5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Robert

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Robert | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

„Pierścień Hallera” to niewielka broszurowa książeczka opisująca podstawowe fakty związane z obchodami polskich „Zaślubin z morzem” w lutym 1920 roku. Publikacja ukazała się nakładem Ligi Morskiej, która za cel stawia sobie popularyzację tematyki morskiej.

Książeczka po zarysowaniu wydarzeń historycznych mających miejsce w 1920 roku porusza dalsze losy gen. Józefa Hallera oraz skrótowo opisuje genezę utworzenia honorowego wyróżnienia dla osób wybitnie zasłużonych w propagowaniu polskiej tradycji morskiej - pierścienia Hallera. Autorzy pokusili się o podanie informacji o pierwszych nagrodzonych Polakach, udostępnili też kilkanaście zdjęć z obchodów nadania wyróżnień.

Poza funkcjami informacyjnymi nie jest to szczególnie porywająca lektura. Dużym plusem jestem zacytowanie w pracy wspomnień mieszkańców Pomorza biorących udział w zaślubinach, zwłaszcza że nie ukazały się one w ogólnodostępnych antologiach tekstów źródłowych. Na końcu znaleźć możemy również krótką bibliografię...