Rodzinne sekrety

Okładka książki Rodzinne sekrety Krystyna Mirek
Okładka książki Rodzinne sekrety
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Jabłoniowy Sad (tom 2) Seria: Bestsellery na obcasach literatura piękna
Jabłoniowy Sad (tom 2)
Bestsellery na obcasach
Edipresse
2018-05-17
2018-05-17
miłość kobieta romans

Mam mieszane uczucia. W porównaniu do tomu I- akcja rozkręciła się dość mocno. Ale... pani Mirek nie jest konsekwentna w prowadzeniu swoich postaci. Od pierdółek- W tomie I Helena jest na emeryturze po pracy w biurze, w tomie II opowiada o swojej pracy jako pielęgniarka (chociaż pielęgniarka była jej córka- Gabriela). Ponadto drastyczna zmiana Anielki nie podeszła mi totalnie. I ten mit "prawdziwej, jedynej miłości, która zawsze czeka"- to jest naprawdę mdłe. Jedyne co mi się podoba, wciąż, niezmiennie- to wątek księgarni i jej problemów ( w końcu jestem molem książkowym). Nie wiem czy sięgać po tom III

✨6,5✨
Bardzo pozytywnie zaskakuje mnie ta seria. Pomimo bardzo dużej ilości problemów, które są w niej przedstawione, nie czułam się aż tak przytłoczona. A zakończenie tego drugiego tomu było naprawdę przyjemne.

✨6,5✨

Jeszcze lepsza niż 1 część a może równie dobra. Od razu wziel się za kolejne części

Druga część opowieści o rodzinie Zagórskich. Tym razem muszą zmierzyć się z kwestią podziału rodzinnego majątku ponieważ brat Jana przyjeżdża z USA i domaga się swojej części ojcowizny. Ten "majątkowy" wątek jest bardzo ciekawy, Jan ze wszystkich sił stara się znaleźć sposób by zachować wszystko, co w oczywisty sposób jest niemożliwe, niemniej wymyślony przez niego sposób na rozwiązanie problemu jest mocno zaskakujący lecz całkiem niegłupi. Kolejny główny wątek to sprawa najmłodszej córki Zagórskich, Anieli, którą po 6 latach od niezwykle decydującego życiowego wyboru postanawia sprawdzić czy był on najlepszy lub chociaż właściwy. Długo zwlekała, ale ponoć to pewna wypowiedź ojca zasiała wątpliwości i zainspirowała do takiego sprawdzenia. Jest też sprawa Maryli, która po formalnym rozwodzie z mężem i kilkukrotnych próbach ułożenia sobie życia z kimś innym zaczyna żałować rozwodowej decyzji oraz doceniać byłego męża i relację z nim. Oraz podejmuje rozpaczliwe próby pozbierania rozlanego mleka, co akurat wyjątkowo mnie irytowało i jakoś niewiarygodnie wypadało.
Całość dosyć przyjemna w odbiorze i zachęcająca do sięgnięcia po część trzecią, co dobrze świadczy o powieści.

Historia zwykłej - niezwykłej rodziny. Każdy z nas chce być częścią wspólnoty i to chyba jest główny sens tej książki. Polecam

Lekka lektura. Bardzo przyjemnie i szybko się ją czyta. Polecam

Lekka lektura. Bardzo przyjemnie i szybko się ją czyta. Polecam

Uwielbiam cykl Jabłoniowy Sad. Rodzina Zagórskich jest wspaniała! Drugim tom jeszcze lepszy, niż pierwszy. Nie mogę się doczekać trzeciego :)

Kolejna część cyklu "Jabłoniowy sad" przybliża nam kolejnych bohaterów książki. Mnóstwo w niej ciekawych spostrzeżeń refleksji i przemyśleń. Nudy tu nie znajdziecie. Mnie zachwyciła pierwsza druga i trzecia część, w każdej jest coś ujmującego i trafiającego do mnie. Każda przybliża nas do kolejnych członków rodziny i pokazuje jak ważna w życiu jest rodzina i jak wiele można stracić zaniedbując więzy rodzinne uciekając choćby w pracę. Aż nie mogę doczekać kiedy będę miała możliwość przeczytać ostatnią część i poznać dalsze losy rodziny Zagórskich.

Koniec tomu pierwszego pozostawił czytelnika niejako w zawieszeniu, kiedy grad strzaskał rodzinny sad, nie było pewne jak zapatrzona w niego rodzina się podniesie. Czy będą potrafili nadal stawiać czoło problemom, przeciwnościom losu, podjąć codzienne zmagania z sobą i rzeczywistością, mimo że stracili właśnie coś, co było dla nich wsparciem i opoką. Ale przecież wciąż mają siebie, wciąż mają dom, w którym zawsze jest ktoś, kto wysłucha, poklepie po ramieniu czy wytrze łzy... Cztery córki Heleny i Jana uwielbiają wracać do rodziców - Maryla, Julia, Gabrysia oraz Aniela - cztery siostry, cztery światy, cztery skrajnie różne charaktery.

