Rodzinne sekrety

Cykl: Jabłoniowy Sad (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Otoczony jabłoniowym sadem dom rodziny Zagórskich znajduje się w niebezpieczeństwie. Kłopoty finansowe zmuszą Jana seniora rodu i właściciela księgarni do podjęcia dramatycznych decyzji. To zapoczątkuje rodzinną rewolucję. Jego córki bowiem zainspirowane jego postawą postanowią również zawalczyć o to, na czym im najbardziej zależy. Aniela, samotna mama, ruszy na poszukiwanie ojca swojego dziecka. Maryla wreszcie zrozumie, dlaczego żaden jej związek nie trwa dłużej niż kilka tygodni. Spokój domu Zagórskich zachwieje się od nagłych wydarzeń, a wyjaśnione tajemnice z przeszłości będą ranić. Czy kochająca się rodzina znów okaże się drużyną zdolną stawić czoła nowym wyzwaniom? Czy spełni się marzenie o spokojnie pitej herbacie na drewnianym ganku z widokiem na piękny sad?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

Po prostu samo życie!

„Rodzinne sekrety” to drugi tom trylogii opowiadającej o losach rodziny Zagórskich pióra Krystyny Mirek. Książka przybliża czytelnikom dalsze losy Jana, jego żony i córek. W tym tomie pisarka szczególnie skupia się na dziejach Anieli i Maryli. Od razu dodam, że moim zdaniem kolejna część serii jest dużo lepsza niż jej początek, a fabułę pisze samo życie.

Niebo nad rodem Zagórskich tej jesieni zasnuwają chmury. To czas pełen kłopotów, zmartwień i trosk, których podłoże to w dużej mierze sprawy finansowe i spadkowe oraz sekrety sprzed lat. Do podkrakowskiego miasteczka przyjeżdża po wielu latach nieobecności brat Jana – Alfred. Żyjący w Ameryce starszy pan po czterdziestu latach chce uporządkować sprawy spadkowe. Jan musi brata spłacić, a nie mając tak dużej sumy jest zmuszony sprzedać księgarnię, a może też i sad. Senior rodu bardzo mocno to przeżywa. Dla niego sklep z książkami to coś więcej niż miejsce pracy. Trudno mu jest też myśleć o sprzedaży sadu, bo stanowi on integralną część domu. Jan bardzo to przeżywa i stresuje się, co niekorzystnie wpływa na jego serce. Żona wspiera go słowami, ale w tej sytuacji to zbyt mało. Kłopoty wymazałby jedynie spory zastrzyk gotówki. Maryla boryka się z samotnym wychowywaniem synków, dopominaniem się o alimenty i zwyczajną codziennością. Jej mąż bardziej zajmuje się kochanką i jej dziećmi niż własnymi pociechami. Wydaje się, że Maryla i Marcin już nigdy się nie pogodzą. Jak ułoży sobie dalsze życie nasza bohaterka? Czy będzie ją stać na diametralną zmianę jaką realizuje jej siostra Aniela? Mama Ani jest zasmucona zbliżająca się utratą księgarni. Myśląc o przyszłości córeczki i swojej decyduje się na powrót do stolicy i rozwiązanie pewnych spraw z przeszłości. Czy uda jej się wymyślony plan? Czy będzie szczęśliwa i bezpieczna?

Jak już wspomniałam drugi tom serii Jabłoniowy Sad jest bardzo dynamiczny i mniej sielankowy od swojego poprzednika. Czyta się go na jednym wdechu. Fabuła opiera się na trzech wątkach z których każdy jest emocjonujący. W powieści autorka porusza zwyczajne życiowe problemy nieobce przeciętnemu człowiekowi. Wskazuje także, że w każdej trudnej sytuacji jaką gotuje nam los rodzina jest znakomitą podporą. Przy jej pomocy wiele spraw udaje się łatwiej znieść, wiele problemów szybciej i prościej rozwiązać, a samotność byłaby jedynie dodatkowym balastem.

