Niesamowite budowle

popularnonaukowa
Insignis
2019-11-27
2019-11-27
literatura polska atlas podróże świat budowle ciekawostki

Okładka książki Atlas odkrywców dla niepoprawnie ciekawych świata Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki
Atlas odkrywcó... Michał Gaszyński,&n...

Książka składa się w całości z ciekawostek, które bez problemu można znaleźć w wikipedii czy innych płatkach śniadaniowych. Wybór budynków w większości mało zaskakujący. Rysunki ładne, ale zdjęcia chyba lepiej oddałyby piękno przedstawionych budowli. Generalnie spoko, ale nic wybitnego.

Interesująco wydany album o obecnie istniejących cudach architektury. Wszystkie budowle są w formie rysunków z wieloma ciekawostkami o danej strukturze. Brakuje mi trochę prawdziwych zdjęć tych obiektów, ale możliwe, że to celowy zabieg, żeby album utrzymał swój rysunkowy styl. Udało mi się ją wyrwać w bardzo dobrej promocji, bo chyba za 20zł.

Moja ocena 7/10

Moja ocena 7/10

Lubicie podróże? My bardzo. Za każdym razem, gdy wybieramy się na wycieczkę lub wakacje szukamy miejsca, w którym połączymy lenistwo z możliwością aktywnego spędzania czasu. Czasu na poznawanie historii, odkrywanie ciekawych miejsc i rzeczy, a także ciekawostek na ich temat. Teraz, gdy możliwości wyjazdów i zwiedzania ograniczyła pandemia, choć to całkowicie inna forma, podróżować i odkrywać ciekawe miejsca pozwalają nam książki takie, jak ta. "Niesamowite budowle" Michała Gaszyńskiego, to fascynująca, pięknie ilustrowana podróż dookoła świata. Zaprezentowane w niej budowle odwiedzają co roku miliony turystów, zachwycając swą historią, imponując swym majestatem, pomysłowością, trwałością, precyzyjnością wykonania, choć nasi przodkowie posługiwali się narzędziami nieporównywalnie prostszymi, niż te, którymi posługujemy się dziś. Ciekawostki, o których możemy przeczytać, nie koniecznie poznamy podczas wycieczki, albo wyczytamy w przewodniku. Zdecydowana większość z tych budowli została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i listę cudów świata. Zastanawiałam się podczas czytania książki, jak wyglądałby świat, gdyby nie budowle, które podziwiamy od wieków, które jak Coloseum miały wpływ na jego historię?. Jak wyglądałby Paryż, Malbork, czy Ateny, gdyby ludzie nie dążyli do realizacji swoich najbardziej niesamowitych wizji? Ta niepozorna książka, daje nam naprawdę sporo do myślenia. Choć kupił ją dla siebie mój 8 letni, ciekawski świata syn, z którym ją czytałam, ponieważ jest ciężka i wielkoformatowa, to i ja wiele się z niej dowiedziałam. Informacji jest tak dużo, że będę musiała do niej wracać, bo nie sposób zapamiętać ich wszystkich. Dużą frajdę podczas czytania mieliśmy szukając w internecie zdjęć tych budowli lub oglądania ich z każdej strony na Google Maps. Jeśli nie znacie tej pozycji, to bardzo polecam. Może być pomocna w nauce przez zabawę i fajnie spędzić przy niej czas. To idealna pozycja na prezent.

Co najbardziej zachwyca Was w podróży?

Mnie w zachwyt wprawia natura, architektura i kulinaria. Dwa ostatnie elementy to praca ludzkich rąk, którą niezmiennie szanuję. Szanuje ją też Michał Gaszyński, który najciekawsze obiekty architektoniczne zebrał i opisał w jednej książce.

Autor wybrał najbardziej charakterystyczne dla danego kontynentu konstrukcje, krótko opisał ich historię, zaznaczył najciekawsze elementy budowli, dodając do tego ciekawostki, które wiążą się z danym miejscem.

Wiele z tych miejsc chciałabym odwiedzić, o wielu marzyłam od dawna, jednak do wielu nie pojadę z własnego wyboru. Jednym z takich celów podróży był Angkor Wat, który obecnie jest fizycznie ZADEPTYWANY przez turystów. Na domiar złego rosnący ruch turystyczny pogłębia nadmierną eksploatację wód podziemnych w tym miejscu, przez co świątyni grozi zniszczenie. Zatem czy wszystkie marzenia należy spełniać? Odpowiedzcie sobie sami...

Te 51 niezwykłych budynków wymienionych przez Gaszyńskiego to hołd złożony ludzkim możliwościom, i nie mam tu na myśli tylko architektów. Do książki zajrzą z ciekawością dzieci w wieku szkolnym (w ramach uzupełnienia wiedzy) oraz rodzice. Polecam obie wymienione pozycje jako prezent, zamiast kolejnej gry lub tony plastiku.

