Star

2019-01-01
2019-01-01
Sam Bett
maski aktorstwo yakuza celebryci

Yukio Mishima to bardzo kontrowersyjna postać. Z jednej strony to autor uznawany za wielkiego pisarza. Z drugiej strony zaś człowiek, który posiadał okropne, faszystowskie poglądy oraz narcystyczny charakter. Warto być tego świadomym, by przypadkowo nie wybielić autora. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, polecam krótki film dokumentalny "The Strange Case of Yukio Mishima", który obejrzałam w połowie lektury.

Przejdźmy teraz do samej książki. Nie jest ona, na szczęście, pozycją, w której manifestują się sympatie polityczne autora. "Star" to pierwszoosobowa narracja tytułowego gwiazdora filmowego, Rikio. Akcja noweli rozpięta jest między dwoma miejscami: planem filmowym i domem Richiego, jak zdrobniale nazywają go inni.

Książka stanowi portret psychologiczny głównej postaci. Niewiele tu akcji, sporo za to opisów przemyśleń mężczyzny, m.in. na temat natury sławy czy śmierci, oraz emocjonalnych przeżyć związanych z innymi ludźmi.

Postać Rikio można określić jako antybohatera. Nie jest on protagonistą wzbudzającym szczególną sympatię — ludzi traktuje z wyrachowaniem, w bardzo pogardliwy sposób myśli też o swoich fanach. Z drugiej zaś strony, można Richiemu współczuć. Mishima oddaje w "Gwieździe" nastrój osaczenia przez wielbicielki tłumnie przybywające na plan zdjęciowy i wysyłające listy, które mocno przekraczają granice dobrego smaku (Rikio otrzymuje m.in. wyznanie dziewczyny, która masturbuje się do jego fotografii). Bohater przyjmuje w obliczu tych wyzwań maczystowską postawę, podobnie jak sam Mishima. Jego fascynacja śmiercią sugeruje jednak, że trawią go egzystencjalne niepokoje.

"Star" dość dobrze się zestarzała. Choć wiele technik filmowych opisanych w książce odeszło w zapomnienie, kultura otaczająca azjatyckich idoli pozostała niemal taka sama. Refleksja nad tym, że publiczna persona celebryty, zawsze jest swego kreacją również pozostała aktualna. Dziś, gdy gwiazdy wydają się nam bliższe za sprawą social mediów, chyba nawet na niej zyskała. Chociaż nie pokochałam "Gwiazdy", bo jest to książka dość prosta i nienajoryginalniejsza, była ona ciekawą lekturą.

• Biblioteczka wirtualna
  • Język Szekspira