Zapomniana flota. Okręty Austro-Węgier w I wojnie światowej

Okładka książki Zapomniana flota. Okręty Austro-Węgier w I wojnie światowej Witold Koszela
Okładka książki Zapomniana flota. Okręty Austro-Węgier w I wojnie światowej
9788381781992
wojskowość powszechna

7/10

7/10

Solidne wydanie (twarda okładka, duży format, dobry papier) oraz skondensowanie wiedzy o okrętach cesarsko-królewskiej floty w jednym tomie - to dwie podstawowe zalety tej książki. Dominują tu ilustracje, czyli zdjęcia, reprodukcje pocztówek z epoki oraz czytelne rysunki sylwetek okrętów (czarno-białe i kolorowe). Jeśli chodzi o objętość opisów i zawartość merytoryczną to jest tego mniej więcej tyle, co na anglojęzycznej Wikipedii. Działalność poszczególnych jednostek w czasie I WŚ omówiona jest zdawkowo.
Przyznam szczerze, że mam problem z oceną takich książek. Z jednej strony lubię takie wydania brać do ręki i sobie przeglądać, wygodnie rozparty na fotelu. Z drugiej strony mam świadomość, że w ten sposób pomyślana książka niczego już merytorycznie nie wnosi. No chyba, że potraktujemy ją jako "obrazkowy katalog", dodatek do innych opracowań, choćby do klasycznej pozycji Gozdawy-Gołębiowskiego i Wywerki Prekurata o I wojnie światowej na morzu. Z tej roli praca wywiązuje się dobrze a rysunki autora cieszą oko.

"Katalog ważniejszych okrętów"
Temat floty austro-węgierskiej jest bardzo atrakcyjny. Ukazało się niewiele publikacji na naszym rynku. Dlatego z radością powitałem zapowiedź "Zapomnianej Floty" w wydawnictwach Napoleona V.
Autor Witold Koszela to sprawdzony pisarz. Znałem go z dotychczas wydanych publikacjach o pancernikach i krążownikach III Rzeszy, polskich statkach pasażerskich, niszczycielach i krążownikach.
Wiedząc jak pisze Pan Koszela, nie nastawiałem się na rozwlekłe analizy historyczne.
Nie pomyliłem się.
Książka "Zapomniana Flota" po dość zwięzłym wstępie omawiającym historię floty austro - węgierskiej przechodzi do opisu okrętów. Spis treści pokazuje, że są one podzielone według klas: pancerniki, pancerniki obrony wybrzeża, krążowniki, kanonierki, kontrtorpedowce, torpedowce, okręty minowe, okręty podwodne, monitory rzeczne i okręty pomocnicze.
Każda część ma podobny schemat. Najpierw poznajemy zarys powstania jednostki, jej modernizacje i krótki opis działalności wojennej. Gdzieś w środku jest opis techniczny kładący nacisk na uzbrojenie, opancerzenie i napęd. Nie jest zbyt rozbudowany. Całość podsumowują dwie tabele. Jedna z nich zawiera zbiorcze dane taktyczno-techniczne.
Zawartość każdej z części jest różna. O ile pierwsze są najbardziej obszerne, o tyle, w miarę przewracania kart ich objętość maleje.
Jest to związane między innymi z niewielką liczbą informacji na temat niektórych typów jednostek.
Okręty pomocnicze są wymienione tylko w tabeli...
Osobnym, dość mocnym punktem książki, są ilustracje przyporządkowane do każdego z rozdziałów. Mamy ich kilka rodzai. Pierwszym z nich są reprodukcje pocztówek z okresu. Kolejne to reprodukcje obrazów, zdjęć i samodzielnie wykonane duże rysunki sylwetek okrętów. Coś pięknego.
Wydanie jest bardzo ładne. Twarda oprawa i szyty grzbiet kryją karty z grubszego kredowego papieru. Bardzo dobrze wyglądają na nim wszelkie rysunki i zdjęcia. Format A4 sprawia, że możemy swobodnie kontemplować szczegóły.
Język autora nie jest zbyt skomplikowany i całość czyta się bardzo przyjemnie, bez zgrzytów.
Publikacja stanowi bardzo zgrabnie napisany "katalog" ważniejszych okrętów "zapomnianej floty". Będzie cennym uzupełnieniem w tym traktowanym po macoszemu temacie na naszym rynku.

"Katalog ważniejszych okrętów"

• Okręty i wojna na morzu
  • I wojna światowa
  • Marynarka wojenna

Dodaj cytat z książki Zapomniana flota. Okręty Austro-Węgier w I wojnie światowej