Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów

Okładka książki Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów Charles Mackay
Okładka książki Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów
Charles Mackay Wydawnictwo: Maklerska.pl biznes, finanse
biznes, finanse
Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds
Maklerska.pl
2020-06-20
1999-01-01
psychologia finanse giełda kryzysy finansowe inwestowanie spekulacje

Daje naciągane 6. Historie same w sobie są interesujące, sporo ciekawostek. Całość jednak mnie nie urzekła.

"Oczami laika nie krytyka, to tylko moja subiektywna opinia pamiętajcie o tym proszę:) ". Książka uważana za klasykę, wręcz pozycje obowiązkową dla ludzi zajmujących się inwestowaniem ( dużo takich opini można znaleźć w internecie). W rzeczywistości lektura ta ma mało wspólnego czy opisem jak grać na giełdzie czy jak zarobić pierwszy miliona na inwestowaniu. Charles Mackay opisuję w książce pewne wydarzenia (afera Missisipi, kompania mórz południowych, tulipomania )ktore byly związane z inwestowaniem i jak do tego doszło. Opis tych zdarzen jednak i sposób w jaki zachowywali sie ludzie ("szaleństwa tłumów") może być bardzo dobrą lekcją dla początkujących inwestorów. Sam proces w jakim powstawał "problem" (drukowanie pieniądzy bez pokrycia -afera Missisipi) może dać dużo do myslenia i zrozumienia co się dzieje w obecnych czasach (po pandemicznych) i w która strone to wszystko zmierza. Opis zachowania (chciwości) ludzi będących "bohaterami' tamtych wydarzeń jest jak wielka przestroga dla każdego kto choć raz pomyślał, że"granie" na giełdzie jest takie proste - trzeba tylko kupić tanio i sprzedać drogo ;). Czasy w jakich to wszystko się wydarzyło i warstwy społeczne, podziały na "panów" i "plebs" ( pisząc w wielkim uproszczeniu) fascynujące dla fanów historii. W mojej ocenie książka warta przeczytania i zastanowienia się przez chwilę czy faktycznie wyciąganie wniosków z historii ma sens, a może jednak nie ma 😉. Miłej lektury 😊

Książka dla laika giełdowego interesująca, ale bez wielkich fajerwerków. Ciekawe wydają się np. sytuacja Francji po rządach Ludwika XIV, postać Lawa czy szaleństwo tulipanowe w Holandii w przeszłych wiekach, a także aspekt psychologiczny podejmowanych zagadnień - książka wydana była w I poł. XIX w., gdy psychologia tłumu nie była powszechnie opisywana, dlatego wtedy pewnie zrobiła furorę. Podejrzewam, że współcześnie ta pozycja jest szczególnie pouczająca w przypadku bycia spekulantem giełdowym, bez tego kontekstu stanowi raczej ciekawostkę socjologiczną.

Książka dla spekulantów giełdowych, zwykli ludzie nie są wstanie czytać miedzy wierszami, bo nie rozumieją procesów rynkowych i psychologii zarzadzania pozycją - a śmiem po latach praktyki stwierdzić, że to najważniejszy element całej zabawy.

Warto przeczytać w wolnej chwili. Nie jest to jednak jakaś nadzwyczajna pozycja.

Historia kryzysów finansowych jest tak samo długa jak historia ludzkiej chciwości i żądzy zysku. A co opisuje trzy Bańki spekulacyjne takie jak; Kompania Missisipi we Francji, Kompania Mórz Południowych w Anglii, cebulki tulipanów, czyli tzw. Tulipanowa mania w Holandii. Osobiście po przeczytaniu tej pozycji zaintrygowało to że Ceny cebulek tulipanów faktycznie dochodziły do ekstremalnie wysokich poziomów. Za bardzo rzadkie okazy można było dostać albo kamienicę lub też wyżywienie dla załogi statku na 12 miesięcy.

Ciekawe historie :)

Ciekawe historie :)

Opis trzech baniek spekulacyjnych z XVII i XVIII w. (Tulipanomania, Afera Missisipi i Kompania Mórz Południowych). Książka mimo upływu lat nadal nie traci na aktualności. Ludzie przez cały czas ulegają czarowi pieniądza i szybkich zysków. Warto poczytać jak to było kiedyś, bo teraz mamy bardzo podobnie.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo interesująca lektura.
Dochodzi się do wniosku, że tak naprawdę nasze czasy nie są szczególne (jak wiele osób próbuje to przedstawić) a my nie różnimy się od naszych przodków, którzy żyli kilkaset lat temu.
Psychika ludzka się nie zmieniła i jeteśmy podatni ta te same błędy i pułapki.
Miałem wrażenie, czytają rozdział o bańce Kompanii Mórz Południowych, że zamieniając słowa "kompania" na "kryptowaluta" dostaniemy opis aktualnej sytuacji.
Warto przeczytać.

Bardzo interesująca lektura.
Psychika ludzka się nie zmieniła i jeteśmy podatni ta te same błędy i pułapki.

Krótkie historyjki do czego może doprowadzić człowieka owczy pęd za stadem.

Krótkie historyjki do czego może doprowadzić człowieka owczy pęd za stadem.

• Ekonomia
  • Inwestowanie
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów