Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra

Okładka książki Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra Maciej Sobczak
Okładka książki Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra
Maciej Sobczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf Seria: Opowieść o Vodimorze fantasy, science fiction
Opowieść o Vodimorze
Wydawnictwo Poligraf
2019-08-30
2019-08-30
fantastyka fantasy sen sny walka dobro zło akcja.

Opowieść o Vodimorze to seria polskiego autora – Macieja Sobczaka, wydana przez wydawnictwo Poligraf. W recenzji skupię się dokładniej na sadze „Początek…”, czyli kolejno na tomach:
• „Opowieść o Vodimorze. Część II. Początek: Duch Lasu”
• „Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra”
• „Opowieść o Vodimorze. Część IV. Początek: Złota Góra”
Są to książki z gatunku lekkiej fantastyki. Opowiadają o przygodach mężczyzny imieniem Vodimore, który z prostego chłopa staje się mistrzem sztuk walki. Opowieść rozgrywa się
w niesprecyzowanych zamierzchłych czasach. Bohaterowie zmagają się z trudem życia
i walką z siłami ciemności.
Młody wojownik Vodimore próbuje odnaleźć swojego nauczyciela Gajcego. Wyrusza
w tym celu w długą podróż, która roi się od niebezpieczeństw, walk i tajemnic. Na swojej drodze poznaje wielu przyjaciół, którzy pomagają mu w odnalezieniu mentora.
Najbardziej podobał mi się w książce wątek pochodzenia Vodimore’a i tajemnic
z tym związanych. Z ciekawością odkrywałam wraz z nim nowe fakty dotyczące jego historii.
Chciałabym zwrócić uwagę na częste zmiany perspektywy, z której opisywane
są poszczególne wydarzenia sagi. Uważam, że powinna być bardziej sprecyzowana
na początku i niezmieniana w każdym tomie. W części drugiej jest narracja pierwszoosobowa, a wydarzenia opisywane są oczami głównego bohatera. W części trzeciej jest pomieszana pierwszoosobowa z trzecioosobową, a w części czwartej jest tylko trzecioosobowa. Sądzę, że najlepsza byłaby narracja trzecioosobowa, ponieważ czasem pojawiały się fragmenty, które nie dotyczyły wydarzeń dziejących się wokół wojownika. Brak konsekwencji autora spowodował, że fakty przedstawione przez samego Vodimore’a
w części drugiej, nie mogły być przez niego znane.
Autor zaznacza, że nie trzeba czytać tomów po kolei, by orientować się w fabule. Uważam,
że to prawda, gdyż wszystkie przygody bohatera wiążą się tylko paroma wątkami.
Z całej sagi „Początek…” najbardziej podobał mi się tom ostatni, czyli „Złota Góra”.
Styl pisania w tym tomie i trzecioosobowa narracja najbardziej przypadły mi do gustu.
Podsumowując, książki były interesujące. Myślę, że osobom lubiącym lekką fantastykę, przygodę i sceny walki, spodoba się ta seria.

• „Opowieść o Vodimorze. Część II. Początek: Duch Lasu”
• „Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra”
• „Opowieść o Vodimorze. Część IV. Początek: Złota Góra”
Są to książki z...

Dodaj cytat z książki Opowieść o Vodimorze. Część III. Początek: Wilcza Skóra