Elementarz ekonomii

FREEDOM PUBLISHING
2017-01-01
2017-01-01
Krzysztof Zuber

Świetna książka przedstawiająca podstawy ekonomii. Nie spodziewałem się, że Elementarz Ballve będzie aż tak dobry, miło się zaskoczyłem. Nic dziwnego, że Witold Kwaśnicki rozpływał się we wstępnie nad tym małym dziełem.
Autor najpierw serwuje nam lekcję z historii ekonomii, a następnie w kolejnych rozdziałach przedstawia elementarne kwestie ekonomiczne. Struktura każdego rozdziału jest następująca:
- Wprowadzenie do tematu
- Przedstawienie, zwykle w kolejności historycznej, różnych koncepcji i teorii ekonomicznych, ich analiza oraz krytyka tych, które są błędne.
- I w końcu poprawna analiza danego zagadnienia, z której autor wyciąga wnioski.

Jedynym poważnym minusem, który jest oczywiście spowodowany wiekiem książki będzie tutaj fakt, że momentami ten wiek widać. To znaczy jest dosłownie kilka fragmentów gdzie książka się zestarzała. Tym trywialnym to oczywiście brak aktualnych statystyk, ale poza tym jest jeszcze opis systemu walutowego i bankowego. Jako, że książka została napisana w latach '50-tych, to autor opisuję ówczesną sytuację, a więc nie jest to opis zbyt współczesny. Oczywiście jest to jedynie kwestia różnic w polityce monetarnej i technologii wykorzystywanej w bankowości, a nie ekonomii. Na szczęście autor skupił się przede wszystkim na przedstawieniu poprawnej teorii ekonomicznej, a przykłady empiryczne służą jedynie jako pomoc w bardziej obrazowym przedstawieniu tematu, więc nie ma to większego znaczenia. Poza tymi niuansami książka nie straciła na jakości.

Jak widać po ocenie polecam elementarz przeczytać. I nie chodzi tylko o fakt, że jest to dobra książka na rozpoczęcie przygody z ekonomią, ale też zwyczajnie dlatego, że czyta się ją niesamowicie przyjemnie. Naprawdę wciągająca lektura, którą czyta się z pasją i zaciekawieniem.

Idealna książka na początek z ekonomią. Polecam przeczytać przed "Ekonomią w jednej lekcji" Henry'ego Hazlitta i "Ekonomią dla każdego" Thomasa Sowella.

idealna ksiązka do zapoznania się z ekonomią w dodatku można zabrać do komunikacji miejskiej i w trakcie podróży przyjemnie i szybko mija czas. zawarte w książce pojęcia opisują dobrze podstawy.

Treściwe i zwięzłe omówienie najbardziej podstawowych reguł ekonomicznych. Autor świetnie wywiązał się z zadania jakie postawił sobie w tytule książki. Faustino Ballve w każdym rozdziale opisuje jakieś wyodrębnione pojęcie/a, przy czym robi to krótko, by czytelnik się nie znudził a jednocześnie jak najwięcej zapamiętał. Nie ma tutaj miejsca na żadne ozdobniki czy głębsze rozważania. To dobrze, bo każdy kto zakupi tę książkę dostanie dokładnie to czego oczekiwał. Także polecam przede wszystkim laikom ekonomicznym. Moim zdaniem książka Ballve to trafniejszy wybór na wprowadzenie niż wychwalana książka Hazzlita (Ekonomia w jednej lekcji - z którą jak najbardziej polecam się zapoznać, ale w następnej kolejności). Najbardziej podobały mi się rozdziały dotyczące zakresu zainteresowań ekonomii tj. pierwszy (czym ekonomia się zajmuje?) i ostatni (czym ekonomia się nie zajmuje?). Nadzwyczaj ciekawy okazał się dla mnie rozdział, w którym autor punktuje słabości nacjonalizmu (gospodarczego) i socjalizmu. Do tego elementarza będę wracał niejednokrotnie.

• Ekonomia
  • Xyz
  • Ekonomia, polityka i nauki społeczne
  • Ekonomia i finanse
  • Ekonomia/Marketing/Finanse