Daję Waści złoty róg. Plotki o Weselu ciąg dalszy

Okładka książki Daję Waści złoty róg. Plotki o Weselu ciąg dalszy Katarzyna Siwiec
Okładka książki Daję Waści złoty róg. Plotki o Weselu ciąg dalszy
Katarzyna Siwiec Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Księgarnia Akademicka
2019-08-22
2019-08-22
Kraków Cracoviana Wesele Stanisław Wyspiański Lucjan Rydel Włodzimierz Tetmajer Młoda Polska Literatura polska

Okładka książki Włoska Małopolska Mieczysław Czuma, Leszek Mazan, Katarzyna Siwiec
Włoska Małopolska Mieczysław Czuma, L...
Okładka książki Węgierska Małopolska Mieczysław Czuma, Katarzyna Siwiec
Węgierska Mało... Mieczysław Czuma, K...

Jestem na nie. Tekst jest napisany w formie kalendarium, co jest łatwe w odbiorze, ale nie rozumiem użycia różnych rozmiarów czcionek, z początku myślałam, że to cytaty podane są w innej formie graficznej, ale jednak nie, nie ma reguły. Czasem mniejszą czcionką podane są wspomnienia, czasem podsumowania i moim zdaniem trochę to nie ma sensu, ale nie czyta się źle.
Mój największy zarzut do tej pozycji natomiast to podawanie nieprawdziwych informacji! Oto przykłady: Wyspiański nigdy nie zgodził się na zmianę imion bohaterek jego dramatu i matka Lucjana Rydla wywieszała afisze nocą bez porozumienia z Autorem. A Jan Kazimierz nie był jedynym synem Włodzimierza i Anny Tetmajerów, był jeszcze drugi, młodszy - Tadeusz.
Wyłapanie tych nieprawidłowości oraz kilku innych drobnych potknięć sprawiło, że nie potrafiłam traktować tej pozycji poważnie już do końca lektury, pomimo iż naprawdę obfituje w informacje.

Mój...

Na półkach: , , , , , ,

Książka, jak to mówią niektórzy, mocno "krakówkowa", ale na pewno dobrze i ciekawie napisana. Wprawdzie bardziej podobało mi się wcześniejsze "Idze, idze bajoku", ale książka o bohaterach "Wesela" też zasługuje na wysoką ocenę. Autorka pokazuje nam, jak potoczyły się losy tych wielkich i dobrze znanych (Wyspiański, Tetmajer, Boy-Żeleński),ale także tych zapomnianych bohaterów. W książce dopatrzeć się można pewnej rehabilitacji postaci Lucjana Rydla, z którego tradycja szkolno-polonistyczna zrobiła głupawego chłopomana, tymczasem był to człowiek naprawdę dużego formatu (i to nie tylko w skali ówczesnego Krakowa). Jest w tej książce trochę rzeczy zaskakujących, że wymienię tylko passus, w którym w 1943 r. polska młodzież wysiedlona uprzednio w głąb ZSRR wystawia w Indiach "Wesele" i ma wyjątkową okazję poznać Gospodynię - Annę Tetmajerową. Na pewno książka wychodząca poza wąsko pojmowaną kategorię Cracovianów.

• Kraków
  • Polska