rozwińzwiń

Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu

Okładka książki Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu Marcin Piątkowski
Okładka książki Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu
Marcin Piątkowski Wydawnictwo: Poltext biznes, finanse
444 str. 7 godz. 24 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Europe's growth champion : insights from the economic rise of Poland
Wydawnictwo:
Poltext
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
444
Czas czytania
7 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375619997
Tagi:
Polska ekonomia gospodarka finanse reformy gospodarcze
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ekosystem przedsiębiorczości. Uwarunkowania i źródła finansowania Marcin Piątkowski, Maria Urbaniec
Ocena 0,0
Ekosystem prze... Marcin Piątkowski,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
129
31

Na półkach:

Ksiazka w bardzo wyczerpujacy i dokladny sposob tlumaczy nasza pozycje w swiecie, nomen omen najwyzsza w calej naszej historii. Wskazuje bledy jakie popelnilismy w naszej historii i dlaczego nigdy nie bylismy w rozwinietej czesci swiata (az do teraz). Pokazuje ryzyka jak i szanse przed ktorymi stoimi. Tlumaczy zawilosci z tym zwiazane. Niestety ale kraje oligarchiczne jakim dlugo byla Polska bardzo rzadko sa w stanie sie same przebudzic (rewolucja wewnetrzna). W wiekszosci przypadkow do zmiany potrzebny jest bodziec zewnetrzny jakim dla naszych elit i struktury spoleczenstwa byl komunizm. Ksiazka swietnie opisuje w jaki sposob mozna przejsc transformacje z kraju oligarchicznego do inkluzywnego na przykladzie Polski. Na koniec autor pokusil sie o prognozy dla Polski przedstawiajac zdanie najwiekszych instytucji swiata jak i swoje. W kazdym rozdziale znajdziemy bardzo duzo nawiazan do innych ksiazek i autorow z ekonomii i gospodarki.

To co mi sie nie podobało to nieodparte wrazenie, ze to co proponuje UE to swietosc. Mam wrazenie, ze autor wcielalby wszystkie plany UE jakimiby nie byly. Dlaczego?
Czytajac ksiazke da sie wyczuc, do ktorej opcji politycznej nalezy autor.

Ksiazka w bardzo wyczerpujacy i dokladny sposob tlumaczy nasza pozycje w swiecie, nomen omen najwyzsza w calej naszej historii. Wskazuje bledy jakie popelnilismy w naszej historii i dlaczego nigdy nie bylismy w rozwinietej czesci swiata (az do teraz). Pokazuje ryzyka jak i szanse przed ktorymi stoimi. Tlumaczy zawilosci z tym zwiazane. Niestety ale kraje oligarchiczne jakim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
431
57

Na półkach: ,

Jestem nieco zaskoczony, że TAKA książka ma tak mało ocen i opinii. Chociaż Marcin Piątkowski jest ekonomistą, to przedstawił neo-Polnische Wirtschaft wielowymiarowo. Zresztą nie mogło być inaczej, skoro autor stoi na stanowisku, że za wzrost gospodarczy (czy szerzej - rozwój) nie odpowiadają wyłącznie czynniki stricte ekonomiczne (stopa zwrotu kapitału, poziom oszczędności, bilans handlowy etc.),ale również w nie mniejszym stopniu np. kwestie instytucjonalne czy kulturowe. A propos tych ostatnich - żeby w pełni zrozumieć przesłanie Piątkowskiego, warto sięgnąć po jedną z prac Darona Acemoglu i Jamesa Robinsona (chociażby "Dlaczego narody przegrywają"),którzy w opiniowanej książki przywoływani są jakieś 7 tysięcy razy.

Jeżeli chodzi o samą treść, to niesamowite jest to, że w 2015 r. PiS et consortes wygrali wybory parlamentarne, mając na sztandarach hasło "Polski w ruinie". Szkoda, że autor nie odniósł się w większym stopniu do różnicy pomiędzy tym, co zawierają twarde dane, a tym, co odczuwa wielu "przeciętnych Kowalskich". Nie twierdzę przy tym, że kasandryczna narracja, która zawładnęła milionami, musi być słuszna, ale jednak warto było bardziej pochylić się w nad społecznym odbiorem popeerelowskiej transformacji, zwłaszcza z perspektywy jej przegranych. Inna sprawa, że postulowany przez autora tzw. konsensus warszawski obejmuje swoim zakresem takich zwykłych Kowalskich. Na marginesie pozostaje mieć nadzieję, że "Polska w ruinie" nie była jednak planem wyborczym, zwłaszcza że szereg z programów obecnej władzy (jakkolwiek świetnie by nie brzmiały) stanowi modelowe zaprzeczenie tego, co postuluje autor (i oczywiście Acemoglu oraz Robinson).