Co najbardziej zachwyca Was w podróży?

"Niesamowite budowle" Michała Gaszyńskiego to przepięknie zilustrowana książka/album, w której znaleźć możemy najpiękniejsze konstrukcje świata - od starożytności po współczesność. Konstrukcje, które od zarania dziejów niezmiennie ciekawią i stanowią symbol naszej cywilizacji.

Niech Was jednak nie zmyli forma albumu i ogrom ilustracji - oprócz nich bowiem książka zawiera wiele ciekawostek i informacji, więc stanowi też bogate źródło wiedzy😉

W czasach tak trudnych, kiedy podróże i zwiedzanie zakątków naszej planety zostało ograniczone, pozycja ta stanowi miłą odskocznię oraz pewnego rodzaju kompensację, gdyż obdarowuje czytelnika możliwością podróży po historii architektury przy jednoczesnym podziwianiu najpiękniejszych budowli na świecie💖

Polecam, zwłaszcza architektom i lubującym się w tej tematyce 😉

Fajnie graficznie to wygląda, pod względem opisów i ciekawostek też jest ok, ale trochę brakuje zdjęć mimo wszystko.

Bardzo dobra książka polecam każdemu kto
lubi architekturę!

Bardzo dobra książka polecam każdemu kto
lubi architekturę!

Zbudowane ludzką ręką.

"Niesamowite budowle" to fantastyczny, niesamowity album, którego autor zabierze nas w niejeden zakątek świata, a gdy już to zrobi - niejedno nam pokaże. Tytuł książki sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z budowlami i jest to prawda, jednak te konstrukcje to coś dużo więcej. To dziedzictwo ludzkiej cywilizacji, prowadzące nas od starożytności aż po współczesność, przez wszystkie ery rozwoju ludzkości, których swoistymi symbolami są właśnie owe konstrukcje. Jesteście gotowi na tę niezapomnianą podróż?

Nieco ponad 130 stron tej książki niech nie będzie złudne i zwodnicze - to wcale nie mało, a wręcz bardzo dużo! Zwłaszcza dzięki dużemu formatowi całego albumu. Wbrew pozorom informacji zamieszczono tutaj multum - w opisach, obok ilustracji, w objaśnieniach. Książka jest istną kopalnią wiedzy.

Budowle omawiane są z podziałem na kontynenty. Pomysł sensowny, choć sprawia, że jeśli liczyliście na jakąś chronologiczną podróż po dziełach ludzkich rąk i po owocach budowlanej myśli technicznej, to może spotkać Was zawód.

Tak czy inaczej podróż czekająca czytelnika jest po prostu niesamowita. Budowle Majów, Inków, Azteków, Koloseum, Wielki Mur Chiński, Stonehange, Wyspa Wielkanocna, Akropol, piramidy - któż nie zna tych budowli? A to architektoniczne wytwory tylko i wyłącznie starożytności! Wszystkie ery rozwoju cywilizacji oferują i zostawiają po sobie jakieś pamiętne budowle, a wszystkie najważniejsze znajdziemy na kolejnych stronach.

Bardzo fajnym uzupełnieniem książki jest rozszerzenie jej tematyki o... kosmos :) W albumie umieszczono pokaźnych rozmiarów ilustrację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, którą opatrzono wyczerpującym i obszernym komentarzem.

Komentarze są właściwie - obok świetnych ilustracji - wizytówką tej lektury. Autor przytacza w nich nie tylko informacje techniczne dotyczące danych budowli, ale także niejednokrotnie ich historię i znaczenie: kulturowe, prestiżowe, środowiskowe i każde inne, o którym warto wspomnieć.

Książka robi ogromne wrażenie. Tego typu lektury powinny zapadać w pamięć, odpowiednio prezentować się na półce i zawierać w sobie treści, do których ma się ochotę wracać. "Niesamowite budowle" ponad wszelką wątpliwość spełniają te kryteria :)

Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

Zbudowane ludzką ręką.

"Niesamowite budowle" to interesujący przewodnik po wielkich budowlach tego świata. Mamy tu mnóstwo informacji na temat każdej z konstrukcji, podane w bardzo przystępny sposób. Grafika i przejrzystość każdej strony tylko zachęcają do czytania.
Rewelacja!

Rewelacja!

Bardzo ciekawa książka! Obrazki mogłyby być bardziej szczegółowe, ale i tak ilość faktów i ciekawostek przytłacza

• Popularnonaukowe
  • Architektura
  • Polska
  • (1) - Do przeczytania - W PRZYSZŁOŚCI
  • Podstawa podlotka bibliotecznego.

Dodaj cytat z książki Niesamowite budowle