The Unknown Kimi Räikkönen

Okładka książki The Unknown Kimi Räikkönen Kari Hotakainen
Okładka książki The Unknown Kimi Räikkönen
Kari Hotakainen Wydawnictwo: Simon & Schuster UK biografia, autobiografia, pamiętnik
The Unknown Kimi Räikkönen
Simon & Schuster UK
2018-08-16
2018-08-16
Kimi Räikkönen Formula 1 sport biography

Na półkach: , , , , , , ,

Z takiego materiału można było wycisnąć o wiele więcej, choć myślę, że nie należy do końca postrzegać tej książki w kategoriach biografii; jest to raczej gawęda o człowieku-legendzie, która nie tyle stanowi suchy przekrój całego życia naszego ulubionego bohatera, a jest historią z serca i do serca. Rzeczywiście przedstawia nam Kimiego z trochę innej strony, autor przebija się przez maskę Icemana i stara się uchwycić to, co jest w Kimim właściwie tak ujmujące, a niewidoczne na pierwszy rzut oka. A to się generalnie udaje, choć miałam wrażenie, że momentami pozycja zalatywała laurkowością i patosem.

Kolejną rzeczą, do której mogłabym się przyczepić, to zaskakująco częste w książkach o tematyce sportowej wszelkie potknięcia translatorskie i edytorskie. I tej pozycji to nie ominęło. Książka jest ładnie wydana i trzymając ją w dłoni, miało się wrażenie obcowania z czymś estetycznym i porządnym, ale środek — tekst — troszkę odstawał jakościowo.

Ostatecznie — warto, choć trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od tej pozycji: czy porządnego studium biograficznego, czy historii z gatunku sentymentalnych. Jeżeli tego pierwszego, przypuszczam, że być może bardziej trafna byłaby świeżynka SQN autorstwa słynnego Heikkiego Kulty, która czeka też w mojej osobistej kolejce lektur. Jeżeli tego drugiego — zapewne jesteś w dobrym miejscu.

Dobra historia, nieznane wydarzenia, tylko dla miłośników.

Dobra historia, nieznane wydarzenia, tylko dla miłośników.

Choć samego Kimiego uwielbiam i niezwykle szanuję jako wybitnego kierowcę F1, to z żalem stwierdzam iż rzeczona książka napisana jest w sposób nieciekawy, momentami nudny. Na szczęście znajdują się w niej ciekawe momenty z życia Kimiego, które nawet w tej formie opisane są zwyczajnie wciągające.

Krótko i na temat. Kilka ciekawych historii, dużo zdjęć, raczej przejrzysta narracja. Można było poczekać z wydawaniem biografii, bo przecież Kimi skończył karierę w 2021, a nie opisywać jego historię do połowy 2018, ale oprócz tego to właściwie nie mam zastrzeżeń.

Polecam osobą zainteresowanym kulisami Formuły 1. Czytałem jednak lepiej napisane biografie. Mam wrażenie, że gdyby książka wyszła te kilka lat później na emeryturze Kimiego, to zdradziłby on troszkę więcej szczegółów z czasów F1 ;)

Biografia, oficjalna jak określają to wydawcy, mistrza świata. Słowo "oficjalna" pasuje do Raikonena jak "pięść do oka". Miałem, bo Kimi karierę w F1 zakończył (raczej),oglądać go przez wszystkie sezony. jakim był/jest kierowcą wszyscy widzieli i wiedzą. We wstępie autor pisze, że: "...bohater chciał po prostu jeździć bardzo szybko samochodem. Większość podobnych mu ludzi pozostaje nieznana"(k.cyt.). To prawda, aczkolwiek ślady po nich zostają, na zawsze....
Ale moja opinia o tej książce, której autor wykonał doskonałą robotę, jest mocno słaba. a to ze wzglądu na ewidentne niedoróbki redakcyjne.
Albowiem kiedy podczas czytania dowiaduję się, że kultową dyscypliną sportu są dla Finów "... narciarskie biegi przełajowe", w których zdobywają nawet medale na Igrzyskach Olimpijskich, to tak, jakby ktoś, w mojej obecności drapał styropianem szybę. Albo sypał piaskiem w moje, zmęczone czytaniem ,oczęta. Ja rozumiem, że tłumacz, w tym przypadku tłumaczka, może nie interesować się sportem. Aczkolwiek jest to trochę dziwne w przypadku biografii sportowca. w takim przypadku bardzo dużo zależy od redakcji tekstu. Tutaj akurat redaktorka miała wyraźnie "słabszy dzień". Cóż , zdarzało się Kimi'emu, może zdarzyć się innym.
Gdyby nie te nieszczęsne " narciarskie biegi przełajowe" byłoby bardzo przyjemnie. A tak jest tylko szóstka. Bo to jest opinia o książce.
Bo "Kimi Raikonen ma u mnie DZIESIĘC. Z plusem.
No. Raczej. Absolutnie. Polecam. nie tylko fanom F1.