Krystyna Mirek znów zabiera nas do uroczego miejsca i świata, w którym spotykamy dobrze znane i lubiane postacie. Pokazuje zwyczajną polską rzeczywistość i problemy, które dotyczą wielu z nas. Dlatego też łatwo utożsamić się z bohaterami, prosto zrozumieć motywy ich działania, podejmowane decyzje i dokonane wybory. Książkę czyta się lekko, a sama lektura mocno zaciekawia i skupia naszą uwagę. Ta powieść to idealna propozycja na lato, to dobra książka, kiedy mamy ochotę na odpoczynek i relaks. Piękna okładka zachęca by zapaść się w fabułę i zniknąć na chwilę z realnej rzeczywistości. Miło czytało mi się tę historię. Dla tych, którzy podzielają moje zdanie mam dobrą wiadomość – już niedługo w sprzedaży pojawi się kolejny tytuł poświęcony rodzinie Zagórskich. Osobiście już go wyczekuję.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Agnieszka | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Kochani serdecznie zapraszam Was do sięgnięcia po kolejną piękną książkę wspaniałej autorki, Pani Krystyny Mirek. Ci z Was, którzy już trochę znają mój gust czytelniczy doskonale wiedzą, że kocham twórczość Pani Krystyny i zawsze z wielką radością i entuzjazmem sięgam po jej kolejne książki. To, co mnie w nich zawsze urzeka to klimat i niezwykły realizm historii, które tworzy autorka. Za każdym razem, kiedy czytam którąś z jej dzieł mam przekonanie, że wszystko, o czym pisze, mogłoby wydarzyć się w życiu realnym.

Zanim opowiem kilka słów o drugim tomie cyklu „Jabłoniowy sad”, wspomnę tylko, że miałam przyjemność recenzować również tom pierwszy „Szczęśliwy dom”, którego recenzję możecie również już przeczytać. Do czego serdecznie zapraszam. Jedyne, co teraz Wam zdradzę to, to że byłam nim oczarowana. Dlatego, kiedy tylko na rynku wydawniczym pojawiła się druga część wspomnianego cyklu „Rodzinne sekrety”, nie mogłam doczekać się chwili kiedy znowu zagoszczę w domu rodziny...

"Rodzinne sekrety" opowiadają o kolejnych perypetiach rodziny Zagórskich.
Po burzy która zniszczyła ich jabłoniowy sad, przychodzi burza w postaci wujka Alfreda z Ameryki, który chce sprzedać księgarnię Jana, żeby otrzymać należny mu od lat spadek.
To dopiero początek kłopotów.
Maryla postanawia się zmienić i walczyć o swojego byłego męża, dla dobra swoich synów. Sprawa nie jest łatwa, bo on ma już inna partnerkę. Czy ma więc jakąś szansę?
Anielka też postanawia zmienić swoje życie i wreszcie dać ojca Ani.
Czy były partner przebaczy jej, że przez 7 lat ukrywała przed nim istnienie córki?
Najbardziej ujęła mnie postać Jana, który mimo wieku nie poddaje się i chce walczyć o utrzymanie rodzinnego interesu. Bo księgarnia to całe jego życie.
Bardzo mu współczułam, bo sama przeszłam przez to samo.
Pomimo troski i zmartwień z każdej strony bije optymizm, że wszystko jakoś się ułoży. Że znowu będzie lepiej.
To pełna rodzinnej miłości i ciepła opowieść o zwykłej rodzinie. O radościach i...

Biblioteczka Rudej | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Z zachwytem przyjęłam kolejny tom o dziejach rodziny Zagorskich.Tym razem autorka skupia naszą uwagę na Anieli.Nie ważne ile mamy lat,zawsze będziemy dla naszych rodziców najważniejsi.Mam nadzieję,że to nie koniec....

maj | 2017-02-19

Ciepła, rodzinna saga,zgrabnie napisana, miłe babskie czytadło na jeden wieczór :).