W tym tomie autorka skupiła się szczególnie na życiu dwóch sióstr, dwóch samotnych matek - Anieli i Maryli (liczę, że w trzecim poświęci czas pozostałej dwójce). Jednak każda z nich inaczej odbiera samotne macierzyństwo. Aniela, najmłodsza z Zagórskich, świadomie zostawiła ojca Ani kiedy zaszła w ciążę, podjęła decyzję i teraz ze spokojem poświęca się córeczce pracując jednocześnie w księgarni z ojcem. Aniela miała zawsze najwięcej swobody, ale co za tym idzie - najwięcej tajemnic. Siedem lat temu podjęła trudne decyzje i dusiła w sobie, nikomu nic nie mówiąc. Czy dobrze zrobiła, że opuściła ojca Ani? Dlaczego to zrobiła? Nareszcie jest szansa się tego dowiedzieć, ponieważ Aniela na skutek słów ojca zaczęła rozważać podjęte wtedy decyzje. Zamierza zrobić poważny krok do przodu i wyrusza na spotkanie z ojcem dziewczynki. Czy go odnajdzie? Jak on zareaguje? Czy zrozumie? Co będzie czuła Zagórska na widok tego człowieka? Jakie podejmą kroki? Wszak w domu pod Krakowem czeka na matkę Ania... Aniela liczy się z cierpieniem, ale wie że musi spróbować coś zrobić w tej sprawie, by mieć pewność i nie gnębić się w przyszłości.

Z samotnym macierzyństwem nie radzi sobie zaś najstarsza z sióstr - niepoprawna romantyczka Maryla, która wypowiadając kiedyś nieopatrznie słowa, by mąż sobie poszedł, odprawiła go ze swojego życia. Teraz na jej głowie jest dom, praca, dwóch urwisów i nieustanna walka z debetem na koncie. Maryla nie może się pogodzić z sytuacją i wciąż szuka odpowiedniego partnera, który będzie nie tylko wparciem czy kochankiem dla niej, ale też kumplem jej dzieci. Tyle, że w głowie wciąż kołacze jej myśl, że przecież nie wszystko jeszcze stracone i że może Marcin się opamięta i do niej wróci... Ma przecież znacznie pozytywnych cech niż ta jego Paulinka... Czy Maryla spełni swe marzenia o uczuciu? Jak zakończy się jej walka o stabilizację i partnera?

Poważne decyzje czekają również na seniora rodu - Jana, bowiem po wielu latach do kraju ma przyjechać jego brat - Alfred, któremu interesy za oceanem nie poszły tak jak by sobie życzył. Dlatego wisząca w powietrzu przez czterdzieści lat spłata spadku teraz ma dojść do skutku... Tylko z czego Jan zapłaci? Przecież nie posiada takich pieniędzy... Stary i przywiązany do rodzinnych wspomnień człowiek stanie teraz przed trudnym wyborem: dom, sad czy księgarnia... Na sprzedaż czego zdecyduje się Zagórski? Muszę przyznać, że łatwo nie będzie... ale Jan niejedną decyzją nas zaskoczy...

Księgarnia jest w rodzinie Zagórskich od pokoleń i dla nich to coś więcej niż półki z książkami, to miejsce z duszą, o które chcą walczyć do końca. Szczególne podejście Jana do klientów oraz przygotowywany przez Anielkę plan naprawczy mają podnieść dochody i obronić ich miejsce pracy. Tylko czy zdążą przed Alfredem? Jak bardzo jego przybycie zmieni życie rodziny?Jaki wpływ na zdrowie Jana będzie miała wizyta jego brata? A później jeszcze Ludwika?

Śmiech, łzy, wzloty i upadki - brzmi jak prawdziwe życie, prawda? Tak samo można w skrócie opisać "Rodzinne sekrety", w których zgodnie z tytułem nie brakuje również tajemnic i sekretów. Wychodząc na światło dzienne potrafią wielokrotnie powalić na kolana, zaszokować, wycisnąć skrywane emocje i wywołać nieoczekiwane reakcje. To kolejna ciepła powieść Krystyny Mirek, która działa jak kominek, pled czy kakao, które ogrzeją nie tylko dłonie czy stopy, ale i serce. To książka, która opowiada o miłości wzajemnej rodziców do siebie i do dzieci, o przyjaźni, która mimo konfliktów wciąż tkwi głęboko w nas. Jest też o marzeniach i nieustającej walce, by się spełniały. Co warto poświęcić, by osiągnąć szczęście? Z czego warto zrezygnować, by móc podjąć się czegoś innego? Na jakie kompromisy warto pójść?

Autorka ma wyjątkowy dar. Nawet jeśli opisuje jedną sytuację, jedno uczucie czy jeden problem to robi to tak wnikliwie, dokładnie i szczegółowo, że czytelnik wprost "wpada" w życie bohaterów, utożsamia się z nimi, czuje się z nimi związany. Piękny język, bogate dialogi, realizm, ciepło domowego ogniska to uczta nie tylko literacka, ale i dosłowna, bowiem w kuchni Zagórskich wciąż pysznią się smakołyki i pachnie ciasto... Ich spokojne do tej chwili życie (oczywiście tylko pozornie, bo w tak licznej rodzinie wciąż coś się dzieje, córki zawsze wpadną w jakieś tarapaty życiowe),nagle wkracza na ścieżkę wydarzeń, które nie tylko zmieniają ich przyszłość, ale dostarczają mocnych wrażeń.

Komu Krystyna Mirek przygotowała drogę usłaną różami (choć jednak z kolcami)? Dla kogo przygotowała łzy szczęścia a dla kogo smutku? Kto dostanie szansę na miłość, choćby po latach a kto będzie musiał poszukiwać swojego spełnienia na innym polu? Tego zapewne dowiemy się z trzeciego tomu sagi - "Spełnione marzenia"? Komu się spełnią....? Ja zamierzam sprawdzić a Wy?

Ciepło, przyjemnie, rodzinnie.

Ciepło, przyjemnie, rodzinnie.