Znałem historię Kimiego, lubiał napić. W książce nie owijają w bawełnę i piszą o tym wprost. Dałbym 10 , ale brakuje głębszych opisów z toru. Ale mimo wszystko świetna książka, przedstawia całą historię życia bohatera. Pozdrowienia dla fanów Kimiego

Kimi, jak Kimi. Mało mówi, ale jak już mówi to konkretnie i na temat. Mistrz i rekin medialny. Tylko wziąć i przeczytać.

Było to moje drugie podejście do pierwszej oficjalnej biografii Kimiego Raikkonena. Nie jest to książka jakkolwiek podobna do innych pozycji sportowych, przez co początkowo trudniej było mi się do niej przekonać. Dotarłszy do połowy, odłożyłem ją na półkę z myślą, że do historii Kimiego wrócę w lepszym momencie. Była to najlepsza możliwa do podjęcia decyzja.

Kari Hotakainen do tematu przygód jednego z najciekawszych i jednocześnie najbardziej tajemniczych kierowców Formuły 1 podszedł w dosyć niekonwencjonalny sposób - postanowił zerwać z pozornym, stereotypowym wręcz wizerunkiem Raikkonena i ukazać go w sposób, który odsłoni czytelnikowi jego bardziej ludzką i intymną twarz. W książce Hotakainena nie doświadczymy więc sylwetki hulaki, dla którego nie liczy się nic innego niż dobra zabawa zakrapiana alkoholem. Dowiemy się za to, jakimi uczucia towarzyszą kierowcy, który niemal co tydzień zmuszony jest spoglądać śmierci w oczy oraz jak duże znaczenie w życiu i karierze mistrza świata odgrywa rodzina i bliscy. Autor przy tym ani nie zakłamuje obrazu rzeczywistości, ani nie próbuje ukazać bohatera w sposób zero-jedynkowy, za to bardzo dużo miejsca pozostawia na wypowiedzi zarówno samego Raikkonena, jak i innych bliskich mu osób. W książce niewiele kartek poświęcono samym wyścigom, kontrowersjom czy niezwykle pikantnym szczegółom z życia kierowcy F1 (przeciwnie niż zrobiono to w "Mechaniku") - to historia nie tylko sportowca, ale przede wszystkim kochającego ojca i lojalnego przyjaciela.

Za pierwszym razem książka zawiodła mnie sposobem narracji - znając wyłącznie medialny wizerunek Kimiego spodziewałem się historii dużo bardziej dynamicznej i szokującej. Konieczna była zmiana podejścia i dopiero po dłuższej przerwie byłem w stanie docenić tę opowieść w całości. Formą wydaje się być ona zbieżna z typową fińską mentalnością, czyli niewiele słów, z których wybrzmiewa niezwykle dużo treści - składa się bowiem z około 200 stron opowieści, wzbogaconych dodatkowo dużą ilością zdjęć (także tych z prywatnych archiwów) oraz statystykami z dotychczasowej kariery Fina. Hotakainen pisze bardzo spokojnie, więcej uwagi poświęcając uczuciom i samemu Kimiemu, aniżeli szczegółom technicznym (autor jest osobą "z zewnątrz" - jak sam zaznacza, nie jest zbyt wielkim kibicem Formuły 1) czy też wydarzeniom, w których Raikkonen bierze udział. Jest to przede wszystkim książka o człowieku, jego emocjach i doświadczeniach - pokazuje, że to, co widzimy w telewizji czy gazetach, to zaledwie drobny, odpowiednio spreparowany fragment życia, który nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwą osobowością kierowcy.

Czy warto? Jak najbardziej! Ze względu na swoją prostotę jest to książka, która może stanowić bardzo ciekawy wstęp do świata Formuły 1 i która z łatwością zaciekawi także osoby niekoniecznie orientujące się w skomplikowanym świecie królowej sportów motorowych. Dla kibica doświadczonego będzie to natomiast znakomita możliwość do zajrzenia w środek umysłu kierowcy, który w swoim życiu widział już niemal wszystko.

Kari...

Czytając tę książkę, odnosiłem wrażenie, że jest napisana chaotycznie. Jest dużo skakania w czasie. Rozdziały często nie są jakoś spójnie ze sobą napisane, a w dodatku mam wrażenie, że wiele ciekawych tematów jest tylko poruszone powierzchownie. Przykładem niech będzie chociaż rozdział, który dotyczy zdobycia przez Kimiego mistrzostwa świata. Mieści się na... czterech stronach. Jeden z największych sukcesów Fina, a w tej książce potraktowany jest, jakby to był jakiś tam sukces, jeden z wielu. Mam też wrażenie, że główną wadą tej biografii jest to, że autor, jak sam przyznaje, nie interesował się F1.
Książka, którą można przeczytać, ale nie ma co oczekiwać rewelacji, a szkoda, bo Kimi jest interesującym człowiekiem i świetnym kierowcą F1.

• Sport
  • Biografie