Okładka książki Pierwsza wojna śląska 1740-1742. Część I: Zajęcie Śląska i bitwa pod Małujowicami praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2019-09-25
2019-09-25
wojskowość powszechna

Pierwszy tom monumentalnej, liczącej 19 tomów pracy pruskiego sztabu generalnego poświęconej wojnom Fryderyka Wielkiego. Pracy nieukończonej przez wybuch I wojny światowej.
Praca składa się z wprowadzenia, prezentującego skomplikowaną genezę I wojny śląskiej jako jednego z frontów wojny o sukcesję austriacką wraz z omówieniem armii walczących stron (pruskiej, austriackiej, francuskiej, bawarskiej) i geografii obszaru na którym toczyły się działania, następnie same działania militarne obejmujące okres od wkroczenia Prusaków na Śląsk w grudniu 1740 r. do 11 kwietnia 1741 r. i następnie liczne aneksy z mapami, źródłami, przypisami, OdB i liczebnością stron. Zasadnicze "mięsko", czyli kampania w polu to ok. 200 stron.
Fragment dot. działań wojennych jest poprowadzony perfekcyjnie. Mamy tu dużą dokładność, ruchy wojsk obserwujemy krok po kroku. Dominuje perspektywa pruska ale i w co ważniejszych punktach przedstawiono też poglądy historiografii austriackiej. Szczególnie dużo miejsca autorzy poświęcili oblężeniu Głogowa i bitwie pod Małujowicami.
Duży szacunek należy się tłumaczowi za wyczerpujące i rzeczowe przypisy przybliżające sylwetki najważniejszych postaci wymienionych w treści.
Mapy są okej, aczkolwiek w mojej ocenie są za małe i ciężko się w nich rozczytać. W książce konsekwentnie używa się polskich, współczesnych nazw miejscowości (stąd np. postój wojsk pruskich w Korfantowie...) a mapy są z oryginału w języku niemieckim. W przedmowie wydawca wskazuje na indeks z tłumaczeniami nazw miejscowości, ale w moim egzemplarzu go nie uświadczyłem, niedopatrzenie?
Czy mimo dostępności na rynku nowszych prac warto sięgnąć po opracowanie z końca XIX. wieku? Oczywiście. Jasne, zawiera elementy wychowawcze (dzisiaj powiedzielibyśmy propagandowe),ale też zawiera bardzo szczegółowe informacje, w których w pozostałych pracach np. Curta Jany'ego czy Ch. Duffy'ego nie znalazłem. Poza tym z racji daty wydania opiera się na dokumentach straconych w skutek zniszczenia archiwum pruskiej armii w roku 1945 r.

Świetna pozycja, pozostaje jedynie gorzka świadomość, że wydawca nie planuje wydania dalszych tomów. Szkoda.

• Wojskowość powszechna
  • Na półce - do przeczytania