Warte refleksji są jeszcze chociażby przytaczane przez autora (bodajże za Acemoglu i Robinsonem) dane, w świetle których większość pozytywnych zmian ustrojowych (tj. obalania instytucji ekskluzywnych, dostępnych niewielkiemu gronu obywateli, i zbudowania w ich miejsce instytucji inkluzywnych, zakładających partycypację szerokich mas we władzy) następuje przeważnie z zewnątrz systemu (agresja wojenna sąsiada czy jej groźba). Tak więc - abstrahując od bezsensowności wojny i morza przelanej krwi - rosyjska napaść może stanowić wielką szansę dla Ukrainy, trawionej dotychczas gangreną korupcji czy kolesiostwa, żeby wreszcie zbudować tam silną gospodarkę i praworządny (nie tylko formalnie) ustrój.

Podsumowując: świetna praca i wielki wstyd dla mnie, że przeczytałem ją dopiero po kilku latach od wydania - pomimo że w tym czasie znajdowała się ona cały czas na mojej krótkiej liście "must read".

Jestem nieco zaskoczony, że TAKA książka ma tak mało ocen i opinii. Chociaż Marcin Piątkowski jest ekonomistą, to przedstawił neo-Polnische Wirtschaft wielowymiarowo. Zresztą nie mogło być inaczej, skoro autor stoi na stanowisku, że za wzrost gospodarczy (czy szerzej - rozwój) nie odpowiadają wyłącznie czynniki stricte ekonomiczne (stopa zwrotu kapitału, poziom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
266
139

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja. Świetna podróż po polskiej transformacji. Momentami odstrasza wręcz marksistowska dialektyka odnośnie budowania społeczeństwa i konfliktów. Zdecydowanie zbyt subiektywny obraz II RP, mocno pod tezę wykreowany. Mimo to książka jest genialna.

Bardzo dobra pozycja. Świetna podróż po polskiej transformacji. Momentami odstrasza wręcz marksistowska dialektyka odnośnie budowania społeczeństwa i konfliktów. Zdecydowanie zbyt subiektywny obraz II RP, mocno pod tezę wykreowany. Mimo to książka jest genialna.

Pokaż mimo to

avatar
360
89

Na półkach:

Pozycja jest godna polecenia wszystkim próbującym zrozumieć fenomen skuteczności nawrotu do autorytaryzmu w wykonaniu dobrej zmiany. Spokojnie można ją postawić w jednym szeregu z pozycjami takimi jak "Fantomowe ciało króla" profesora Króla, czy "Brat bez brata" Janickiego i Władyki. Autor w przekonujący sposób podaje przyczyny bezprecedensowego awansu cywilizacyjnego Polski w ostatnich 30 latach. Książka była pisana w 2017 roku stąd większość już dzisiaj widocznych efektów autorytarnej cofki dewastującej poprzednie osiągnięcia nie była jeszcze wówczas tak widoczna. Podsumowując autor podaje recepty na dalszy szybki rozwój naszego kraju. W tym momencie robi się czytelnikowi smutno szczególnie takiemu, który ma świadomość, że aktualny rząd postępuje dokładnie odwrotnie Ma ta książka z pewnością swoje słabości oraz elementy humorystyczne (moim ulubionym jest usilne promowanie prof. Kołodki jako reformatora równego co najmniej Balcerowiczowi:-)) ) tym nie mniej jako całość broni się.

Pozycja jest godna polecenia wszystkim próbującym zrozumieć fenomen skuteczności nawrotu do autorytaryzmu w wykonaniu dobrej zmiany. Spokojnie można ją postawić w jednym szeregu z pozycjami takimi jak "Fantomowe ciało króla" profesora Króla, czy "Brat bez brata" Janickiego i Władyki. Autor w przekonujący sposób podaje przyczyny bezprecedensowego awansu cywilizacyjnego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    204
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    5
  • Ekonomia
    4
  • Ebook
    1
  • Liberal canon
    1
  • Kupione
    1
  • Nie mam i chcę przeczytać [Ekonomia]
    1
  • Biznes
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także