywać. Producenci wydają miliony dolarów na gaże aktorów, promocję i efekty specjalne. W większości przypadków, ten rozmach się opłaca, a widzowie chętnie zostawiają pieniądze w kasach kina, kupując zarówno bilety, jak i związane z produkcjami gadżety. Okazuje się jednak, że podobnymi prawami rządzą się gry komputerowe. Również ich produkcja może kosztować miliony i … koszty niektórych zwracają się bez problemu. Czy jednak gry warte są tyle, by opłacało się je wykraść producentom? Komu może zależeć na tym, by taką grę posiadać wcześniej? Kto i w jaki sposób mógłby ją wykraść?
Na te pytania będzie poszukiwała odpowiedzi dzielna drużyna pod dowództwem Czternastego. Przy jego pomocy dwójka tajnych agentów, Anakin i Omega, ocaliła już Ziemię przed wybuchem jądrowym oraz unicestwili bombę chemiczną ukrytą w śmietniku na podwórku. Nic zatem dziwnego, że teraz czują się w obowiązku zainterweniować w sprawie kradzieży niezwykle popularnej wśród młodzieży gry komputerowej. Anakin (czyli Mieszko) i Omega (jego siostra Marcelina),tym razem mają do dyspozycji otrzymany od ojca nowy sprzęt, który koniecznie musza przetestować. A nie ma lepszej okazji, niż sprawdzić taki noktowizor niż … zamknąć się w szafie. Nie wierzycie? Przystąpcie wraz z Anakinem i Omegą do operacji, bo stawka toczy się o pięć milionów euro. Właśnie tyle warta jest gra Strong Brain, a właściwie jej najnowsza wersja.
Ta szpiegowska historia z bananem w tle, to kolejna już brawurowo napisana opowieść z serii Akademia Szpiegów adresowana do młodych czytelników. Parę niezwykle mądrych szpiegów mogliśmy już poznać dzięki książce „Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska”, a teraz warto kontynuować tę znajomość, dzięki powieści „Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera”. Książka Ewy Nowak, opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, to porywająca lektura dla dociekliwych czytelników z detektywistycznym zacięciem. Wspólnie z młodymi bohaterami przygodę przeżywać będą nie tylko ich rówieśnicy – jestem przekonana, że także rodzice dadzą się wciągnąć w intrygującą fabułę. Szczególnie, jeśli są miłośnikami książek akcji i … gier komputerowych.
Tak jak przewidział ojciec Anakina i Omegi, faktycznie gra stworzona przez genialną programistkę mieszkającą w ich mieście, Panią Dębską, stanowi prawdziwą pokusę i wiele osób mogłoby pragnąć jej zdobycia. Sam Kuba, jeden z uczniów szkoły, do której uczęszcza Mieszko i Marcelina stwierdził, że zrobiłby wszystko, by zagrać jako jeden z pierwszych w Strong Brain. A jednak to nie on wdarł się do domu programistki i skopiował grę. Okazuje się, że wróg czaił się bliżej…
Komu udało się dokonać przestępstwa i dlaczego zrobił nielegalnie kopię gry? Ile wart jest banan zawierający najnowszą wersję Strong Brain? Czy w szajce jest dyrektor szkoły? A może szkolna psycholożka? Na te i na kolejne pojawiające się w trakcie lektury pytania odpowiedź będziemy musieli znaleźć wspólnie z Anakinem i Omegą. A że do dyspozycji mamy pełen arsenał niezbędnych prawdziwemu szpiegowi mniej lub bardziej profesjonalnych środków (takich jak lalki w ciąży czy kamera),to nie musimy się obawiać o powodzenie misji…
Wkraczając wraz z Anakinem i Omegą w świat tajnych operacji musimy liczyć się z niebezpieczeństwem, a także tym, że będziemy musieli uruchomić nasze szare komórki podczas poszukiwania związków przyczynowo-skutkowych, motywów, a także właściwych metod prowadzenia śledztwa. Ale mając tak wspaniałych bohaterów za wzór, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko … przyłączyć się do ich paczki w kolejnej powieści …

Ile zapłacisz za banana?

• Współpraca recenzencka
  • Polskie
  • Dla dzieci
  • Książki2020

Dodaj cytat z książki Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę z komputera