Piórko, konkurs, dziecięca,
B_ananas

Kolejna książka dla dzieci wyłoniona z konkursu Piórko pod patronatem honorowym Biedronki i Rzecznika Praw Dziecka, tym razem w roku 2018. Kolorowa opowieść o chłopcu z Indii, pełna fantastycznych bohaterów i niezwykłych przygód. Ilustrowana przez Marcina Macięgę.

źródło opisu: brak - opis autorski

źródło okładki: materiały wydawcy

Justyna Rośniak | 2019-03-31
Przeczytana: 03 stycznia 2019

No i od czego tu zacząć? Finalista Piórka 2018 nie powala na kolana. To jedna z gorszych pozycji literatury dziecięcej, jaką zdarzyło mi się przeczytać (sobie i dziecku) a przecież poprzednie edycje Biedronkowego Piórka były naprawdę na poziomie! Czy z ponad 3 tysięcy przysłanych tekstów nie można było wybrać czegoś lepszego?

Jeśli spodziewałam się czegoś na miarę "Księgi Dżungli" to się grubo pomyliłam. Jedyne co łączy te dwie pozycje to tygrys. Przez pierwsze 10 stron czytałam, mając nadzieję, że coś zacznie się dziać... cokolwiek! Niestety płonne me nadzieje. Mój ośmioletni syn zaczął się wiercić słuchając przydługich opisów przyrody a przestał słuchać na poziomie dwustronicowego opisu dzieł sztuki wiszących na ścianie. Ilustracji nie będę się czepiać (de gustibus non est disputandum) choć dla mnie były zbyt toporne i nie pozostawiające dziecku miejsca na użycie wyobraźni.

Dobrnęłam do końca... książki i opinii. Przykro mi, ale nie polecam tej pozycji. Dla mnie czytanie jej to...

Mini-Zołza | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Wypowiem się jako początkująca ,,madka'' kolekcjonująca tu i ówdzie biblioteczkę dla najmłodszego członka rodziny.

Odmóżdżona niemowlęcymi ,,klap klas'', ,, bum, bum'' i ,,ko, ko'' postanowiłam tym razem sięgnąć po coś ambitniejszego werbalnie, tak na poczet przyszłych przygód mojej latorośli z książką. Nie powiem, skusiła mnie poniekąd wrzeszcząca kolorami okładka ,,Małego Saja'' na regale w Biedrze. Chyba specjalnie te oczoje*ne kolory wstawili, żebyś tylko, biedny rodzic, kupił i wyrzucił pieniądze w błoto! Ale ja się pytam po co, skoro ta książka jest po prostu nudna?!

W miejsce wyrazistej, głównej postaci mamy mdłego Saja, który jest tak nijaki jak jajecznica bez dodatków. Nie wiem nawet czy wymówił pięć pełnych zdań w całej bajce. Nie umiem nawet wymienić jego cech charakterystycznych, a przecież to jest podstawa podstaw pisania dla dzieciaków!!! Śmiem wątpić, czy mały Saj porwie choć jedno dziecięce serduszko.

Po drugie dzieła sztuki i przydługie opisy tego co na nich...

Bozena | 2018-12-26

Tekst nudny,napisany bez polotu,a dziecko w trakcie czytania zwyczajnie przestało słuchać.Nie byłam w stanie utrzymać jego uwagi.Ja sama jakoś dobrnęłam do końca,bo myślałam,że coś ciekawego się wydarzy i zaskoczy,ale nic takiego nie miało miejsca.Do tego bohomazy,które miały być ilustracjami...ręce opadają.Strach pomyśleć,co czeka młodych czytelników w piątej edycji konkursu.

Hindusi, tygrysy, maharadża. Czy każde kilkuletnie dziecko już wie, z czym wiązać ma takie terminy? Dla tych, które odgadną, że takie zestawienie dotyczy Indii, książka będzie zagłębieniem tematu i, zgodnie z tytułem, wielką przygodą. A dla tych z trudem jeszcze odnajdujących ten kraj na mapie? Na pewno poznawanie świata Hindusów przez pryzmat przygód Saja będzie fascynującym przeżyciem.

Książkę rozpoczęłam czytać z dużą dozą zapału, który nie słabnął też w trakcie lektury. „Mały Saj i Wielka Przygoda” to jedno z tych opowiadań, jakie chcielibyśmy czytać, będąc dziećmi. Dotyczy chłopca z hinduskiej rodziny, który odkrywa, że w jego domu znajdują się pewne przedmioty, które niesłusznie uznawane są za zwyczajne. Oparta na tym pomyśle historia przepleciona jest motywami z kultury Indii i dziecięcą beztroską.

Obrazków jest w tej książce bardzo wiele, tchną barwami, napełniają tekst życiem. Geometryczne, przyjemne dla oka, sprawiają, że czytanie staje się milsze. Książka ma też inną...

PolishPopkulturę | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Ogromny zawód.

Po pierwsze: nieczytelne ilustracje, które mogą podobać się dorosłym, ale dzieci raczej szybko znudzą. Sam w pewnym momencie przestałem zwracać na nie uwagę. Nie zrozumcie mnie źle: te ilustracje nie są brzydkie. Po prostu bardziej pasują do galerii, ewentualnie jakiegoś picturebooka, ale na pewno nie do książki dla dzieci. Wybór właśnie tych ilustracji smuci tym bardziej, że po wygooglowaniu "Mały Saj" możecie zobaczyć propozycje innych artystów - zdecydowanie bardziej przystępne. Niewątpliwym plusem prac pana Marcina Macięgi są jednak żywe i intensywne kolory - mózg dziecka (zwłaszcza małego) odbiera je lepiej niż ilustracje w - modnych ostatnio - stonowanych, pastelowych barwach.

Po drugie: treść. Niby to taka orientalna baśń, ale sam główny bohater - jak na bohatera baśni - pozostaje zaskakująco bierny. Większość wydarzeń dzieje się gdzieś obok, Saj nie ma na nie wpływu, nie działa, jest tylko obserwatorem. Sama "wielka przygoda" nie niesie ze sobą żadnego...

książek: 1928
B_ananas | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Niezwykle barwna opowieść o chłopcu z Indii i mocy jego wyobraźni. Klimatyczna, niemal da się odczuć kolory i dźwięki na sobie. Fajna na dobranoc. Plus za śliczne ilustracje.