Arabska wendeta

Okładka książki Arabska wendeta Tanya Valko
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Arabska wendeta
Tanya Valko Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Arabska saga (tom 10) literatura piękna
Arabska saga (tom 10)
Prószyński i S-ka
2020-10-13
2020-10-13

Coraz częściej się zastanawiam co ja będę czytać, gdy już skończę arabską sagę.. ;)

Dziesiąty tom opowiada o zemście Jasema na swoich "wrogach". Pierwsza część książki opowiada o życiu Jasema po tym jak udało mu się uciec z więzienia.
Na reszcie doczekałam się powrotu do rozbudowywania i kończenia się wątków, a nie skakania po historiach i ucinania ich w trzech zdaniach!

Kolejny plus to brak retrospekcji. W ostatnich częściach strasznie mnie streszczenia poprzednich tomów denerwowały..

Druga część książki to już wiele wątków rodziny BinLaden. Bardziej skupiamy sie na Nadii i Hamidzie, niż na Marysi czy Dorocie, ale uważam, że to dobry ruch. Postać Nadii bardzo mi się spodobała.
Poruszony został motyw początków pandemii - ciekawie było wrócić do tych czasów.

Pomimo, że książka jest naprawde gruba to z przyjemnością codziennie do niej wracałam.

Już sporo tomów arabskiej jak i azjatyckiej sagi za mną . Jedne mniej wciągające,drugie wręcz odwrotnie ,nie można się od nich oderwać i taki właśnie był ten tom książki .Lektura wciąga od pierwszych stron i opowiada o planie zemsty pierwszego męża Darii ,znanego i nienawidzonego terrorysty .
Czy plan mu się uda?
Warta przeczytania,polecam
Ciesze się,że jest jeszcze nieplanowana kontynuacja.

Czy plan mu się uda?
Warta przeczytania,polecam
Ciesze się,że jest jeszcze ...

Kolejna ksiazka z sagi arabskiej za mna. I znow mialam momenty wzruszen przerazenia i radosci kedy zlo ginelo. Polecam tym ktorzy sa ciekawi odleglym krajom do ktorych zadko kto ma ochote jechac.

Jestem zaskoczona. Po kilku częściach, którym dałam 2/10, nastąpiło pewne odbicie. Dalej nie jest to jakaś super ekstra powieść, ale ma swoje plusy, których nie miały wcześniejsze części. W końcu kilka postaci dostaje swoje jako-takie happy endy (mam nadzieję, że autorka nie zaserwuje im jakichś kolejnych tragedii w następnych częściach),co jest miłą odmianą po poprzednich częściach, gdzie człowiek wiedział, że każdy na pewno będzie tylko cierpiał i nie ma co liczyć na szczęśliwe zakończenia. Fabuła też jest trochę ciekawsza, chociaż oczywiście nie obyło się tu bez różnych mniejszych i większych głupotek. Zauważyłam też, że coraz bardziej męczą mnie różne utarte zwroty i namiętnie używane przez autorkę idiomy - jak czytałam, że ktoś znów "poczuł pismo nosem" to mi się scyzoryk w kieszeni otwierał (wink wink). Ale cóż, jak mówię, nie było jeszcze tak źle. Nie wiem czy było warto męczyć się z poprzednimi częściami, by zobaczyć światełko w tunelu, ale jeśli ktoś już i tak przeczytał wszystkie poprzednie części i waha się, czy nie rzucić tej serii w pizdu to może przynajmniej spróbować jeszcze z tą częścią.

Lepsza od poprzedniej części, ale jak dla mnie za duzo wątków, zbyt wiele postaci, no i znów uśmiercanie postaci na potęgę

Naprawdę nie wiem, jakie jeszcze nieszczęścia można jeszcze sprowadzić na tą rodzinę

Przejdźmy do Arabskiej Wendety. Początkowo głównym bohaterem jest tutaj Jasem Alzani. Dla mnie za długo było o nim i o jego historii. Nie lubię tego bohatera,więc ciężko mi się czytało. Choć jest to bardzo ciekawe, jak za pieniądze można mieć wszystko. Nawet nowa twarz i tożsamość. Gdy do gry wrócili moi kochani bohaterowie od razu czytało mi się lepiej. W tej części możemy się dowiedzieć jak łatwo można wszystkich przekupić pieniędzmi. Ci, którzy mieli chronić księcia, pomagają w jego zabójstwie. Jak skrajny islam z ludzi nigdy nie wychodzi, nawet pomimo deklaracji nowoczesności. Kto zesłał by córkę do więzienia za to że uprawiała seks z chłopakiem?!
Jak ciężko mają kobiety w krajach arabskich. Są więzione, często bez wyroków sądowych aż do śmierci.
Książka to fikcja literacka, ale zawiera dużo prawdy. Warto przeczytać te książki by docenić, jakie mamy szczęście żyjąc w takim kraju(który nie jest idealny) ale lepszy niż kraje bliskiego wschodu. Możemy się uczyć, pracować czy wychodzić na miasto. Nie toczą się u nas wojny.
To na prawdę bardzo wiele.
Książkę przeczytałam bardzo szybko,mimo że ma 647 stron. Koniec bardzo mnie zaskoczył, dlatego zaraz biorę się za kolejną część.

Książka jak zawsze na wysokim poziomie, jednak ten Covid to już lekka przesada.

Książka jak zawsze na wysokim poziomie, jednak ten Covid to już lekka przesada.

Kolejny tom, znowu mnie wciągnęło, znowu rzuciłam wszystko i czytałam, czytałam. Tak to już jest z tą sagą. Prosty język, trochę banalnie, ale trzeba czytać, bo tak!

„Arabska wendeta” jest to 12 część serii powieści pod wspólnym tytułem „Arabska saga”. Ta część miała być ostatnią, lecz w przedmowie Tanya Valko zapowiedziała kolejne powieści. Tym razem autorka opowiada losy najgroźniejszego terrorysty. Dzieje bohaterów poprowadzone są w bardzo zaskakujący i atrakcyjny sposób. Tak samo rzecz się ma z kończeniem wątków niektórych osób. Z każdym tomem sagi Czytelnik coraz bardziej się wciąga w dzieje rodziny Salimich. Jak zwykle na końcu autorka umieściła słownik, genezę postaci serii, indeks nazwisk. Mamy również bardzo ciekawe informacje o Arabii Saudyjskiej.

Tanya Valko w najlepszym wydaniu. Świetny tom!

Tanya Valko w najlepszym wydaniu. Świetny tom!

• Obyczajowe
  • Literatura piękna