Dona | 2016-05-28
Przeczytana: 27 maja 2016

Pierwsza część sagi „Jabłoniowy sad” pozostawiła wiele pytań bez odpowiedzi. Miałam to szczęście przeczytać „z biegu” drugą część i śledzić dalsze losy rodziny Zagórskich.

Tytułowy jabłoniowy sad ucierpiał podczas potężnej burzy, zniszczone zostały owoce, część drzewostanu oraz warzywniak. Do tej pory sad, księgarnia i dom stanowiła bezpieczną przystań dla całej rodziny w której można było znaleźć pocieszenie . Potrafili pielęgnować swoje uczucia i radość życia. Sytuacja się zmienia, po wielu latach względnej stabilności, następują nieprzewidziane zwroty akcji. A wszystko zaczyna się, kiedy brat Alfred upomniał się o swoją część majątku. Jan postawił uporządkować i posprzątać historie stawiając na odwagę i prawdę.

„O rodzinę zawsze warto zawalczyć.”

Pierwszym posunięciem Jana jest pojednanie z Leszkiem , dawnym przyjacielem. Sprawa ciągnęła się latami i nic nie zapowiadało rychłego końca, bez pojednania z Leszkiem smak sukcesu i szczęścia nie jest ten sam. Podczas rozmowy...

książek: 1943
BaSiUlA | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Zachwyciła mnie ta książka. Ciepła,klimatyczna. Po prostu chciałoby się przynależeć do rodziny Zagorskich. Polecam zwłaszcza wielbicielom twórczości K. Mirek.

dilbi | 2016-12-12
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Kolejne rodzinne tajemnice zostają rozwikłane. Ciepła, cudowna książka, którą czyta się prawie jednym tchem.
I co najważniejsze - trzyma poziom pierwszej części, co nie zawsze autorom się udaje.
Polecam serdecznie!
I oczywiście udaje się w poszukiwaniu kolejnej części, bo zakończenie jest takie, że obstawiam, że się będzie działo w tej rodzinie oj będzie się działo :)

izabela81 | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 15 marca 2017

To drugi tom sagi opowiadający o rodzinie Zagórskich. Poznajemy dalsze losy Jana, jego żony i córek. W tej części główny prym wiodą Aniela i Maryla. Poza tym przyjeżdża dawno niewidziany brat Jana - Alfred, który po 40-tu latach pobytu w Ameryce chce uporządkować sprawy spadkowe. Jan będzie musiał w końcu spłacić brata, i w tym celu zmuszony będzie sprzedać ukochaną księgarnię. Pojawienie się Alfreda wywróci życie Zagórskich do góry nogami. Nastąpią zmiany, które będą miały wpływ na całą rodzinę.

"Wielu ludzi sądzi, że bez książek można żyć. Zapewne mają trochę racji. Ale co to za życie."

Dużo się dzieje również u Maryli i Marcina, którzy są po rozwodzie. Mają dzieci, które wymagają uwagi nie tylko matki, ale i ojca. Marcin tymczasem bardziej interesuje się kochanką i jej dziećmi niż własnymi. Jednak do akcji wkroczy, nie kto inny jak niezawodny Jan.Kolejny raz ta postać mnie zaskakuje. Która córka nie chciałaby mieć takiego ojca, a kobieta męża? Wspaniały człowiek.

Ten tom...

Aniaczyanka | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Druga część losów rodziny Zagórskich. Czuję się z nimi, jak w domu 😊 uwielbiam wszystkich bohaterów, każdy wątek mnie ciekawi. To jedna z tych historii, w których mimo, że spodziewamy się, że wszystko dobrze się zakończy, a i tak przeżywamy razem z bohaterami każdy problem i każde zmartwienie. W tej części kilka spraw się rozwiązało, ale jeszcze więcej zaplątało, więc z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Gosia | 2016-03-19
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 19 marca 2016

Dalsze losy perypetii rodziny Zagórskich, sprawy zaczynają się powoli prostować - już czekam na dalszy ciąg powieści.